Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Според екоминистъра трябва да проучим възможностите на шистовия газ

За да кажем “не“, трябва да е на базата доказателства за опасност за природата или здравето

130 коментара

Според министъра на околната среда и водите Искра Михайлова България има достатъчно добро екологично законодателство, което да позволи извършването на предварителни проучвания на евентуални залежи на шистов газ у нас, да се прецени къде технологиите създават опасност за природата или за здравето на хората и тогава да се казва “не“ за конкретния проект, а не да има мораториум. Михайлова припомни пред бТВ в понеделник, че като член на временната комисия за шистовия газ в предишния парламент, която обаче не приключи работата си, се е запознала с проблема и според нея той е в липсата на доверие.

“България има разгърнато екологично законодателство и ако се спазват нормите на това законодателство могат да бъдат правени предварителни проучвания за това къде е опасно, къде би могло да се прави проучване за шистов газ и ако то действително е опасно, действително се нарушава екологичното равновесие и се застрашава здравето на хората да се вземе съответното решение. Не чрез такива мерки, които са временни, като един мораториум“, каза екоминистърът.

По думите ѝ сегашната забрана за използване на технологията хидрофракинг “елиминира възможностите на екологичното законодателство в България, елиминира възможностите на европейското екологично законодателство и казва: не, ние въобще няма да правим нито опити, нито ще се интересуваме имаме ли такава възможност“.

“Нека да проверим дали имаме такава възможност, къде се нарушава екологичното равновесие, и когато ние имаме доказателства, че то се нарушава, ние с основание да кажем не просто “не“, а да кажем “не“, защото ще бъде нарушено това, ще бъде нарушено това, ще има заплаха за водите, за питейните води...“, каза Михайлова.

Тя изрази съмнение, че ще се даде отговор “да“ за предлагания за проучване регион на Нови пазар, за който американската “Шеврон“ спечели разрешително за търсене на шистов газ, но въведената забрана от Народното събрание блокира дейностите. “Районът, в който се предполага, че може да се търси шистов газ, е с доста населени места, с ниски подпочвени води, много дълбоки подпочвени води и със специфична геология. Така че малко вероятно е някъде да се получи отговор “да“, коментира Михайлова.

Министърът на околната среда и водите посочи, че идеята ѝ за ръководене на ведомството “към този момент се свежда до една проста практика - диалог, диалог с всички, които проявяват интерес към темите на околната среда, и всички, които имат планове за развитие на определени райони“. Според нея основно конфликтите са между интересите на местните власти за развитие и желанието на активни природозащитници да опазят природни ценности, паметници, защитени зони и в този диалог МОСВ трябва да играе активна роля.

По повод масовото застрояване на защитени зони по черноморското крайбрежие Михайлова коментира, че се обмисля вариант да се приеме временно предложеният в предишното Народно събрание от БСП мораториум за строителството в зоната по Черноморското крайбрежие. “Това е един от вариантите, който обмисляме, с пълното съзнание, че мораториумът е относително временна мярка и той трябва да бъде последван от много сериозни законодателни промени, които да гарантират, че точно тези ценни от екологична гледна точка зони ще бъдат защитени, на тази територия няма да се разрешава строителство, няма да се разрастват градовете в тази посока и няма да се строят повече хотели, което мисля, че не е в интерес включително и на туристическия бранш“, посочи екоминистърът.

Тя допълни, че много сериозно ще се запознае с въпроса за изпълнението на концесионния договор за ползването на земи от Национален парк “Пирин“ за ски съоръженията в курорта Банско. “Дали се спазва концесията, или не спазва, и какъв е размерът на територията, която е отредена по концесията - това е съдебният спор. Но големият спор е как ще се развива устойчиво туризмът, планинският туризъм, зимният туризъм в тези райони на България и дали той ще се развива за сметка на застрояване на някои защитени територии“, посочи Михайлова.

По повод коментарите след избирането ѝ за екоминистър относно водените срещу съпруга ѝ Станислав Копаров дела за източване на Държавния резерв, докато е бил негов директор, Искра Михайлова каза, че едно по едно обвиненията срещу него отпадат и се надява, че той ще успее да изчисти името си.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

130 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #130

    Как пък някат срам тези, които искат шистов газ? Ще им дам после да пият от водата.

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #129
  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #128
  4. Анонимен
    #127

    тази само по физиономия бих и дал 4 години!

  5. Анонимен
    #126

    Прав си на 100 %, 124! А всеки може да разгледа актуалните карти на Гугъл и да види сонди в дворове от периферията на на Далас...

  6. Анонимен
    #125

    Е, един-два трезви гласа в хора от "зелени" фанати. 95 определено е глас от кухнята. 1200 сондажни установки, съобразени за насочвано сондиране и серийно хидравлично стимулиране, бачкат денонощно само в САЩ (при една дузина в Полша)Темата в медиите се дъвче от журналисти-лаици: Г.Георгиев (редактор в Дума),Люба Манолова, Пеева и още 2-3 радиоводещи. В България нещата не са като в СевАм, дори не са и като в Полша. Няма да станем сила, но има три-формации, които стават за работа в бъдеще.

  7. Анонимен
    #124

    Виждал съм да дупчат до вратите на много хора - на цели кампуси в университети. След дупченето остават едни готино боядисани тръби. А, оссвен това съм виждал да дупчат и на 500м от завод на Кока-Кола, която пък си прави колата от същата "отровена вода". Пък еколозите да си стачкуват. И аз бих постачкувал, ако не съм на работа, но ЗА ГАРАНЦИИ в бизнеса, не за "стачкувам по принцип за каквото ме повикат". Навсякъде бизнеса е оставен да работи и ало стане сакатлък - плаща чудовищни суми; така че е по-добре да пипа супер внимателно. По-евтино му е.

  8. Анонимен
    #123

    Браво! Стига с тези централи с кюмюр! Кой век сме?Атомните да не са по-безопасни - ако не си си направил децата въобще не те пускат да работиш там. Големите фирми за добив на шистов газ не правят золуми - стига министерството и еколозите да ги контролират, а не да им пречат и да им искат кинти.

    След такива коментари се чудя индивиди като този къде живят дали в България или в друга държава.Ти човеко писал този коментар виждал ли си в България да се прави нещо което да се следи стриктно и да минава

  9. Анонимен
    #122

    Браво! Стига с тези централи с кюмюр! Кой век сме?Атомните да не са по-безопасни - ако не си си направил децата въобще не те пускат да работиш там. Големите фирми за добив на шистов газ не правят золуми - стига министерството и еколозите да ги контролират, а не да им пречат и да им искат кинти.

  10. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #121

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.