Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Неизползваният за годината отпуск трябва да се вземе до средата на следващата

2 коментара
Неизползваният за годината отпуск трябва да се вземе до средата на следващата

Неизползваният в рамките на годината отпуск, трябва да бъде взет не по-късно от средата на следващата година, решиха депутатите в сряда при окончателното гласуване на второ четене на промени в Кодекса на труда.

Ползването на платения годишен отпуск може да се отложи за следващата календарна година от работодателя поради важни производствени причини или от работника когато ползва друг вид отпуск или по негово искане със съгласието на началника.

Когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му до средата на следващата година.

Ако работодателят не е разрешил ползването на отпуска в тези случаи и срокове, работникът има право сам да определи времето на ползването му, като уведоми за това писмено работодателя най-малко 14 дни предварително, решиха още депутатите.

Направени бяха промени и в реда за ползване на отпуска. На работниците и служителите, които изповядват вероизповедание, различно от източноправославното, работодателят е длъжен да разрешава по техен избор ползване на част от годишния платен отпуск или неплатен отпуск за дните на съответните религиозни празници, но не повече от броя на дните за източноправославните религиозни празници.

Работодателят има право да предостави платения годишен отпуск на работника или служителя и без негово съгласие когато няма работа повече от 5 работни дни, при ползване на отпуска едновременно от всички работници и служители, както и в случаите, когато работникът или служителят след покана от работодателя не е поискал отпуска си до края на календарната година.

С други текстове депутатите регламентираха въвеждането на еднодневни трудови договори за заетите сезонно в селското стопанство. Краткотрайните договори ще бъдат за не повече от 90 работни дни в календарната година, като очакванията са, че по този начин ще бъде регламентирана заетостта на между 60 и 100 хиляди, работещи в сивия сектор.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Apostol
    #2

    То не беше ли и досега така? Какво ново? От както го въведоха това, пишехме заявления до шефа да ни пусне през декември, той пишеше не поради служебна заетост и така дните оставаха за следващата година. А, напоследък май ги направиха не повече от 10. Които пак трябва да се ползват до средата на следващата година. Какво е новото? Само, че махнаха тъпите графици.

  2. анита хегерланд
    #1

    Много тъпо предложение. Педагозите почиват през лятото и ако тогава учител провежда продължително медицинско лечение и не ползва отпуската си в календарната година, директорът е длъжен да го пусне през учебната година в платен отпуск и да назначи и заплати за негов заместник. Мислете бе хора...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.