Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ИПИ: Слабата съдебна система подкопава развитието на икономиката

България се изкачва с две места напред по икономическа свобода

2 коментара
ИПИ: Слабата съдебна система подкопава развитието на икономиката

Слабата съдебна система подкопава развитието на икономиката у нас и поставя страната ни редом до тези от Близкия Изток и Африка. Това показва проучването "Икономическа свобода по света: годишен доклад 2017", изготвено от канадския институт "Фрейзър" и представено у нас от Института за пазарна икономика (ИПИ). То представя картината през 2015 г. – последната година, за която има налични официални данни за всички страни.

Добрата новина е, че България все пак се придвижва с две места напред в класацията за икономическа свобода и заема 48-ма позиция от 159 държави и територии, включени в изследването.

В световен мащаб икономическата свобода слабо се увеличава спрямо миналогодишното издание, а за последните три десетилетия пропастта между развитите и развиващите се страни се свива значително.

Хонконг и Сингапур отново са на челните две позиции. Топ 10 се допълва от Нова Зеландия, Швейцария, Ирландия, Великобритания, Мавриций, Грузия, Австралия и Естония.

Изследването измерва икономическата свобода (свободния избор, конкурентните пазари, защитата на частната собственост, принципите на правовата държава и т.н.), анализирайки политиките и институциите в 159 държави. Представянето на държавите се измерва по скала от 0 до 10 т., като 10 т. е максималната икономическа свобода.

Докладът емпирично доказва, че по-високата икономическа свобода води до по-високи доходи на човек от населението, по-голям дял на доходите на най-бедните 10% от населението, по-малък дял на хората в бедност, по-дълга продължителност на живота, по-добра защита на гражданските свободи и до по-голям икономически растеж.

Къде е България?

Резултатът на България в тазгодишното изследване е 7.39 точки от максималните 10 (при 7.37 точки и 50-то място в миналогодишното проучване). Това отрежда на страната ни 48-мо място между Катар и Сейшелите (с по-висок резултат) и Бахрейн и Ботсвана (с по-нисък).

Мястото на България е обусловено от оценката на икономическата свобода по няколко показателя.

По размер на правителството (7.01 т.) България получава максималните точки заради плоския данък, но общият резултат е намален заради големия размер на правителствените разходи и високото ниво на държавните трансфери и субсидии.

Най-ниска е оценката по отношение на съдебната система и правото на собственост (4.88 т.). Основните причини за това са ниските оценки за независимостта и безпристрастността на съда, както и за доверието в полицията. От всичките 42 индикатора в индекса най-ниската оценка за България за поредна година е за независимостта на съда – 3.37 точки от максималните 10.

Висока е оценката на България относно достъпа до сигурни и стабилни пари (9.36 т.). В тази категория страната ни от години получава най-високата си оценка. Валутният борд продължава да гарантира стабилни пари, а инфлацията е ниска и дори отрицателна през 2015 г. Страната отново получава максималния брой точки за възможността за свободно поддържане на банкови сметки в чужда валута.

По отношение на свободата на международната търговия (8.13 т.) резултатът отразява ниските мита в международната търговия, но и отрицателното влияние на нетарифните ограничения.

В категорията „Регулиране на кредита, труда и бизнеса“ (7.57 т.) резултатът е следствие от относително слабото регулиране на кредитните пазари и същевременно от тежките регулации за труда и бизнеса. Оценките отразяват сериозните регулации при наемането и освобождаването на работници, тежката и скъпа бюрокрация, множеството административни изисквания към бизнеса, както и високото ниво на възприятията за корупция.

Развитие на България

През 1990 г. резултатът на България е по-нисък от представянето последните години основно заради големия размер на правителството, тежкото регулиране на икономиката и пречките пред международната търговия.

Стойностите на тези компоненти се подобряват значително през годините на прехода с присъединяването на страната към ЕС, отварянето на пазарите и установяването на пазарна икономика.

Същевременно обаче, докато през 1990 г. в категорията "Съдебна система и право на собственост" България получава най-високия си резултат от 7.25 точки, стойността му рязко намалява и през 2005 г. вече е под 5 точки, превръщайки се в най-проблемната област за страната. Десет години по-късно, през 2015 г., няма никакъв напредък в оценката за функционирането на съдебната система и защитата на правото на собственост. Това ясно се вижда и от международния индекс "Право на собственост", чието последно издание ИПИ представи преди няколко месеца.

Добрата новина е, че (предвид ниската база) България е на второ място след Румъния по най-висок ръст на резултата в индекса в периода 2000-2015 година. Но докато Румъния вече е на 20-то място в света, слабата съдебна система в България все още задържа страната сред държавите от Африка и Близкия изток и подкопава развитието на икономиката, посочват от ИПИ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Лизи Гугуткова
    #2

    Гьон сурат,кой още трябва да им каже че \\\"Царят е гол\\\". Тъпия матриал Не може да разбере Колко е важно ЛИЧНО за него това.

  2. т€еритория на Мики Маус
    #1

    Маалко закъсняяло! Тия доклади тряяше да ги пускате преди да ни приемат в €С и NATO, преди Вашингтонските чиновници от ДД да ни признаят за "функционираща димукрациа".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.