Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Над 70% от бизнеса очаква задълбочаване на кризата догодина

11 коментара

Предприемачите очакват задълбочаване на кризата през 2012 г. Песимизмът надделява сред 71% от предприемачите, докато едва 13% очакват успокояване на тенденциите. Това показва проучване на Българската стопанска камара (БСК) проведено сред 500 мениджъри от различни сектори в периода 20 ноември – 7 декември и представено в понеделник.

 

Това в голяма степен определя и бизнес намеренията на фирмите за следващата година, като всеки пети смята да преразгледа инвестиционната си програма. Всеки трети планира свиване на персонала през 2012 г. Повече от половината от мениджърите няма да вдигат заплати, а всеки пети обмисля дори да ги намали през следващата година. Заради трудности с обслужването на заемите по-голямата част от предприемачите не възнамеряват да теглят кредити.

 

Настоящата година пък приключва за компаниите със свиване на инвестициите и работната сила, както и невъзможност на фирмите да си съберат вземанията.

 

За следващата година БСК очаква ръстът на икономиката в страната да е между 0 и един процент заради липсата на инвестиции и на нови работни места.

 

Влошаване на бизнес климата

 

Според 70% от запитаните условията за бизнес в страната са се влошили през 2011 г. спрямо предходната. Подобряване на бизнес климата отчитат 7% от предприемачите, а според 22% условията за правене на бизнес са останали без промяна.

 

Мениджърите (73%) оценяват антикризисните действия на правителството като "по-скоро неуспешни". Положителна оценка дават 12% от запитаните, а 15% се затрудняват да отговорят, показва още проучването.

 

Влошаване на фирмените си показатели отчитат над половината от компаниите (53%) през тази година в сравнение с 2010 г. За 32% няма промяна, докато едва 10% отчитат положителна тенденция в дейността на компанията.

 

Икономическата криза се е отразила най-съществено върху обема на продажбите на фирмите, като за 70% от тях те намаляват. Нарастване има при 13% от запитаните, като това са основно експортно ориентирани дружества в сферата на преработката на метали, отбеляза Божидар Данев, изпълнителен директор на БСК.

 

Две трети от компаниите са намалили производството си през изминалата година, а само 8% са отчели ръст.

 

На една четвърт от компаниите се е наложило да преструктурират банковите си кредити. 11% са признали, че имат просрочени задължения към финансови институции, а 27% твърдят, че успяват да обслужат безпроблемно заемите си. 37% от компаниите избягват банковите кредити заради високите лихви.

 

Междуфирмена задлъжнялост расте

 

Растяща междуфирмена задлъжнялост, отчита още проучването. 83% от компаниите имат да взимат пари от контрагенти. За повече от половината от фирмите (56%) задълженията към тях са се увеличили през годината спрямо 2010 г. В 40% от случаите просрочията са повече от година, а около 30% са за период от едни до три месеца.

 

 

Пазар на труда – съкращения и недостиг

 

Заради кризата повече от поливаната от фирмите са предприели съкращаване на персонала. В същото време голяма част от работодателите търсят да наемат кадри. Ситуацията на пазара на труда е - има работа, но няма квалифицирани кадри, обобщи Данев. По думите му има хроничен глад за електро- и строителни инженери.

 

Намаляване на персонала са предприели 56% от мениджърите, а само 6% са наели нови работници. Това е особено тревожна тенденция, защото не се плащат данъци, хората не взимат заплата и следователно потреблението пада, намаляват и парите за пенсии, отбеляза Данев.

 

В същото време собствениците на фирми търсят тесни специалисти (46%), изпълнителски състав (24%), ръководен персонал (22%), административен персонал (8%) и общи работници (7%).

 

При наемането на персонал работодателите най-често установяват, че на работната сила ѝ липсват професионални умения (63%), дисциплина (58%), технически компетенции (42%), иновативност (42%), езикови компетенции (38%), умения за работа в екип (37%).

