Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Българите": 250 фотографии, представящи една нация на ръба на континента

1 коментар
"Българите": 250 фотографии, представящи една нация на ръба на континента

В понеделник вечерта е представянето на книгата "Българите“ на журналиста фотограф Антони Георгиев и на доц. Георги Лозанов, в която са събрани 250 предимно черно- бели фотографии от последните 10 години. "Българите" ще ви накара да люшкате между мъката и магията, пише в предговора си към изданието доц. Лозанов.


"Визията на Антони Георгиев подкопава всякакво очакване за клиширани културни дадености и вместо тях ни предлага едно нееднозначно любовно писмо, офроуд пътешествие в покрайнините на Европа, изпълнено с многолики разкази за изчезващото. А изчезващи са както представената в своята интимност България зад параваните – застинала между няколко свята, и една специална форма на вътрешно изгнаничество, споделяно, впрочем, от много от другите населяващи я хора. Това е рядко честен портрет на една нация на ръба на континента, дар за всички интересуващи се от европейските истории и култури сега и в бъдещето. Пропита с характерните за Георгиев хуманизъм и внезапни преходи от възвишеното към баналното, "Българите" ще ви раздруса с тъга и магия."

Фотографиите представят това, което сме или не сме днес, заблудите ни, илюзиите ни, наследството ни, травмите и мечтите ни, които съвместяваме в понятието българи. Обикновените хора и пак обикновените хора – на това набляга най-силно Антони Георгиев, на баналните, ежедневни дейности, на онова, за което може би не се замисляме и в крайна сметка се оказва, че то е животът ни.

Фотографиите в "Българите“ обхващат последните десет години – от влизането на страната в Европейския съюз до днес.

Ето и някои от отзивите за изданието, представени в сп. "Вагабонд":

Капка Касабова, писател, България–Нова Зеландия–Шотландия: "Визията на Антони Георгиев подкопава всякакво очакване за клиширани културни дадености и вместо тях ни предлага едно нееднозначно любовно писмо, офроуд пътешествие в покрайнините на Европа, изпълнено с многолики разкази за изчезващото. А изчезващи са както представената в своята интимност България зад параваните – застинала между няколко свята, и една специална форма на вътрешно изгнаничество, споделяно, впрочем, от много от другите населяващи я хора. Това е рядко честен портрет на една нация на ръба на континента, дар за всички интересуващи се от европейските истории и култури сега и в бъдещето. Пропита с характерните за Георгиев хуманизъм и внезапни преходи от възвишеното към баналното, "Българите" ще ви раздруса с тъга и магия."

Aндреас Мюлер-Поле, артист и издател на списание "Европейска фотография", Берлин: "Антони Георгиев ни води на пътешествие в непозната страна, която показва от критични, но добронамерено иронични гледни точки."

Кевин Ларимър, главен редактор на списание "Поети & писатели", Ню Йорк: "Фотографиите на Антони Георгиев обитават онова изискано пространство между публичното и частното, неговите герои живеят живот, който е едновременно изпълнен с надежда и отчаяние – в ситуации, които са едновременно ежедневни и необичайни. "Българите" е документално изкуство в най-висшата му форма. Водачът е поет, който хвърля светлина върху простичката човечност, обединяваща обикновените хора, за да ни даде възможност да видим за себе си сложната идентичност на една страна и нейните жители, стоящи на кръстопът."

Хенинг Ветендорф, фотоисторик и куратор, Дания: "Внушителната по обем и значение работа на Георгиев адресира свързаните с идентичността проблеми, които все още обременяват българите в опитите им да се освободят от исторически доминиращи външни сили. "Българите" е емоционално изследване на преплитащи се колективни и индивидуални идентичности в съвременна България изобилстващо с мъжки хумор и препратки и с женска сенсуалност, и предлагащо социална перспектива, много различна от тази на Кръстева и нейните феминистки и психоаналитични идеи за същността на тези теми."

Проф. Юлиана Рот, Университет Лудвиг Максимилиан, Мюнхен:"За малките народи от Югоизточна Европа въпросът за идентичността винаги е бил изключително емоционален и най-често болезнен. С фотографиите си Антони Георгиев, сякаш дистанциран визуален антрополог, успява да представи различни аспекти на съвременна България, които носят много информация за външните зрители, но съдържат и призив към българската публика за саморефлексия и нови гледни точки."

Джеремая Чамбърлин, Департамент за творческо писане, Мичигански университет, Ан Арбър: "Българите" възбужда силата на непринудеността, на нескриптираните моменти от ежедневието. Тези фотографии са в дирене на дребните детайли на живота, на красивото и баналното, на трагичното и истинското. Изображенията на Георгиев обхващат измеренията на човешкия опит, но не като монолити, а като скромни доказателства за многото начини, по които българите го преживяват. В напрежението между трайното и отлитащото е и основната провокация на тази книга, която ни напомня за отлитащата красота на нашите собствени животи, трагедии и рутина, свързани помежду си с щастие и радост.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Защо животът на българите да е черно-бял? Къде е "цветът на нацията"? Не трябва ли това да търсят съвременните творци? Когато преди години бях на екскурзия в Байлово, аз шокирана се питах: Къде тук е духът на Елин Пелин, защото това, което виждам, няма нищо общо с него? Отговорът дойде след години - той описва душата на българите, онова невидимо, божествено, просто нещо, което е неподвластно на времето, обстоятелствата, бита и нравите. Това му трябва на съвременния българин - душа.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.