Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Алибегов сипе благодарности към министъра на туризма, докато хотелиери готвят дела

Причината е в баването на работни визи за граждани от трети страни

8 коментара
Туристическият сезон е пред провал поради липса на работници

Същински разнобой в хотелиеро-ресторантьорския бизнес предизвикаха приетите от парламента промени в Закона за чужденците. Туристическият бранш твърди, че поправките са твърде закъснели и няма да успеят да спасят летния сезон заради липсата на работници. В същото време Асоциацията на ресторантьорите на Ричард Алибегов започна да сипе благодарности точно за тези поправки и обяви, че служебният министър Евтим Милошев съдействал за решаване на проблема. Отворен остава въпроса как точно се е случило това при положение, че Милошев взима този стол от броени седмици.

Сезонът е загубен, поправките няма да помогнат

Юристи от миграционни центрове и работодатели обмислят колективен иск срещу държавата заради пропуснати ползи. Те отправят упреци за забавени процедури по издаването на визи за сезонните работници от трети страни, които туристическият бранш очаква, предаде БНР.

Приетите от парламента промени в Закона за чужденците в четвъртък няма да спасят сезона. Кризата с персонала може да доведе до затварянето на хотели и ресторанти в разгара на лятото, смятат работодатели.

Експресното приемане на законовите промени стана след бързата реакция на служебния министър на туризма Евтим Милошев. Те се отнасят до процедурите по предоставянето на възможност за дългосрочна и краткосрочна сезонна заетост, както и възможността за удължаването на срока, в който пребивават чужденци, извършващи сезонна работа.

Промените са важни и дълго чакани, но няма да спасят сезона, коментират хотелиери. Те чакат работници за 10 май, но при сегашната ситуация оптимистичната прогноза е да дойдат през юни, а песимистичната - чак през юли, което за тях е неприемливо.

"Имаме заявени около 25 човека от различни страни, включително от Узбекистан и дори от Непал. Има много големи забавяния в процеса на издаване на визи. Вследствие на влизането на Шенген има административни промени в системата на обработване на визи... Има натрупване на много голям брой документи, които не могат да бъдат обработени, в самите консулски служби", коментира хотелиер, който не беше представен как се казва.

Според него основната причина за забавянето е липсата на административен капацитет.

Друг хотелиер, който също не беше представен, заяви, че процедурите по издаване на визи се бавят с месеци. Той очаква при него да пристигнат на работа „няколко десетки души". Отбеляза, че промените в законодателството не решават проблема.

Работодатели по южното Черноморие са подали документи за издаването на визи на близо 6000 души от Узбекистан. До момента обаче няма нито една получена виза.

В българското посолство в Ташкент, Узбекистан, доскоро подменяли системата за издаване на визи с шенгенска. Разполагали с два компютъра, на които работели четирима души, разказа Пламен Дотов, юрисконсулт в миграционен център в Бургас.

"Лично аз не знам за случай на получена виза до момента. Часове вече се дават за юни. Това са хора, които трябваше да пристигнат в края на април", посочи Пламен Дотов.

Според служебния министър на туризма Евтим Милошев администрацията работи и е наясно с проблема. Той посъветва медиите да не представят апокалиптични прогнози за сезона, а да гледат по-позитивно. По думите му медиите трябва да помагат на туризма, защото е много чувствителен спрямо бомбастични новини и дори прогнозата за времето влияе.

Ако няма адекватна реакция от държавата, се обмисля колективен иск за пропуснати ползи, заяви Пламен Дотов.

Куп благодарности

Изненадващо, по-късно с пост във фейсбук излезе Асоциацията на заведенията в България на Ричард Алибегов и започна да сипе благодарности именно за законовите промени, които туристическият бранш приема за твърде закъснели.

"Днес за пръв път от много време българските институции поставиха туризма ни като национален приоритет. В Народно събрание бяха приети промени в Закона за чужденците в Република България (ЗЧРБ), които решават серия проблеми с наемането на работна ръка от страни извън Европейския съюз", написа асоциацията.

И започнаха куп благодарности...

Българският туристически бранш изказва благодарност на служебния министър на туризма Евтим Милошев, който от първия си ден на работното си място се зае с проблема и съдейства за приемане на законодателните промени, пише в поста.

Благодарностите продължават към председателя на Комисията по туризъм Ертен Анисова, Маноил Манев, Теменужка Петкова и Красен Кралев, които бяха основни двигатели за приемане на промените.

"Тези промени бяха важни за туристическия сектор и за предстоящия летен сезон, тъй като ще помогнат за решаване на проблема с липсващиге кадри по Българското Черноморие. Благодарим на всички парламентарни групи, които подкрепиха така необходимите промени. Вярваме, че правилния път, по който държава и бизнес поемат заедно ще продължи", заключава асоциацията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milenca
    #8

    "Имаме заявени около 25 човека от различни страни, включително от Узбекистан и дори от Непал." Що за глупости? Тези узбеки и непалци ще успеят ли да си покрият разходите за пътуването до България с работа за 2 месеца, или причината е друга?

  2. ABV
    #7

    Защо постояно ни натрапват какво казал някакъв примитив с мазна коса?

  3. orso
    #6

    Преди две години говорих със украинец спасител на басейн в златните ,работеше за 300 лева на месец.Направо е смешно...

  4. Ники
    #5

    Безкрайни държавни помощи, намален данък, а тия плащат толкова мизерни заплати (и при такива гадни условия), че само бежанци са навити да им работят. Познайте - за зърнопроизводителите ли става дума, или за туристическите босове.

  5. otide
    #4

    ТУРИСТИЧЕСКИЯ "БРАНШ" МНОГО ДА НЕ МРЪНКАТ, ЗА ДА НЕ ИМ ДОЙДАТ С БУЛДОЗЕРИТЕ ПРЕД НЕЗАКОННИТЕ БАРДАЦИ И ДА СТАНЕ КАТО В ИСПАНИЯ ПРЕДИ ДВАЙСЕТИНА ГОДИНИ.

  6. ПyтлЭр Xyйло
    #3

    Милицейските простаци, повишени в чин хотелиери и ресторантьори, пак ривът, "Дайте ни пари-и-и-и!" Нещо не помня да намалиха цени, га държавата с НАШИТЕ данъци им субсидираше бизнеса с 9% ДДС? А сега ривът и "Дайте работни визи на руZнаците, те ПАК ще ни спасят"! Верно дума учиндолския чалгар, "Нема такава държава!"

  7. orso
    #2

    Не стъпвам,къпеш се във фекалии,храната скъпа и отвратителна,смрад и мизерия навсякъде,прибереш със сюргюн...

  8. Гений
    #1

    Нагли самодоволни кръчмари, чието мислене не се е променило от комунистическо време насам. Навсякъде по света работещите в hospitality бранша любезничат с клиентите и се чудят, как да им се подмажат, и само в България сервитьора по Черноморието ти прави услуга, че изобщо разговаря с теб. Не случайно все повече Българи ходят чужбина, вместо да търпят унижения по родните курорти, собственост на руснаци и контролирани от тях мутри.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.