Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Георги Касчиев: България е шампион по неефективно електропроизводство и потребление

1 коментар

България ще загуби около 40 млн. долара годишно от спирането на първите четири блока на АЕЦ "Козлодуй", но ще спечели 700 - 800 млн. долара годишно от европейски фондове след присъединяване към ЕС. Това обясни бившият председател на Комитета за мирно използване на атомната енергия Георги Касчеив в предаването "Седмицата" на Дарик Радио вчера. В момента Касчиев преподава основи на ядрените технологии в университета във Виена.

Той се позова на официалните данни от министерството на енергетиката и НЕК за печалбата на АЕЦ "Козлодуй" за 2000 г., която е в размер на 80 милиона лева. Първите четири блока, които дават около 40 - 45 процента от общото производство, следва да се оценява около 40 милиона лева на година. Това са официалните цифри, посочи Касчиев във връзка с ширещите се страхове, че България ще загуби милиарди при предсрочното затваряне на 3 и 4 блок на АЕЦ.

Той припомни, че сега ядрената централа работи със средногодишно натоварване 55-56 процента, само миналата година 59 процента, а средното за света е 84 процента. По думите му, България е "нещо като шампиони по неефективно използване на атомната енергия".

Ако България иска да е близо до световните показатели на ядрената енергетика, с останалите четири блока може спокойно да произвежда повече от досегашното производство. Когато останат в работа само пети и шести блок, те би следвало да произвеждат между 13-13.5 милиарда киловатчаса годишно, посочи Касчиев.

Според него България трудно може да заблуди европейските си партньори и да отхвърли укорите, че една огромна централа - ТЕЦ "Варна", състояща се от шест блока по 210 мегавата, стои практически неизползвана и работи само единият от тези блокове, който е на газ. ТЕЦ "Русе" също стои практически неизползван.

"Аз например винаги съм се притеснявал от това, че в България никой не се интересува какво ще стане с отработеното ядрено гориво след десетилетия, откъде ще се вземат огромните средства, които се изчисляват на милиарди долари за него, нито за хранилища за неговото окончателно погребване, нито за радиоактивните отпадъци", каза Георги Касчиев, който призова за обективен и цялостен поглед върху проблема със затварянето на първите блокове от АЕЦ "Козлодуй".

Той призова да не се акцентира единствено върху големия български износ на електроенергия, а да се отчита и фактът, че България внася 70-80 процента от енергоносителите.

В момента България има изключително много излишни мощности - нещо, което го няма никъде по света. "Всички енергетики в западните страни работят с резерв 15-20 процента, ние работим с резерв 50-60 процента. Е, при това положение единственият начин да се натоварват що-годе оптимално енергоблоковете, е да се изнася навън. Ако някои от тях се затварят, естествено вътрешното потребление ще бъде това, което ще може да натоварва останалите в работа блокове пак оптимално. За мен този износ като че ли преследва главно политически цели и позволява сега енергосистемата да работи също с що-годе оптимално натоварване", обясни Касчиев.

Той припомни, че през 2000 г. никой не възрази с поетите от правителството на Иван Костов условия за присъединяване към Европейския съюз. В меморандума от 1999 г. ЕС се ангажира България да започне преговори за присъединяване, като 1 и 2 блок на АЕЦ се затворят до края на 2002 г. ЕС поиска 2006 г. като дата за затваряне на 3 и 4 блок, а България се ангажира сроковете да се договорят през 2002 г., като посочи периода 2008 -2010 г.

Ние не може непрекъснато да водим политика на двойни стандарти, каза Касчиев и припомни, че през 2000 г. беше подписан договор за заем от Европейската комисия и Евроатом, в който реално присъстват условия, които потвърждават затварянето на 1 и 2 блок и поставят декември 2002 като окончателна дата за постигане на споразумение за 3 и 4 блок.

"Ама, извинявайте, тогава никой не протестира, никой не правеше живи вериги, никой не събираше подписи, не правеше граждански комитети. И този договор беше подписан от ръководството на АЕЦ "Козлодуй" на 29 май. Беше гласуван в парламента на 29 ноември и той стана закон, като се публикува в "Държавен вестник" през месец февруари 2001 г. Това са ангажиментите. И нека всеки да се съобразява, че политическите сили, които са гласували за това, са казали - да, ние сме съгласни. И тази амнезия, която ги е обзела сега... понеже знам как се гледа на тези неща по света. Нашият свят е свят на ценности ...но ако някой не си спазва дадената дума, поетите задължения, подписаните договори, ама той ще бъде подложен, и както е навсякъде, на презрение от другите страни, от другите сили, той ще стане нищо", заяви Георги Касчиев.

Според Георги Касчиев част от предписаните от него още през 1999 г. мерки за безопасност на АЕЦ "Козлодуй" и сега не са изпълнени.

"Имаше предвидено монтиране на йодни филтри на вентилационните системи на тези блокове. Съдейки по това, че радиоактивните изхвърляния продължават да остават такива, даже са увеличени през 2001 година, това не е направено. Имаше предвидено да се направи филтърна система за вентилиране на херметичното пространство при тежка авария, това не е направено. Имаше предвидено да се монтират рекомбинатори за водород, който се отделя при тежка авария, това също не е направено", каза Касчиев.

Той даде разяснения и по резултатите от мисията на Международната агенция за безопасността, които са основен аргумент на правителството и особено на президента Първанов да искат удължаване на сроковете за 3 и 4 блок.

"Прави ми впечатление, че след първоначалните много възторжени оценки, които бяха нададени след края на мисията и които са дадени даже в съобщения на агенцията до печата, сега резюмето, което виждам на страницата на Агенцията за ядрена безопасност в интернет, крайните оценки ги няма", каза Касчиев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. красимир славов
    #2

    АКО В БЪЛГАРИЯ ИМАШЕ ПО МАЛКО МИЖИТУРКИ И ПРОДАЖНИ МЕКЕРЕТА КАТО ТЕБ, СИГУРНО ЩЯХМЕ ДА ЖИВЕЕМ МНОГО ПО ДОБРЕ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.