Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Край на своеволното остъкляване на балкони

Промените по фасадата само със съгласието на 51 процента от етажната собственост

5 коментара
Край на своеволното остъкляване на балкони

Слага се край на своеволното остъкляване на балконите на жилищните блокове и санирането на апартаментите в тях на парче. Фасадите на блоковете занапред ще могат да се променят само със съгласието на 51 на сто от етажната собственост или с разрешението на общината, а затворените вече балкони и изолации няма да се пипат. Занапред обаче се забранява всичко, което може да наруши архитектурата и конструкцията на сградата и да попречи за безопасното ползване на стълбища и пожарната ѝ безопасност.

Това реши Народното събрание, което одобри на първо четене в петък промените в Закона за етажната собственост, внесени от правителството. Вече решенията на общото събрание на етажната собственост и по други въпроси, свързани с управлението ѝ, ще се вземат с 51 на сто от гласовете на притежателите на имоти, а не на 67 процента, както бе досега.

"Остъкляването на терасата не е енергийна ефективност, това е фасадно изменение на самия блок. За това обаче ще ви трябва 50% плюс 1 от този вход да вземе решение дали ще си промените фасадата, дали ще си я боядисате в розово или ще си нарисувате нещо. Ако не успеете да съберете тези проценти, трябва да искате разрешение от главния архитект или съответната институция. Ако ви разрешат промяна на фасадата тези институции, никой не ви пречи да си я промените. Останало е от комунистическо време това с остъкляването на терасите. Но това, което е направено, не може да се събори, а оттук нататък - нека да си вървим по законите, да не се остъклява всеки, защото е решил така", коментира депутатът от ДПС Рамадан Аталай.

Новите правила трябва да отпушат реалното прилагане на национална програма за безплатно саниране, коментираха експерти.

Досега липсваше механизъм, с който собствениците или общината да накарат собственик, който не е съгласен с общото саниране, да допусне в имота си експертите, които преценяват какви дейности трябва да се направят, или строителите. Занапред след решение на общото събрание кметът на общината или района ще може да задължи собственика да осигури необходимия достъп. Заповедта се издава до един месец след подадено искане от домоуправителя заедно с констативен протокол за несъгласието на съседа, съставен от домоуправителя и двама собственици. Заповедта може да се обжалва пред административен съд.

Вече ако блокът има нужда от неотложен ремонт, а общото събрание не може да се организира и да събере пари, домоуправителят ще може да поиска от кмета на общината да издаде заповед, с която да задължи собствениците да направят ремонта до 3 месеца. Ако това не бъде спазено, ще бъдат налагани санкции от 500 до 1000 лв.

С поправките в закона собствениците ще могат да възлагат за две години управлението на етажната собственост на фирма. Ако обаче професионалният управител на сгради не изпълнява указанията на собствениците, ще бъде глобяван от 1000 до 2000 лв.

Всяка нова сграда се приема за "нововъзникнала етажна собственост", която задължително трябва да избере управителен съвет и домоуправител в 6-месечен срок от въвеждането в експлоатация. Промените ще позволят и да се регистрират сдружения на собствениците за няколко сгради в режим на етажна собственост, които са изпълнени при свързано застрояване - т.е. отделни блок секции или входове. Това също би трябвало да улесни решенията за саниране.

Въвеждат се допълнителни задължения за собствениците да поддържат сградата в нормално техническо състояние, съгласно изискванията на Закона за устройство на територията.

Собствениците трябва да осигурят и безопасната експлоатация на всички съоръжения и инсталации в сградата.

Промените в закона дават и нови права на общото събрание да приема решение за възлагане съставянето на технически паспорт на сградата.

Правомощията на Управителния съвет на сдружението на собствениците или част от тях вече ще могат да се възлагат на юридически лица за срок от две години, решиха още депутатите.

При промяна на собствеността върху самостоятелен обект членството в сдружението ще може да се прехвърля на новия собственик. За задълженията към сдружението, станали изискуеми преди промяната на собствеността, отговорен обаче ще е старият стопанин.

Дава се възможност за кореспонденция по електронна поща, когато има такава, както и за получаване на съобщения на друг адрес в страната, като той може да бъде различен от настоящия или постоянния.

Димитър Байрактаров от Патриотичния фронт не е съгласен собствениците на жилища да бъдат задължавани да се снабдяват с т.нар. конструктивни удостоверения, които по думите му струват няколко десетки хиляди лева в зависимост от квадратурата и кубатурата на апартамента. Това ще постави голяма част от хората в положение на предварителна задлъжнялост, смята Байрактаров.

Той се обяви и срещу правото на Управителния съвет на сдружението да сключва договор от името на етажната собственост с оператори на топлоенергия. Аргументът му е, че сметката за  парно отива при отделните семейства, а не при управителя, и така се нарушава правото на избор на потребителя. Това са частно-правни отношения, посочи Байрактаров.

БСП се обяви против това решенията на Управителния съвет да се гласуват с 50 плюс един гласа. Това лишава голяма част от собствениците от на право на глас, каза Манол Генов от левицата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. светлана георгиева
    #5

    Тези промени ще бъдат гласувани, защото обслужват строителното лоби, което е много влиятелно във всички партии в НС. Но, разбира се, съдебната реформа няма да се случи, както няма да се случи и намаляването на бюджетните разходи за привилегиите и обезщетенията на полицаите.

  2. Милостипросим
    #4

    ам туй що ще рече: Правомощията на Управителния съвет на сдружението на собствениците или част от тях вече ще могат да се възлагат на юридически лица за срок от две години, решиха още депутатите. ??

  3. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #3
  4. detelinа petrova
    #2

    какво безплатно саниране ще отпушат? от април сме подали документи в общината. За цялата община има подадени 16 заявления и нито един блок не е саниран.

  5. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Т.нар. конструктивни удостоверения, трябва да имат и имат, строителите и продавачите на сградата, при приемането и, от държавните и общински комисии, а не след това собствениците да се бъркат още веднаж. В моя случай кметът на Столичната община не ми е връчил такова.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.