Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бави се бързият интернет за 300 000 души в селата

Пилотният проект е тестов за цифровите магистрали след 2014 г., за които са предвидени 100 млн. евро

8 коментара
Бави се бързият интернет за 300 000 души в селата

Европейският проект за изграждане на бърз интернет за 300 000 души в селата се бави и има риск от загуба на около 20 млн. евро. Това стана ясно по време на обществения съвет в Министерството на транспорта, провел се във вторник. Проектът е много важен, защото той е тестов относно усвояването на 100 млн. евро през следващия планов период за цифровите магистрали в селските райони.

Причините за забавеното изпълнението на пилотния проект са чаканата нотификация от Европейската комисия за държавна помощ и одобрението от управляващия орган на оперативна програма "Регионално развитие" на тръжната документация, за да бъде обявена обществената поръчка. Това обясни Красимир Симонски, изпълнителен директор на Изпълнителна агенция "Електронни съобщителни мрежи и информационни системи".

По думите му "най-големият риск за реализацията на проекта е времето". Причината е, че проектът трябва да бъде завършен до октомври 2014 г., посочи Симонски.

По проекта е предвидено да се изгради оптична инфраструктура в 29 общински центъра и 24 села с обща дължина 860 км. Това ще донесе кабелна телевизия и интернет за близо 300 хил. души, което е 8% от населението, живеещо извън София и областните градове. Първоначалният план предвиждаше вече да е избрана фирмата за изграждане на оптичната мрежа, за което е необходимо поне една година. След това инфраструктурата ще бъде предоставена за поддържане и управление на частни оператори.

Проектът беше част от цялостната визия на правителството на ГЕРБ за изграждане на електронното управление. Целта беше с изграждането на цифровите магистрали да се приобщят хората от по-слабо населените региони към новите технологии.

За цифрови магистрали - 100 млн. евро

Изпълнението на проекта е тест за това как ще се ползват европейските средства за цифровите магистрали през следващия програмен период 2014 – 2020 г. Европейската комисия залага много на навлизането на информационните и комуникационни технологии в селата и задължава в програмите да има заделени средства за това.

За България са предвидени около 100 млн. евро за изграждане на интернет мрежи в малките населени места, като средствата ще дойдат от Програмата за развитие на селските райони. Това стана ясно при представянето на разпределението на средствата по програмата от вицепремиера и министър на правосъдието Зинаида Златанова.

Сега около 80% от селата у нас нямат достъп до интернет, а страната ни е на последно място в Европа по проникване на глобалната комуникационна мрежа. 3997 села са в интернет изолация, защото до тях не стига нито един доставчик. Това са предимно планински и погранични райони, които са обезлюдени и инвестицията за изграждане на мрежа няма как да се изплати. В 116 села има повече от двама доставчика, 228 са с два доставчика на интернет, а в 38 села има един доставчик на услугата.

Целта според одобрената от ГЕРБ Национална стратегия за широколентов достъп в страната беше до 2013 г. всеки българин да има достъп до интернет, а училищата, здравните и лечебните заведения да бъдат свързани със скорост не по-ниска от 10 Mb/s. Сега хоризонтът се измества за 2020 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #8

    Лили, трагедията е, че в общините и селата, дето искат да строят интернет и кабелна телевизия, вече има. Имало е не само днес, но и по-рано, когато Краси стана шеф на проекта и го пренаписа. Но, толкоз разбира, момчето...

  2. Анонимен
    #7

    Дори в обезлюдените райони има мобилен интернет.

  3. Анонимен
    #6

    От тройната коалиция не могат да се разберат как да да откраднат парите. То е ясно че някоя близка до властта фирма ще грабне поръчката. Проблема е че тази фирма няма да свърши работата за която и се плаща. Този каински страх у българина от работата се насажда масово у съзнанието на българина по време на съветската окупация на страната. Само този който нищо не правеше няма да направи грешка за която да го изпратят в концентрациoнен лагер Белене. А като си помисля само че преди съветското нашествие българите са се славели с извънредно трудолюбие...

  4. Анонимен
    #5

    Много дето си печелят парите в интернет ще имат възможност да си купят къщи в селата и да си водят бизнеса оттам. Хем ще им са по-малко разходите, хем ще им е чист въздуха. Така че не ми говорете за ядене и т.н.

  5. Анонимен
    #4

    Новия СССР е много по-зле от стария, със сълзи ще ревем за него.

  6. Анонимен
    #3

    ние нямаме какво да ядем, вече и телевизия нямаме, а те щели бърз интернет да ни докарват. и какво ще го правим, на кокошките ли да го даваме, след като нямаме нито лаптопи, нито смартфони?! но ще се усвояват явно тези 100 милиона евро, не е малко пара, що вилички могат да се построят, що джипки и яхти могат да се купят...

  7. В и К
    #2

    Така управляваха доган-станишовците преди 2009 година, така ще управляват и сега ако не бъдат изритани.

  8. Анонимен
    #1

    Некой иска да лапне 100 000 000 евро от селската програма.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.