Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия откри строежа на "Северен поток" с очакване да увеличи пазара си в Европа

23 коментара
Русия откри строежа на "Северен поток" с очакване да увеличи пазара си в Европа

В петък бе даден официален старт на строителството на спорния газопровод "Северен поток", целящ да осигури на Русия по-голям пазарен дял в доставките на газ за Европа и който заобикаля бившите съветски републики Украйна, Беларус и Молдова.

Руският държавен монополист "Газпром" държи 51 процента в "Северен поток", в който участват още германските компании BASF и E.ON с по 20% и холандската Gasunie (9%). В петък стана ясно още, че и френската компания ″GDF Suez″ ще се присъедини към проекта в близките седмици, когато приключи финансирането на първия етап.

Очаква се проектът да помогне на Русия да увеличи своя дял на европейския газов пазар от сегашните 25% до около една трета, съобщава агенция Ройтерс.

На откриването присъства руският президент Дмитрий Медведев. Зам.-председателят на "Газпром" Александър Медведев заяви пред репортери, че всички количества газ, които ще се транзитират през тръбата под Балтийско море, вече или са договорени или има официално обвързващи споразумения.

Това изявление трябваше да разсее спекулациите, че газопроводът е твърде скъп и Европа не се нуждае повече от руски газ, предаде АП.

"Газпром" също е потърпевш от свиването на търсенето на газ вследствие на световната икономическа криза, както и от перспективите за алтернативни източници от шистов газ, добиван в САЩ.

"Газпром" забави началото на добива от гигантското арктическо находище Щокман, на което разчита и "Северен поток".

Шефът на "Газпром" Алексей Милер заяви, че конкуренцията от шистов газ не важи за Европа и че компанията подкрепя разработката на шистови находища като начин да поддържа планираните количества.

Той каза, че "Северен поток" ще е по-ефективен от гледна точка на разходи за транзитиране на газ до Европа. Чрез директния достъп на тръбата до Германия по дъното на Балтийско море се избягва плащането на транзитни такси в страните, през чиято територия минава тръбата.

"Шистовият газ няма да има сериозно влияние върху европейския газов пазар и съседните страни", заяви Милер.

Тръбата е алтернатива на газопроводите през Украйна, Беларус и Полша. Заради ценови спорове с Киев доставките на руски газ за Европа бяха прекратявани в предишни години, което накара европейските правителства да търсят алтернативни източници.

"Северен поток" ще осигури надеждни газови доставки за Европа на разумни цени, заяви руският президент Медведев.

Германският канцлер Ангела Меркел направи видеообръщение, с приветствие към участниците в церемонията.

Руският президент освен това изрази увереност, че природният газ ще остане основен енергиен източник.

"Независимо от търсенето на алтернативни енергийни източници, търсенето на синьо гориво в Европа ще продължи да расте и ние всички сме убедени в това", каза той.

Газопроводът на стойност 8.8 млрд. евро ще транзитира 55 млрд. куб. м. газ годишно по две паралелни тръби от руския град Виборг към немското пристанище Грейфсвалд. Доставките по първата тръба трябва да започнат през 2011 г.

″Северен поток″ ще привлече през 2010 г. 2.5 млрд. евро кредити за финансиране на втория етап. През март консорциумът обяви, че е получил 3.9 млрд. евро кредити за строежа на първия етап.

Финансовият директор на компанията Пол Коркоран съобщи, че тя планира да получи приходи от газопровода до края на 2011 г. По думите му общите капиталовложения в проекта ще бъдат 7.4 млрд. евро, но тъй като компанията разчита да започне да получава приходи в края на 2011 г., а до това време тя трябва да изплаща дивиденти на акционерите и работни заплати, така че капиталните вложения могат да стигнат 9 млрд. евро. Според Коркоран след това компанията ще започне да получава приходи и той се надява тя да се събере в първоначалния бюджет.

Според еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер целите на ″Северния поток″ съвпадат с европейската цел за постигане на енергийна сигурност. ″Енергийната ефективност е общата ни задача. Нашата цел е да се разшири вътрешният пазар, да се създадат работни места и да се обезпечат интересите на потребителите чрез проекти, насочени към опазването на околната среда″, заяви Йотингер по време на церемонията.

