Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Турция иска продължаване на сътрудничеството на БОТАШ с "Булгаргаз"

41 коментара
Кадър от срещата в Истанбул, снимка Министерство на енергетиката

Турция засега не показва готовност за прекратяване на споразумението между БОТАШ и “Булгаргаз“, който тласка към неплатежоспосбност българския държавен газов оператор. Това стана ясно в събота след срещата между българския министър на енергетиката Владимир Малинов и неговия турски колега Алпарслан Байрактар в Истанбул.

"България и Турция ще продължат съвместното си сътрудничество за гарантиране на диверсификацията и сигурността на енергийните доставки“, обяви енергийното министерство след срещата.

Разговорите се състояха по инициатива на българската страна във връзка с решението на парламента, което възложи на енергийния министър да търси предоговаряне на газовата сделка.

“В тази връзка българската страна изрази желание за преразглеждане на договора, а от турска бе изразено разбиране и готовност за продължаване на сътрудничеството. Енергийните министри възложиха на мениджмънта на двете компании да започнат активна работа във връзка със споразумението между "Булгаргаз" и "Боташ", се казва в съобщението след съботната среща в Истанбул.

Българските власти от повече от половин година се опитват да постигнат предоговаряне на споразумението, но неуспешно.

Контрактът между „Булгаргаз“ и БОТАШ е за резервиране на капацитет от 1.85 млрд. куб. м годишно от турски терминали за втечнен газ и до българската граница през тръбите на Трансбалканския газопровод. Според контракта до 2035 г. “Булгаргаз” може да разтоварва танкери на определени LNG-терминали в Турция и да получи същото количество природен газ на граничния пункт Странджа-Малкочлар.

Парламентарната комисия, която провери споразумението, обяви, че то е напълно неизгодно за българската страна и го прати в българската и европейската прокуратура.

Споразумението бе сключено по време на служебното правителство на Румен Радев с оправданието, че така България ще осигури независимостта на своите газови доставки, а “Булгаргаз“ може да се превърне в голям регионален играч на газовия пазар.

Парламентарният доклад обаче стигна до извода, че българското дружество плаща близо половин милион долара всеки ден на БОТАШ, но реално не използва договорения капацитет. Това означава, че държавната газова компания губи стотици милиони годишно. За две години разходите на „Булргаргаз“ по споразумението ще са близо 300 милиона долара, а компанията не генерира приходи от това.

Договорът бе подписано на 3 януари 2023 г. в София от изпълнителния директор на „Булгаргаз“ Деница Златева и шефа на турската държавна енергийна компания БОТАШ (BOTAS) Бюрхан Йозджан в присъствието на енергийните министри на двете държави Росен Христов и Фатих Дьонмез.

През октомври 2023 година Генерална дирекция “Конкуренция” на ЕК започна проверка на споразуменията за доставка на газ от “БОТАШ” и резервирането на капацитет на турско-българската граница.

Брюксел изиска и информация за сключените договори или в процес на договаряне, при които “Булгаргаз” може да действа като изключителен представител или дистрибутор за доставка на газ в България или другаде в ЕС.

Причина за разследването са съмненията, че “Булгаргаз” може да е единственото дружество в ЕС, което има достъп до природен газ чрез турската инфраструктура и да действа като посредник за руски газ, осигурен в Турция и доставен в региона.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

41 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ганди
    #41
    Отговор на коментар #40

    Да, така би трябвало да е.

  2. ПyтлЭр Xyйло
    #40
    Отговор на коментар #33

    Точно защото и ДВЕТЕ фирми са държавни, презумпцията за частно партньорство и останалите тънки тънежи на рундю казачока и Ко не бива да минават. Особено клаузата за поверителност. Каква поверителност, като плащаме $500,000/ден на няКОЙ! Всеки ден! Такава комбинация от тыпота и нац. предателство няма дори на пленума за 16-та рЭспублика по времето на яшар замфиркьов!

  3. асен
    #39

    а съд за златева и христов?

  4. Deus Vult
    #38
    Отговор на коментар #35

    За вулгароните не знам, обаче македоните сте голяма работа. Виц: Фактът, че досега не са открити древни македонски монети, говори за това, че те са ползвали кредитни карти от векове назад.

  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #37
  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #36
  7. Kaktus
    #35
    Отговор на коментар #27

    Нищо не сме обещавали, а Родопите не са на Турция, нито там живеят турци. Все пак тези земи не са населени с "българи", които и да са тези, а по-скоро със завареното население, което живее тук хилядолетия, за разлика от шепата конни разбойници вулгароните, които са откраднали тази чужда земя. Претенции, че си вулгарон, само срещу генетично изследване, макар че аз не разбирам кой не би се срамувал да излезе влгарон. И няма начин нечитавци да са имали велики управници някога, нито пък велики възрожденци.

  8. Kaktus
    #34
    Отговор на коментар #28

    "Онзи" свят не съществува, освен в главите на тези, като теб, които искат някой друг да им оправя проблемите. Тук всеки е дълбоко селски, с много малки изключения. Искам да видя какво ще направиш ти. На бас се хващам, че няма да покажеш доблест и смелост.

  9. Ганди
    #33
    Отговор на коментар #24

    Точно затова, за да избегнат договорът да е между държавите (т.е. да избегнат Парламента ни!), радевчетата измислиха схемата да е търговски, между две фирми - БГ, с преносителя БТГ и Боташ. Нищо, че те са държавни. Рашистки тарикати, работещи срещу националния ни интерес!

  10. глас в пустиня
    #32

    Всеки иска да му капе злато без да работи . Затова Турция иска да работи с Блгаргаз за да ѝ капе злато без да работи.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.