 

Липсата на технологична и персонална дисциплина е убийствено за бизнеса, каза Данев. Той даде за пример със строителите на метрото, които наблюдавал всеки ден. Сутрин рядко можеш да видиш някой на обекта в 8 – 8.30 часа, после следва пиене на кафе или биричка и колко реално часа работят, попита Данев. Според него това е манталитет на българина и трудно може да бъде преодолян.

 

Бизнесът разчита на нови пазари, а не на еврофондовете

 

Прави впечатление, че в условията на криза бизнесът насочва най-сериозно вниманието си към създаването на нови продукти и услуги (35%) и търсенето на нови пазара (34%), показва още проучването.

 

Относително по-малко са мениджърите, които залагат на инвестиции и усилия за увеличаване на обема на производството (25%), въвеждане на нови производствени мощности (20%), защита на марки и патенти (20%) и обучение на персонала (18%).

 

Запазва се тенденцията бизнесът да не разчита твърде много на еврофондавете за преодоляване на съществуващите проблеми. Особено тревожен факт е , че 70% от запитаните не включват в плановете си работа по европроекти като основната причина за това е липсата на мостово финансиране, посочи Божидар Данев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #11

    До 2: Интересно ти от кои си? Работодателите обикновено са твърде заети , за да словоблудстват из форумите.Поне плащат ли ти за това?

  2. Анонимен
    #10

    Догодина България ще е на мястото на Гърция! При нас, срив ще има, и ще е внезапен! Да му мислят пенсионерите и работниците! Останалите са се подготвили,по начини, които и неграмотния икономически,знае!

  3. Анонимен
    #9

    По добре деа фалират, отколкото да не спазват общоприетите правила.. Сега ни бъркат дълбоко в джоба и ни крадат.Може да не спечелим, поне по-малко ще загубим от това да фалира нездравото и фалшивото.

  4. Анонимен
    #8

    Пада им се на всички, които даром получиха бизнеса. Вместо да хайманосват по острови и почивки и да издържат партии и любовници, можеха вече да са написали по един докторат даже, трябва да се учи. Ламбо е прав, това не е реален бизнес тръгнал естествено. Той леко губи, защото не е жертвал за да спечели.

  5. Анонимен
    #7

    №2-съвсем нормално е т. нар. бизнес у нас да е "недолюбван"-ако имате представа какво представлява в по-голямата си част, разбира се. Колкото до това кой ще пострада от фалитите - най много недолюбваните, според мен /този, който най много губи/.

  6. ЛАМБО
    #6

    Не ви ли увряха най-после тиквите, че милиционери и физкултурници НЕ МОГАТ да управляват държава ?!

  7. Анонимен
    #5

    Що има две отделни статии от Българската Стопанска Камара? Там явно бая са се раздвижили, хехе.

  8. Анонимен
    #4

    "70 % от бизнеса очаква задълбочаване на кризата през 2012г."!!В това малко хора се съмняват!Кой "бизнес" прогнозира това?Този "бизнес" може ли да заработи,без да прогнозира - от това "задълбочаване" със сигурност няма да има.Как го наричат тоя "бизнес "у нас?Останалите 30% защо не са се включили в прогнозата за "задълбочаване"?Тези 70% от "бизнеса"знаят ли в превод какво значи "бизнес"?

  9. Анонимен
    #3

    Пък Дянков как ме излъга /на няколко пъти/- минавала пуста и криза, виждал и се края, излизали сме ....Брей, голяма мушенгия ще излезе този чуждоземен кадър...Няма да му вервам вече.

  10. Анонимен
    #2

    Това би следвало силно да зарадва широката публика, пищеща във форумите. Чорбаджиите/работодателите се били винаги недолюбвани, прости, алчни. Ха да видим, като фалират и съкратят работни места, на кого ще се отрази? На тях или на наетите умници.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.