Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Президентските избори в Молдова: проруски нагласи срещу проевропейски

1 коментар
Президентските избори в Молдова: проруски нагласи срещу проевропейски

В неделя молдовците ще застанат пред урните, за да гласуват за президент. На изборите едни срещу други ще се изправят привържениците на идеята за по-тесни връзки с Русия и онези, които настояват за интеграция с Европейския съюз.

Изборните плакати на деветимата претенденти, разлепени в столицата Кишинев и покрай магистралите, припомнят, че за пръв път от 1997 г. държавният глава ще бъде избран с общонародно гласуване.

Но в тази бивша съветска република, тънеща в дълбока политическа криза, откакто през 2015 г. излезе на бял свят грандиозна банкова измама, изборът между Изтока и Запада не е предрешен.

Сключването на споразумение за асоцииране с ЕС през 2014 г. не помогна за решаване на дилемата. Тази стъпка разгневи Москва, която веднага наложи ембарго върху вноса на плодове и месо от Молдова и така наказа местното население, което живее предимно от селско стопанство.

Разочарование

През 2009 г. "доверието на хората към ЕС и гласовете за европейски път на развитие достигаха 70 на сто", но последва спад, признава пред АФП шефът на мисията на ЕС в Молдова Пирка Тапиола.

Причина според него е разочарованието, предизвикано от "ред правителства, които се представяха за проевропейски", но не направиха обещаните реформи.

Сгушена между Румъния и Украйна, Молдова е сред най-бедните страни в Европа - по данни на Световната банка 41 на сто от населението ѝ живеят с по 5 долара на ден.

В очите на много от местните постепенното отваряне на европейския пазар за молдовски стоки - през последните две години износът за ЕС е нараснал на 2 милиарда евро - не компенсира загубата на големия руски пазар.

"Какво получихме от Европа? Нищо", отсича пред множество от рускоезични симпатизанти 41-годишният водач на Партията на социалистите Игор Додон, сочен за фаворит за предстоящия първи изборен тур.

Бивш министър на икономиката в комунистическо правителство, той обещава "да установи стратегическо партньорство с Русия" и да работи "за отмяна на икономическата част от споразумението за асоцииране с ЕС".

"Не съм против ЕС", прави той уговорка пред АФП. Според него "в интерес на Молдова" е да осъществи реформите, изисквани от Брюксел, по-специално в сферата на правосъдието.
Додон обаче обвинява Запада, че се е "поддал на шантажа на едно олигархично правителство, говорещо за някаква руска заплаха".

Споменавана като фаворит номер две в президентската надпревара, 44-годишната Мая Санду - кандидатка на десноцентристката опозиция, обещава от своя страна "Европейска Молдова".

"Отправяме призив за евроинтеграция, тъй като виждаме в ЕС истинска демокрация и процъфтяване за всички, които работят", заявява Санду пред АФП.

Някога министър на образованието, работила и в Световната банка, тя добавя, че Кишинев ще трябва да убеди "молдовците и европейските ни партньори в своята искреност", преди да предложи дата за присъединяване към общността.

Да се сложи ред в страната

Анкетите показват, че самите молдовци са разделени горе-долу на две групи - едните настояват да продължи сближаването с Европа, другите мечтаят за включване в митническия съюз, създаден от Русия, Беларус и Казахстан.

"Молдова трябва да бъде част от ЕС, но преди това ще се наложи да сложим ред в страната си", смята 66-годишният Михай Скутелник. Разказва, че е живял, "сякаш във вълшебна приказка", работейки по строежите във Франция.

А 67-годишният пенсионер Йон Бадий не крие носталгията си по комунистическия режим: "По-добре да поддържаме тесни връзки с Русия, защото Европа няма нужда от нашите стоки".

"Психологически сме по-близки до руснаците, руският език беше навсякъде около нас, като бяхме деца", отбелязва 37-годишният Владимир, работник от северния град Дрокия.

Румънският е роден език за повечето жители на Молдова, която някога е била част от Румъния, но официален език дълго време е бил руският.

"Да говорим за проруски и проевропейски" настроени хора ще означава "изкуствено да поляризираме" обществото, смята обаче Пирка Тапиола.

"По-лесно е да се позовем на геополитически фактори, вместо да говорим за истински важните неща: например какви реформи са необходими, какво да се прави със съдебната система, как да се води борба с корупцията", изтъква той.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kiril Kovatchev
    #1

    Молдова е още едно съсипано от руснаците место.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.