Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разходите на българските домакинствата изпреварват приходите им в края на 2017 г.

2 коментара
Разходите на българските домакинствата изпреварват приходите им в края на 2017 г.

Ръстът на разходите на домакинствата у нас изпреварва повишението на доходите през последното тримесечие на 2017 г. Тенденцията се наложи от средата на миналата година и продължава и в периода октомври – декември, показват данните на НСИ.

Над половината от българите продължават да разчитат основно на работната заплата. Близо една трета от разходите им отиват за храна, а почти една пета за издръжката на жилището. Най-сериозно са се повишили харчовете за здраве. За да компенсират плащанията по жилището, българите са намалили средствата за култура, образование и отдих.

За последните три месеца на 2017 г. доходът на едно лице от домакинство се увеличава с 9.3 на сто на годишна база и достига 1449 лв. В същото време разходите са се повишили с 13.2 на сто до 1368 лв. спрямо четвъртото тримесечие на 2016 г.

За периода октомври - декември с най-висок относителен дял продължават да са доходите от работна заплата (53.9%), следвани от тези от пенсии (26.2%). Доходите от самостоятелна заетост са 7 на сто, а тези от социални обезщетения и помощи – 3.4 на сто.

В номинално изражение през четвъртото тримесечие на 2017 г. в сравнение със същия период на 2016 г. доходът от самостоятелна заетост нараства с най-бърз темп – от 79 на 102 лв. (ръст от 29.6%). Доходът от работна заплата се увеличава от 715 на 781 лв. ( 9.2%). Доходите от социални обезщетения и помощи остават без промяна - 49 лева, а доходите от пенсии нарастват от 372 на 380 лв. (2.3%).

Най-голям дял от разходите на домакинствата продължават да са за храна (31%), следвани от тези за жилището (18.8%). Плащането на данъци и социални осигуровки отнема 12.2% от средствата, а за транспорт и съобщения отиват още 10.5 на сто.

В сравнение с година по-рано най-много нарастват разходите за издръжка на жилището – вода, ток, отопление, обзавеждане и поддържане на дома. Ръстът е 17.3 на сто - от 219 на 257 лв. На следващо място са разходите за храна и безалкохолни напитки, които се повишават от 376 на 424 лв., което е увеличение с 12.5%.

Ръстът на разходите за здравеопазване е 10.8 на сто - от 67 на 74 лв., а тези за транспорт и съобщения се увеличават с 10.5 на сто - от 129 на 143 лв.

Растат и разходите за алкохолни напитки и цигари - от 55 на 59 лв. (6.8%), както и за облекло и обувки - от 54 на 57 лв. (4.1%).

Намаляват единствено разходите за свободно време, културен отдих и образование от 48 на 47 лв. (1.6%).

Потреблението на основни хранителни продукти средно на лице от домакинство търпи промени на годишна база. Увеличава се потреблението на хляб, месо, месни произведения, кисело мляко, зеленчуци, плодове и яйца. В същото време намалява консумацията на сирене и картофи. Без промяна е потреблението на прясно мляко, зрял фасул и олио.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #2

    След платформите за продажба на лични вещи, може да се разработи платформа за услуги: гувернантка с английски език, почасово гледане на деца и възрастни, прибиране на деца от училище, измиване на автомобили, пазаруване. Така високо квалифицираните кадри, студентите, учениците ще имат допълнителен доход, а тези услуги ще са по-евтини от пазарните цени.

  2. Gracata
    #1

    Спорили Индира Ганди и Тодор Живков къде има повече факири. -Как бе Тодоре фокусите са в кръвта на индийците? -Може и така е ама я ми кажи?Моите българи получават 120 лева. От тях 50 харчат за храна,40 за домакинство,30 за култура и 30 спестяват. -Чакай бе Тороре нали бяха 120 лева? -Нали ти казах,целия народ са факири! Като слушам какви ги плещят за средна работна заплата,безработица и липсата специалисти.Вярват ли си управляващите информация ли нямат.Два са начините да оглупееш-от лишения и преяждане.Българите оглупяваме от СМИРЕНИЕ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.