Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разширяват се държавните помощи за индустриалния ток

След забележка от ЕК, повече фирми ще се възползват от подпомагането

0 коментара
Разширяват се държавните помощи за индустриалния ток

Държавното подпомагане на отраслите с голяма консумация на електроенергия ще бъде разширено и повече фирми ще могат да се възползват от възстановяването на направените от тях разходи по плащане на зелената добавка в цената на тока. Такива са намеренията на правителството след направени забележки от Европейската комисия по наредбата за определяне на фирмите, които да имат право на помощта, научи Mediapool.

Проектът на наредба за намаляване на тежестта, свързана с разходите за енергия от възобновяеми източници, бе изготвен от министерствата на енергетиката, финансите и икономиката миналото лято и бе изпратен за нотификация от Европейската комисия. Той срещна много критики за това, че не е бил обсъден широко със засегнатите фирми. Една част от бизнеса негодуваше, че само на предприятия с над 30 гигаватчаса годишна консумация на електроенергия ще бъдат връщани 85 процента от платените от тях суми за зелената добавка, която е част от драстично поскъпналата от август 2015 г. такса "задължение към обществото". Други пък искаха помощта да е диференцирана процентно според потреблението и да не е за под 10 гигаватчаса.

Именно дискриминацията на по-малките предприятия е мотивът на Брюксел да отправи забележки по наредбата и да препоръча разширяване на обхвата ѝ, научи Mediapool от източници, запознати с документа. Според тях аргументът е, че в насоките на ЕК относно държавната помощ за опазване на околната среда и за енергетика за периода 2014-2020 г., отнасящи се за енергийно интензивните предприятия, големината на фирмите не е критерий за държавното подпомагане в разглеждания случай.

"Оценката на ЕК продължава и не може да бъде обявен резултатът ѝ на този етап. В контакт сме с българските власти", заяви пред Mediapool Рикардо Кардосо, говорител на ЕК. От Министерството на енергетиката също се задоволиха с отговор, че работата по наредбата продължава в тесен контакт с Брюксел и очакванията са тя да заработи от 1 април 2016 г. със задна дата. Идеята е на фирмите да бъде платено за направените от 1 август 2015 г. разходи. Тогава влезе в сила повишената такса "задължение към обществото", срещу която работодателските организации протестираха, включително със стачки.

"Действително от Еврокомисията имат забележки за въведения праг, над който се предвижда да се възстановяват разходите за зелената добавка, и затова се обсъжда промяната му на 1 гигаватчас консумация годишно, над който ще се връщат 85% от плащанията за енергията от възобновяеми източници", обясни пред Mediapool Делян Добрев, председател на парламентарната енергийна комисия и бивш министър на икономиката и енергетиката в първото правителство на ГЕРБ.

По думите му така значително ще се увеличи броят на фирмите, на които ще трябва да се връщат част от парите по платената такса "задължение към обществото". В същото време сумата, която трябва да се възстанови, нямало са нарасне толкова много.

Според оценки на Комисията за енергийно и водно регулиране при определянето на въпросната такса, която е част от крайната цена на тока, влязла в сила от 1 август 2015 г., необходимите средства за възстановяване на зелената добавка за изкупената от възобновяемите централи електроенергия са 97.857 млн. лв. за периода до края на юни 2016 г.

Според оценки на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори, при предишните критерии за помощта около 200 фирми са щели да се възползват от подпомагането. Колко ще стане техният брой при значително понижените критерии все още няма разчети, но според Делян Добрев сумата ще набъбне до 120-130 млн. лв., което не било толкова непосилно за НЕК.

По думите му, след последното ценово решение и мерките за оздравяване на сектора, държавната компания, която миналата година стопи над 300 млн. лв. от загубата си, има шанс през 2016 г. да преодолее отрицателния си резултат и да започне да се стабилизира и да се разплаща с производителите на електроенергия. В момента те получават само около половината от дължимите от НЕК суми за изкупения ток.

Все още няма яснота как ще се решат някои проблеми, повдигнати от Асоциацията на търговците на енергия в България (АТЕБ). Според организацията, във въпросната наредба липсва конкретен механизъм за възстановяване на зелената добавка от страна на НЕК към доставчиците на ток, които ще трябва да възстановят на своите клиенти платените суми.

Това е важен пропуск, който би могъл да предизвика грешки, финансов риск, злоупотреби и верижна задлъжнялост между участниците на свободен пазар, смятат търговците на ток.

Асоциацията им счита, че възстановяване на добавката на предприятията не би трябвало да влиза в правомощията на доставчиците, защото намалението на таксата "задължение към обществото“ е държавна помощ и следователно трябва да е ангажимент на държавата.

В проектонаредбата обаче е предвидена възможност и предприятията, които кандидатстват за помощта, да поискат вместо да им връщат парите, дължимите суми да бъдат приспадани от бъдещите им плащания на сметките за ток.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.