Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Литва бе насърчена от ЕС за съд срещу престъпленията на комунистическия режим

15 коментара
Литва бе насърчена от ЕС за съд срещу престъпленията на комунистическия режим

Литва бе насърчена в плановете си да хвърли светлина върху престъпленията срещу човечеството, извършени по време на съветската окупация. Страната успя да получи политическа подкрепа от останалите 26 страни членки на ЕС в усилията си да образова обществеността за тоталитарните режими в Европа. Ние активно поставяхме въпроса за престъпленията на тоталитарните режими, защото за нас е важно какво се е случвало и в други страни, заяви в петък литовският министър на правосъдието Ремигиюс Симасюс на своята интернет – страница, предаде EUobserver.

Според него престъпленията, извършени от тоталитарните режими в Либия, Сирия и "не толкова отдавна, в Босна", правят още по - належаща нуждата от точна картина за престъпленията, извършени от Съветския съюз и националните комунистически режими в Източна Европа.

Документът, за който на 10 юни бе постигнато съгласие между правосъдните министри на ЕС, споменава само веднъж престъпленията на комунизма и нацизма, като литовският министър пояснява, че е имало "дълга дискусия" за изчистване на формулировките, свързани с тоталитарните режими.

Ремигиюс Симасюс посочва, че в много страни дълго време е било политически некоректно да се говори за съветските престъпления, заради наследството на Втората световна война, по време на която Съветският съюз стана съюзник на Запада.

Но за Литва, както и за останалите две балтийски републики Латвия и Естония, освобождението от нацистката окупация скоро се превръща в нова окупация, тъй като тези страни бяха анексирани към Съветския съюз. Стотици хиляди хора в тези страни станаха жертви на масови депортации, вкарване в затвора по политически причини, бързи присъди.

От наша гледна точка е странно, че ние нямаме никакви международни съдилища, за да се справим с тези престъпления. Но поне се прие, на ниво Европейски съюз, че пострадалите страни могат да преследват и да съдят хората, виновни за такива престъпления, разяснява литовският правосъден министър.

Самата декларация на ЕС звучи твърде общо, но тя е "ясно политическо изявление, което дава на Европейската комисия и на националните правителства някои насоки затова как да се подхожда към спомена от тоталитарните режими", казва министърът.

Според заключенията на Европейския съвет, "трябва де гарантира честното третиране на жертвите на всеки тоталитарен режим", както и да има истинска превенция спрямо такива престъпления.

В същото време ЕС се въздържа от приравняване на наказанията спрямо онези, които отричат престъпленията на комунистическите режими, с наказанията, предвидени за отричане на Холокоста. Посочва се, че трябва да бъдат взети под внимание "обстоятелствата" във всяка отделна страна, както и "правните традиции" и "свободата на изразяване".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ПРОФЕСОР ЦАНКОВ
    #15
  2. минаващ
    #14
  3. N
    #13
  4. Анихилатор
    #12
  5. Демокрация
    #11
  6. Ралф
    #10
  7. Неизвестен
    #9
  8. Але&Со
    #8
  9. Gen. Augusto Pinochet
    #7
  10. Дядо
    #6

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.