″Този газопровод може да стане свързващото звено между ЕС и Русия, което ще способства за развитието на нашето общество″, добави той.

"Газпром" очаква Австрия в "Южен поток", но се заканва на ЕНИ

"Газпром″ очаква Австрия да се присъедини към проекта ″Южен поток″ на 24 април, съобщи в петък РИА Новости. За тази дата е предвидено подписването на междуправителственото споразумение. Това е последният необходим документ преди старта на проекта.

Деветстотин километровият тръбопровод ″Южен поток″, който ще минава по дъното на Черно море до Варна, ще транспортира 63 млрд. куб. м природен газ годишно до Централна Европа.

Русия вече е сключила междуправителствени споразумения с България, Сърбия, Унгария, Гърция, Словения и Хърватия.

В петък председателят на "Газпром" Алексей Милер коментира по повод на спекулации, че България може да напусне проекта и нейното място да заеме Румъния. "Румъния вече не може да заеме мястото на България в проекта за строителството на "Южен поток”, но към нея (Румъния) може да бъде построено разклонение или по море, или от България", каза Милер, цитиран от РИА Новости.

"Румъния демонстрира  интерес към проекта, може да се говори за строителството на морско разклонение или от България. Това засега са само идеи”, посочи Милер и отбеляза, че с България са проведени успешни преговори и проектът се реализира по график.

Междувременно световните агенции съобщиха, че ″Газпром″ може да постави под въпрос участието на италианския концерн ЕНИ в ″Южен поток″ заради неизпълнение от страна на италианците на договореностите.

Пред журналисти в петък ръководителят на отдела за външно-икономическа дейност в ″Газпром″ Станислав Циганков обясни, че италианският партньор ЕНИ блокира изграждането на газопровода в частта му в морето.

″От тяхна страна няма нищо конструктивно″, добави той и изброи, че италианската страна не съгласува работните програми и не се съобразява с договореностите. ″Да не говорим за заплащането, ние всичко плащаме сами″, добави той.

″Според мен в морската част на проекта ″Южен поток″ няма никакъв, дори несъществен напредък заради липсата на адекватна работа от страна на италианските партньори″, подчерта той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. майкъл
    #27

    да.

  2. Pe6o
    #26

    pikaite gaz

  3. Рони
    #25

    v.2.0

  4. bobo
    #24

    ЗА КАКВА КОЛОНИЗАЦИЯ ГОВОРИТЕ БЕ ХОРА , СЪС ИЗНОС НА СУРОВИНИ КОЛОНИЗАЦИЯ НЕ СТАВА , ТРЯБВАТ ИНДУСТРИЯ , ТЕХНОЛОГИИ НАЙ ОБЩО КАЗАНО СИВО ВЕЩЕСТВО , А ТЕЗИ НЕЩА В РУСИЯ ГИ НЯМАТ И НИКОГА НЕ СА ГИ ИМАЛИ , СПОКОЙНО

  5. Реалист
    #22

    Чудя се каква ще ми е ползата, ако Русия бъде унищожена, така, както някои празноглавци с мислене преди 60 год. бленуват?

  6. 567
    #21

    Абе брато, като си толкова умен да критикуваш, поне предложи нещо.

  7. EU
    #20

    Tsiala Evropa sa glupatsi, samo forumistite ot svetovnoneizvestnata Mediapool sa naj-umni i znajat vsichko."Kuchetata si lajat, a gazta si teche"

  8. Щирлиц
    #19

    Да даде акъл на немците за вредата от синьото гориво.

  9. русата велика
    #18

    ей, по-леко, потече ти по брадичката...

  10. сдг
    #17

    Русия трябва максимално бързо да завърши проектите Северен и Южен поток и така да постави в почти пълна зависимост цяла Западна Европа. Тогава Берлин и Париж ще изпълняват волята на великата руска държава и Русия може съвсем легитмно да си върне всички бивши републики като ги обедини в една нова и голяма Русия. Дори може да се тръгна и към подялба на Полша с Германия, да се изтъргуват и Судетите в Чехия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.