Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Промени в стандарта и пътеките срещу апетитите в инвазивната кардиология

7 коментара
Промени в стандарта и пътеките срещу апетитите в инвазивната кардиология

Ще има промени в медицинския стандарт по кардиология, за да се пресече тенденцията за лавинообразно нарастване на процедурите, извършвани в инвазивната кардиология, стана ясно на форум по проблема във вторник. Промяната в стандарта се препоръчва от експертите на Изпълнителна агенция “Медицински одит“, която в последните месеци извърши проверки в 20 болници, работещи по клинични пътеки в инвазивната кардиология.

Зам.-здравният министър Иван Миланов коментира пред журналисти, че вероятно ще има ревизия на медицинския стандарт, както и на клиничните пътеки, така че “да се позатвори широко отворената в момента врата, позволяваща, когато пациентът получи болка в гърдите, веднага да се извърши интервенция“.

Миланов не уточни дали под промяна в клиничните пътеки се има предвид и намаление в цената им, но именно високите цени на тези клинични пътеки са причина за големия апетит на болниците към тях и за увеличаващия се брой специализирани кардиологични болници. Само преди два месеца бе първата копка на поредната кардиологична болница – в Плевен, на която присъства лично премиерът Бойко Борисов.

От НЗОК отчетоха, че докато през 2009 година са сключили 203 договора по клинични пътеки в инвазивната кардиология, тази година договорите са 239. През периода януари-май тази година по клинични пътеки за инвазивна кардиология са преминали 26 698 пациенти и са изплатени 56.6 млн. лева. За същия период на миналата година са преминали 19 226 пациенти и са платени 41.5 млн. лева.

Проверките и анализите на агенцията и на здравната каса показват, че в едни болници инвазивните процедури, преминалите болни и съответно постъпленията са значително повече отколкото в други. Очаквано това са специализираните кардиологични болници като университетската “Света Екатерина“ и болниците на "Търговска лига" в Ямбол, Велико Търново и Варна. Пловдивската университетска болница “Свети Георги“ също е водеща по брой процедури в инвазивната кардиология.

За първите пет месеца на тази година в “Свети Георги“ по клинични пътеки в инвазивната кардиология са изплатени средства за 2 586 случая, в кардиологичната болница в Плевен 2432, в специализираната болница за активно лечение по кардиология (СБАЛК) Ямбол 2378, в СБАЛК Велико Търново 2240, в СБАЛК Варна - 1833, в “Пирогов“ - 740, в болница “Лозенец“ - 764, в “Токуда“ - 1029, в “Света Екатерина“ - 1905.

“Другото, което ми направи впечатление е, че в 50% от случаите, в които са използвали тези методи, резултатът е бил негативен, т.е. пациентът не е имал стеснение на кръвоносните съдове“, коментира Миланов. По думите му е нормално при 30% от случаите резултатът да е негативен“, каза той.

Среднодневната натовареност на катетаризационните лаборатории показва, че в университетската специализирана болница по кардиология в Плевен минават по 23 души, в "Свети Георги“ – Пловдив - 22, в СБАЛК Ямбол -19, докато в Александровска болница - трима. “Малко множко ми се виждат 23 пациенти на ден“, коментира Миланов, но уточни, че има и значение, дали лабораторията работа до 14 часа или денонощно.

Проверките на Изпълнителна агенция “Медицински одит“ са установили необичайно висок процент пациенти с нормални коронарни съдове в някои болници, както и немотивирано катетеризирани по спешност пациенти.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Помнещ
    #8

    И Търговска лига били комунисти. Затова ли се справиха с Райнов и Тодорова чрез дясното правителство на Б. Борисов?

  2. лигльо
    #6

    Където са Търговска лига, там е далаверата. Естествено, че щом кардиологичните им болници никнат като гъби, далаверата е мноооого голяма и за нея се плаща с нашите осигуровки. А най-притеснителното в цялата работа е, че премиерът Бойко Борисов ходи на откриването на обектите им. Правете си изводите.

  3. очевидец
    #5

    лично познавам хора без кардиологични проблеми ,но попаднали в кабинет на кардиолог и пратени за изледване в плевенската болница и му е внушено, че са му направили стенд.Говорим за по-нискограмотни прослойки и пенсионери.

  4. Райнов
    #4

    Видехте ли бе, право беше моето дело...

  5. ви поздравява
    #3

    !

  6. Антишайка
    #2

    Там е ключът от бараката.Това е една комунистическа шайка, която внася нискокачествени индийски лекарства и ги пробутва на пенсионери, бедни и пр., като прави агресивна реклама по медиите, а освен това именно тази шайка строи тези кардиологични болници.Участието на така наречения премиер също е показателно.

  7. кардиолог Цоцко
    #1

    .

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.