Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бизнес активността и инвеститорските настроения в еврозоната растат

1 коментар
Бизнес активността и инвеститорските настроения в еврозоната растат

Бизнес активността в еврозоната е нараснала през април с най-бързия си темп от близо година, сочи индексът на мениджърите по доставките (PMI) на "Стандарт енд пуърс глоубъл", цитиран от Ройтерс.

Възходът на доминиращия сектор на услугите е успял да контрира продължаващия спад в сектора на производството, отчита проучването.

През април индексът се покачва до 51,7 пункта спрямо 50,3 пункта през март и е над очакваните 51,4 пункта. Това е вторият пореден месец, в който индексът е над границата от 50 пункта, разделяща растежа от свиването, и е на най-високото си ниво от май 2023 г.

"Секторът на услугите се разширява за трети пореден месец, което слага край на липсата на динамика, регистрирана в края на миналата година", казва Сайръс де ла Рубия от "Хамбург къмършъл банк" (Hamburg Commercial Bank).

Индексът в сектора на услугите през април скача до 53,3 пункта спрямо 51,5 пункта през март. Това е над очакваните 52,9 пункта и е най-високото му ниво от май 2023 г.

Подобно проучване от миналата седмица разкрива, че бизнес активността в промишления сектор през април се е влошила, което пък е задълбочило различията между двата сектора.

Като цяло все пак оптимизмът за годината засега преобладава, а композитният индекс на бъдещото производство остава на ниво от 61,6 на сто, колкото беше и през март.

Инвеститорските настроения през май растат за седми пореден месец

Инвеститорските настроения в еврозоната през май се подобряват за седми пореден месец, за да достигнат най-високото си ниво от повече от две години, сочи ключово проучване, цитирано от ДПА.

Същото проучване, дело на компанията за аназили "Сентикс" (Sentix), отчита, че възстановяване на най-голямата икономика в еврозоната - тази на Германия, върви трудно.

Индексът на "Сенткс" за еврозоната през май се покачва до -3,6 пункта спрямо -5,9 пункта през април, което е най-високото му ниво от февруари 2022 г. и е доста над прогнозите на запитани от Ройтерс анализатори от -5,0 пункта.

"Тенденцията сочи към трайно подобряване", посочват от "Сентикс". "Ситуацията около данните се подобрява, а икономиката изглежда, че е преодоляла трудностите от последните две години след началото на войната в Украйна".

Данните на "Сентикс" сочат, че оценките за Германия за пръв път след февруари 2022 г. не са негативни, но ситуационният индекс остава на твърде ниско ниво от -33,5 пункта.

"Слабият икономически стимул остава "самоподдържащ се", изтъкват от "Сентикс". "Единственото, на което се надяваме, е германските политици да не прекършат крехката надежда, която току-що се е появила отново".

За еврозоната индексът на очакванията през май расте до 7,8 пункта спрямо 5,0 пункта през април, което е осми пореден месец растеж и най-високо достигнато ниво от февруари 2022 г.

Индексът на настоящата ситуация в еврозоната също се увеличава до -14,3 пункта през май спрямо -16,3 пункта през април, или седми пореден месец растеж.

Проучването е съставено въз основа на интервюта с 1178 инвеститори, проведени между 2 и 4 май.

Производствените цени в ЕС, еврозоната и у нас през март продължават да спадат

Производствените цени в ЕС, еврозоната и у нас през март продължават да спадат и на месечна, и на годишна база, сочат най-новите данни на Евростат, публикувани днес.

През март спрямо февруари производствените цени са спаднали с 0,4 на сто в еврозоната, с 0,5 на сто в ЕС и с 3,4 на сто у нас. Спадът на годишна база е съответно 7,8 на сто, 7,6 на сто и 12,8 на сто.

През март спрямо февруари в еврозоната промишлените цени се повишават с 0,1 на сто при междинните, капиталовите и трайните потребителски стоки и с 0,4 на сто при нетрайните потребителски стоки, а спадат с 1,8 на сто при енергията.

В ЕС като цяло е регистриран ръст от 0,1 на сто при цените на капиталовите стоки, с 0,2 на сто при междинните и трайните потребителски стоки и с 0,4 на сто при нетрайните потребителски стоки, както и спад с 2 на сто през енергията.

Ако бъдат изключени цените на енергията, промишлените цени общо растат с 0,2 на сто.

Сред страните членки, за които има данни, най-сериозен спад на промишлените цени на месечна база отчитат България (-3,4 на сто), Дания и Гърция (-2,3 на сто) и Испания (-2,2 на сто). Увеличение се наблюдава в Ирландия и Швеция (+0,9 на сто) и в Германия и Хърватия (+0,2 на сто).

През март на годишна база в еврозоната цените на нетрайните потребителски стоки спадат с 0,9 на сто, на трайните с - 1 на сто, на капиталовите - с 1,9 на сто, на междинните - с 4,8 на сто, а на енергията - с 20 на сто. Общият спад за целия сектор е от 1,3 на сто.

В ЕС съответно цените на производител с покачват с 0,3 на сто при трайните потребителски стоки, с 0,6 на сто при нетрайните и с 1,8 на сто при капиталовите и намаляват с 5 на сто при междинните стоки и с 18,6 на сто при енергията. Общият спад на цените възлиза на 1,5 на сто.

Сред страните членки, за които има данни, най-сериозен спад на промишлените цени на годишна база отчитат Словакия (-24,6 на сто), Ирландия (-19,8 на сто) и Белгия (-13,4 на сто), докато ръст е регистриран в Люксембург (+16,5 на сто) и Малта (+0,7 на сто).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Deus Vult
    #1

    Цените на западния пазар падат и това притиска нашите производители. За да бъдат конкурентни, нашите производители са принудени да свалят цените повече от западните си конкуренти. Само, че нашите производители имат и повишени разходи за труд, благодарение "повишаването на доходите" по пепейски и се борят с вихреща се шнфлация.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.