Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Роснефт" е поискала държавна помощ заради санкциите на Запада

10 коментара
Игор Сечин

Президентът на руския петролен гигант "Роснефт" Игор Сечин е поискал от правителството да даде финансова помощ от 1.5 трилиона рубли (около 41.6 млрд. щатски долара), за да успее компанията да издържи на наложените ѝ от Запада санкции в резултат на руската политика спрямо Украйна. Това пише руското издание "Ведомости", позовавайки се на федерални източници и такива от нефтения отрасъл.

Според цитирано от вестника писмо изпратено от  зам.-министъра на икономическото развитие Олег Фомичев до енергийното ведомство, руският премиер Дмитрий Медведев е наредил да се анализира предложението на "Роснефт".

Сечин предлага пет начина за оказване на държавната помощ, най-скъпият от които е държавата да изкупи чрез своя Фонд за национално благосъстояние нови облигации от компанията за 1.5 трилиона рубли.

Спешната държавна финансова помощ е поискана от Сечин в отговор на наложената от САЩ наложи забрана на кредитите и заемите за "Роснефт" с матуритет по-дълъг от 90 дни, след което европейските банки и инвеститори също де факто се присъединиха към тези санкции.

В края на второто тримесечие нетният дълг на "Роснефт" е точно 1.5 трлн. рубли. Компанията трябва да изплати задължения за 440 млрд. рубли до края на годината и още 626 млрд. рубли през следващата година.

Общият дълг на петролната компания е 2.2 трилиона рубли и бе натрупан след покупката през 2013 г. на компанията ТНК-ВР за 54 млрд, долара, която за да реализира, "Роснефт" взе кредити от пул от международни банки за общо 31 млрд. долара. Пикът на плащането на кредита е пред тази и следващата година, посочва "Ведомости".

Само преди по-малко от месец – в края на юли, вицепрезидентът по финансите на "Роснефт" Святослав Славинский заяви в тв интервю, че компанията се чувства уверено и американските санкции не я вълнуват.

Сега нещата се оказват по-различни, но според изданието търсените от Сечин пари ги няма във Фонда за националното благосъстояние, тъй като голяма част от неговия капитал, чийто размер е  3.1 трлн. рубли, вече са заделени за други проекти.

Друг анонимен официален руски представител, цитиран от вестника, определи планът на Игор Сечин като "ужасен", докато друг правителствен източник заяви пред "Ведомости", че премиерът Медведев е малко вероятно да го подкрепи.

Официалните институции отказват коментар.

Според анализатора на "Райфайзенбанк" Андрей Полищук "Роснефт" се опитва да се презастрахова на фона на отслабващата рубла, която ако продължава да поевтинява, ще удари очакваните 70 млрд. долара приходи от Китайската национална петролна компания по сделката за доставка на руски газ в Китай.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kiril Kovatchev
    #10

    Така, така, смешни били санкциите! Оказва се Русия била колос на глинени крака. Вярвам че зловредното кремълско джудже вече е разбрало че всичко което е имала Русия е благодарение добронамереността на запада и че е на път да го изгуби заради собствената му арогантност и политическо късогледство. Ще си признае ли загубата си Вова Путинайкин или ще продължи да упорства докато съвсем не съсипе Русия?

  2. Ozzy
    #9
  3. Ozzy
    #8

    Однопартийные режимы при введении санкций увеличивают государственные расходы, направленные на поддержку основных групп населения, на которые эти режимы опираются. Военные режимы увеличивают военные расходы — как на вооружение, так и на зарплаты для солдат офицеров. В единоличных режимах диктатор опирается на сравнительно небольшую коалицию сторонников — силовой блок, судебную систему, руководство СМИ; в таких странах при введении санкций наблюдается как значительное снижение всех видов государственных расходов, так и усиление репрессий против несогласных. Читайте далее: http://www.vedomosti.ru/opinion/news/32110291/dorogoe-udovolstvie#ixzz3ANzlJozZ

  4. Ozzy
    #7

    http://www.vedomosti.ru/companies/news/32110991/igor-sechin-prosit-deneg-iz-buduschego -едно към едно.

  5. Ozzy
    #6
  6. pavel pavlov
    #5

    естествено е да има проблеми от наложените санкции ,но резервите на русия позволяват да посрещне къде къде по големи суми. общо в 3 те фонда и резервите на цб са в наличност над 600 милрд долара.така ,че не я мислете русия ами кажете какво да правим с полските ябълки и гръцките праскови които вече заляха магазините в софия.нашите производители ще видят вълк със звънец за съжаление.

  7. Коментарът е изтрит в 17:51 на 14 август 2014 от автора.
    #4
  8. boby1945
    #3

    Е защо не, РОСНЕФТ може и да се изкупи частично от Русия, но по натам, като поевтинеят акциите, за да не се гушат ненужно капиталетата.... Иначе "физически" проблем няма добивът и проучванията си вървят, нал тъй? а автомобилът ми гори бензин не ценни книжа......

  9. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #2
  10. kosta
    #1

    А уж ембаргото било смешно. Мегаломанията на Путин затрива Русия

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.