Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обезлюдените села са с две повече година след преброяването

3 коментара

По-малко от година след преброяването на населението, проведено на 1 февруари 2011 г., текущата демографска статистика отчете, че към 31 декември същата година селата без нито един жител са с две повече.

При преброяването на населението през февруари миналата година без нито един жител бяха 181 села. Единадесет месеца по-късно техният брой е 183. Любопитен е фактът, че пет села, в които по време на преброяването не е отчетен нито един жител, към края на миналата година вече имат постоянно население, съобщи БТА. Четири от тях са в област Велико Търново - Велювци  - 1 жител, Дединци - 3 жители, Карандили - 1 жител и Махалници - 1 жител, както и с. Дебелец в област Варна - 1 жител.

От преброяването до края на 2011 г. седем села са останали без постоянни обитатели.

Населените места без постоянни жители са разположени на територията на 40 общини в общо 15 области. От преброяването през февруари до края на 2011 г. две области си размениха местата в тази класация. Област Варна излезе от нея, след като с. Дебелец вече има един постоянен жител, а влезе област Кюстендил с две села без постоянни жители - Побит камък и Ивановци.

Област Габрово остава начело в класацията за най-много села без население. По време на преброяването там са регистрирани 69 населени места без постоянни жители, а в края на годината броят им вече е 71. Рекордьор в областта е община Трявна, на чиято територия има 42 села без жители. При областите на второ място е Велико Търново, която в края на годината има 55 села без население като те са намалели с 3 спрямо данните от преброяването.

Населени места без жители има още в областите Кърджали - 12 села, Смолян - 8 села, Хасково - 7 села, по 5 села в областите Благоевград и Стара Загора, по 4 населени места без жители са разположени в областите Бургас и София-област, 3 са в област Търговище, по 2 - във Видин, Ловеч, Кюстендил и Пловдив и 1 в област Сливен.

Справката в Националния регистър на населените места сочи, че към края на миналата година 393 населени места в страната имат едноцифрен брой жители. Спрямо преброяването броят им е намалял с 2, които са се "преместили" при селата без жители.

Общо 60 български села имат само по 1 постоянен жител. По 2 жители имат 58 села, по трима - 55, по четирима души живеят в 52 села, по петима - в 47, по шестима - в 32, седем и осем обитатели живеят в по 31 села, а в 27 живеят по 9 души.

Двуцифрен брой население в края на 2011 г. имат общо 1 262 населени места, сред които и манастирите със статут на самостоятелно селище - Рилски манастир - 38 жители и Клисурски манастир - 16 жители. Броят на населените места с двуцифрен брой жители спрямо данните от преброяването се е увеличил с 30. Това е станало за сметка на населените места с население от 100 до 999 души. В края на миналата година селата с трицифрен брой  жители са 2 667 спрямо 2 692, регистрирани при преброяването единадесет месеца по-рано. Сред тях попадат и четири български града - Мелник - 216 жители, Маджарово - 644 жители, Плиска - 898 жители и Китен 950 жители.

Независимо, че населението му от преброяването до края на годината е намаляло, софийското село Лозен  остава най-голямото българско село с 6 281 жители. То е по-голямо от 142 български града, включително и от обявените за градове след преброяването - Игнатиево (област Варна) и Крън (област Стара Загора). Второ по население остава село Айдемир (област Силистра) с 6 026 жители, което изпреварва 140 града. С население от 4 969 жители софийското село Бистрица е трето по население село в страната и изпреварва 122 града. Селата с повече от 4 000 жители са едва 10.

Асеновград със своите 50 590 жители си остава най-големият по население необластен град в страната. Той е по-голям от девет областни града.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #3

    Дали жителите им не са се уплашили от циганските набези, та селцата са опустели!

  2. tim
    #2

    Странна статистика: село без жители - това не е село село с 1 жител - и това не е село. Това просто не са населени места. Те са изоставени от жителите си. Ако се броят за населени места, то би трябвало и римски останки от преди 2000 години да се водят села или градове. Чиновниците да вземат да си размърдат мозъците.

  3. Анонимен
    #1

    Тези 140-2 "града", които са по-малки от селата Лозен и Айдемир не са никакви градове,а абсолютни села. Статута им на такива трявба да бъде променен и да станат и административно села. Градоманията от социалистическо време, когато се избиваха комплекси за селския характер на станата спремо "буржоазните" капиталистически страни, трябва да спре. Промяната на хартия на типа неселено място се отразява само върху данъците на местното население, но не и на начина му на живот. Всички населени места под 10 000 души трябва да бъдат прекатегоризирани. Вместо да създава изкуствени градове, държавата трябва да насочи усилия към урбанизирането на селата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.