Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Г-8 не се разбраха за забраната на полетите над Либия

20 коментара
Г-8 не се разбраха за забраната на полетите над Либия

Международната общност остава разделена дали да бъде наложена зона забранена за полети на Либия, докато сраженията за стратегическите градове в страната продължават и поддръжниците на режима на Муамар Кадафи си връщат нови позиции.

Страните от Г-8 не успяха да стигнат до споразумение за забрана на полетите, въпреки натиска на Франция и Великобритания.

Външните министри на осемте най-развити страни се съгласиха на специална среща в Париж и решиха, че Съветът за сигурност на ООН трябва да обсъди допълнителни мерки срещу режима на Муамар Кадафи в Либия. Те предупредиха Кадафи, че ако не спазва основните права на хората, ще понесе "страшни последици", но не подкрепиха военна намеса.

Френският външен министър Ален Жупе съобщи във вторник, че не е успял да убеди колегите си да приемат френската позиция.

"Kaдафи отбелязва точки", заяви Жупе.

Германският външен министър Гидо Вестервеле обаче се изказа скептично към идеята за такава зона и заяви, че Германия не желае да бъде въвлечена във война в Либия. Външният министър на Русия Сергей Лавров също се е изказал резервирано към идеята, съобщи Франс прес.

Забраната на полетите трябва да бъде регламентира с резолюция на Съвета за сигурност на ООН. Франция изрази надежда, че решението на Арабската лига да поиска това от Съвета за сигурност, ще убеди нежелаещите страни да я подкрепят.

"Надяваме се тези консултации да ни позволят да изготвим резолюция тази седмица", каза френският постоянен представител в ООН Жерар Аро.

Той заяви, че Ливан - единствената арабска страна в 15-членния Съвет, ще играе ключова роля при преговорите за резолюция.

Не се очертава реално споразумение

Участващ в разискванията дипломат обаче заяви, че не се очертава реално споразумение.

Френският външен министър каза, че министрите от Г-8 са се разбрали да подновят бързо дискусиите в Съвета за сигурност на ООН за резолюция, която засилва натиска върху либийския лидер, допускайки възможността за налагане на морско ембарго.

Британският външен министър Уилям Хейг, цитиран от Ройтерс, заяви от своя страна във вторник, че е налице желание за по-нататъшни дискусии в Съвета за сигурност на ООН и са необходими нови мерки.

САЩ е сред страните в Съвета за сигурност, които още не са взели решение дали да подкрепят забранена за полети зона. Сред другите скептици са имащите право на вето Русия и Китай, както и Германия, Южна Африка и Бразилия, съобщиха дипломати.

За да бъдат приети, резолюциите на Съвета за сигурност на ООН трябва да получат девет гласа и никакво вето от петте постоянни членки, отбелязва Ройтерс.

НАТО, която е най-вероятният изпълнител за налагане на забранена за полети зона над Либия, ясно даде да се разбере, че ще ѝ е нужно разрешение от Съвета за сигурност, за да участва в такава операция.

Силите на режима продължават настъплението

На този фон продължават сраженията в Либия, като силите на режима все така използват авиация. Информацията кой контролира някои от стратегическите градове остава противоречива. Силите на Кадафи предприеха през последните дни офанзива и се доближават до Бенгази, който е център на бунтовниците.

Либийски военни самолети са нанесли най-малко четири удара срещу град Адждабия в Източна Либия, съобщи Ройтерс, като се позова на телевизия Ал Джазира. Адждабия бе бомбардиран и вчера. Градът е крайната точка, до която са стигнали верни на режима в Триполи войски в настъплението към Бенгази.

Либийската държавна телевизия заяви, че силите на Кадафи "напълно контролират" Адждабия.

Правителствените сили са си върнали и град Брега, както и позиции в западната част на страната и вече контролират град Зуара, който се намира на около 120 км западно от столицата Триполи.

Кадафи: Няма надежда за бунтовниците

В същото време Муамар Кадафи заяви, че бунтовниците "губят битката" и че либийският народ стои зад него. В интервю, публикувано в италианския вестник "Джорнале", той посочи, че за бунтовниците няма никаква надежда и тяхната кауза

"Бунтовниците имат две възможности - да се предадат или да бягат", твърди Кадафи. Според него в източните райони на Либия "терористите използват като жив щит цивилното население, в това число и жените".

Кадафи изключи всякаква възможност за преговори с бунтовниците.

"С кого да преговарям? Няма да преговаряме с терористи, свързани с Осама бин Ладен. Те също не искат диалог - не мислят за нищо друго освен да убиват, да убиват и да убиват", заяви Кадафи.

Той настоява, че "международната общност няма представа какво се случва в Либия. Народът е с мен. останалото не е нищо друго освен пропаганда... Жителите на Бенгази се страхуват от шепа хора. Те се обърнаха към нас с молба да ги отървем от тези въоръжени банди".

Кадафи реже Запада от либийския петрол

В друго интервю пред германска телевизия Кадафи заяви, че Германия е единствената страна, която има шанс да прави бизнес с либийски петрол в бъдеще

"Нямаме доверие в техните фирми, те ни скроиха заговор", казва Кадафи, визирайки Запада, в извадки от интервю, което ще бъде излъчено по германската телевизия RTL.

"Договорите ни за петрол отиват при руски, китайски и индийски фирми. Западът ще бъде забравен", допълва той.

Сред западните страни само Германия, която се колебае да призове за въвеждането на забранена за полети зона над Либия, се прояви като "отговорна", според Кадафи.

"Германците заеха много добра позиция спрямо нас, много различна от много други важни страни на Запад", казва Кадафи и отбелязва, че вижда Либия да работи с германски фирми в бъдеще.

Производството на петрол на нула

Заради размириците производството на петрол е паднало почти до нула в Либия. А от Международната енергийна агенция предупредиха, че ще има забележимо забавяне на световната икономика, ако цените останат високи, съобщи Франс прес.

"Износът на петрол от страната - около 1.3 млн. барела дневно ще остане извън пазара за значителен период заради щетите от войните и международните санкции” срещу Либия, предупредиха от МЕА в свой доклад.

Според агенцията високите цени на петрола "представляват значителен риск за спад на икономиката през тази година”.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. аааааааааааа
    #20
  2. аааааааааааа
    #19
  3. ааааааааааа
    #18
  4. ааааааааааа
    #17
  5. N
    #16
  6. Восток
    #15
  7. кибик
    #14
  8. бре, бре
    #13
  9. МЕРКЕЛ Е ОТ КГБ
    #12
  10. Alliot-Marie
    #11

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.