Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕЦБ започва изкупуването на 1.1 трилиона евро дълг от 9 март

Очаквано еврото достигна 12-годишно дъно спрямо долара

3 коментара
Марио Драги

В опит да ускори инфлацията и да повиши икономическия растеж, Европейската централна банка (ЕЦБ) започва програмата си за изкупуването на държавен дълг на стойност 1.1 трилиона евро на 9 март в понеделник. Това обяви президентът на ЕЦБ Марио Драги на пресконференция в Никозия, след месечното заседание на банката в четвъртък.

ЕЦБ ще продължи и програмата за изкупуване на ценни книжа, гарантирани с активи, която започна миналата година, каза още Драги.

Банката планира да налива в европейската икономика поне по 60 млрд. евро месечно чрез изкупуване на държавни облигации и на активи от частния сектор до края на септември 2016 г. Програмата може да бъде прекратена и предсрочно, ако ЕЦБ види желаната корекция на инфлацията в посока нагоре, като целта е достигането на близо 2% през 2017 г., стана ясно от изказването на Драги.

За последните два месеца Евростат отчете дефлация от 0.5 на сто през януари и 0.1 на сто през декември.

По пътя към растежа

За да бъде постигнат желаният икономически растеж, очаквано ЕЦБ запази рекордно ниските нива на лихвите. Основният лихвен процент на банката остава 0.05 на сто. ЕЦБ запази и ставката по пределното кредитно улеснение от 0.30%. Лихвата по депозитите остана отрицателна от минус 0.20%.

И трите ставки бяха понижени за последно през септември 2014 г. Оттогава насам няколко от най-високопоставените ръководители на ЕЦБ посочиха, че лихвите вероятно няма да бъдат понижавани повече, защото това не би оказало съществено влияние върху икономиката.

ЕЦБ актуализира в посока нагоре и прогнозите за икономически растеж в еврозоната в следващите три години. Банката очаква увеличение на брутния вътрешен продукт в еврозоната от 1 на 1.5% за тази година и от 1.5 на 1.9% през 2016 г., обяви Драги.

За първи път ЕЦБ публикува и очакванията си за икономическия растеж през 2017 г. в еврозоната от 2.1 на сто.

Вече сме свидетели на значителен брой положителни ефекти от решенията ни относно паричната политика, отбеляза Драги. Той посочи като пример подобрените условията по заемите за фирмите и домакинствата, по които лихвите паднаха значително. "Нещо повече, паричното предлагане и кредитната динамика се ускориха", каза Марио Драги.

По думите му паричната политика е насочена към поддържане на ценовата стабилност в средносрочен план и подкрепа на икономическата активност.

Все пак "от решаващо значение е структурните реформи да бъдат приложени бързо, надеждно и ефективно, тъй като паричната политика не може само да увеличи бъдещия устойчив растеж на еврозоната", отбеляза Марио Драги.

Инфлация от близо 2% през 2017 г.

Президентът на ЕЦБ се надява, че всички тези мерки ще осигурят подкрепа за възстановяването на еврозоната и ще изпратят инфлация към нива близо до 2% в средносрочен план.

ЕЦБ очаква инфлацията в еврозоната да остане критично ниска през следващите няколко месеца. Според последните прогнози на ЕЦБ ръстът на потребителските цени ще е нулев през 2015 г. За следващата година прогнозата е за инфлацията от 1.5%, а за 2017 г. - 1.8%.

Новите прогнозни данни са по-високи с 0.2 пункта спрямо предишните очаквания на ЕЦБ.

Рекорден спад на курса на еврото

След изказването на Марио Драги очаквано еврото пое още надолу и достигна до най-ниското си ниво спрямо щатския долар от август 2003 г. насам.

По време на ранната търговия на борсите в Европа едно евро се търгуваше за 1.1049 долара, докато след изказването на Драги курсът на еврото падна до 1.1007 за един долар.

За поевтиняването на европейската валута повлияха и стабилните макро икономически данни на САЩ, които съхраниха надеждите за скорошно покачване на лихвените ставки от страна на Федералния резерв.

"Важно е, че ЕЦБ ще купуват повече европейски облигации, отколкото са издадени от правителствата като част от тяхното изискване за финансиране, така че на практика ние сме свидетели на отрицателна нетна емисия. По своята същност това ще запази доходността по европейските облигации ниска... Крайният резултат трябва да е дългосрочно по-слабо евро", отбеляза в анализ Крис Уестън от "Ай Джи".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #3

    Повече хартиени пари, по слабо евро, активност, конкуренност, малка инфлация,разтеж...

  2. Филка Русофилка
    #2

    Не изкупува дълг, а вземания по дълга. Намалява си дълга.

  3. GMO
    #1

    \"..Крайният резултат трябва да е дългосрочно по-слабо евро", отбеляза в анализ Крис Уестън от "Ай Джи".правилен извод, заслужаващ доста размисъл ...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.