Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Светът е на крачка от спирането на ХИВ епидемията до 2030 година

3 коментара
Светът е на крачка от спирането на ХИВ епидемията до 2030 година

Светът е на крачка от това да спре ХИВ епидемията до 2030-та година. Според Програмата на ООН за ХИВ/СПИН (UNAIDS) в следващите 15 години в световен мащаб ще бъдат предотвратени 28 милиона новооткрити случаи на ХИВ инфекцията и 21 милиона смъртни случаи в следствие на СПИН.

Всичко това е възможно, благодарение на координираните усилия между държавите, на скрининговите програми и на все по-големия достъп до съвременно лечение.

Към юни 2015 година 15.8 милиона души по света са лекувани с антиретровирусната терапия, което е с два милиона повече в сравнение с предходната година. В същото време, разпространението на ХИВ инфекцията е намаляло с 35% от началото на 2000-та година.

41% от всички възрастни , които живеят с ХИВ, са лекувани през 2014, докато този процент е бил 23% през 2010. 32% от децата, болни от ХИВ, са лекувани през 2014, докато този процент е бил 14% през 2010. 73% от бременните жени са имали достъп до лечение с антиретровирусна терапия, за да се избегне заразяването на техните бебета през 2014 година.
Новозаразените с ХИВ деца са намалели с 50% от 2000 до 2014 година.

У нас тази година са открити нови 126 българи с ХИВ – инфекция при изследвани над 151 343 души, съобщиха от Българското дружество по инфекциозни болести по повод Световният ден за борба със СПИН – 1 декември.

90% от новорегистрираните с ХИВ – инфекция в България са се заразили по сексуален път. Това сочат данни на Националната програма за превенция и контрол на ХИВ/СПИН към Министерството на здравеопазването. Носителите на ХИВ в страната са официално 2 169 души.

Към 30 юни 2015 гоина общо 1017 души с ХИВ се проследяват в секторите за лечение на пациенти с ХИВ/СПИН, 774 от тях получават необходимата антиретровирусна терапия. Комбинираната терапия и нейния мониторинг за всички нуждаещи се лица, живеещи с ХИВ/СПИН в България, се осигурява от Министерство на здравеопазването независимо от техния здравно-осигурителен статус.

“Лечението в световен мащаб е стигнало такова ниво, че спокойно можем да наредим ХИВ инфекцията до останалите хронични заболявания. Хубавото е, че България не остава по-назад от тези тенденции и ние осигуряваме на пациентите терапия, каквато предоставят и развитите държави“, казва проф. Татяна Червенякова – изпълнителен директор на Специализирана болница за активно лечение по инфекциозни и паразитни болести "Проф. Иван Киров".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Милостипросим
    #3

    Драга Анита, припомнихте ми как в края на 1980-те години завърналите се от капстрана трябваше да минават през тест за СПИН (вместо да ги проверяват при психиатър:р А по същото време количеството западни посетители на социалистическата ни родина бяха далеч повече от тези, които излизаха навън. Ама тях никой не смееше да проверява, наллли.

  2. Милостипросим
    #2

    България има най-малко един световно известен изследовател на молекулните механизми на заразяването с HIV, вируса, причинител на СПИН: https://scholar.google.bg/citations?user=OmdtyVgAAAAJ&hl=bg

  3. анита хегерланд
    #1

    След полицейска акция за лов на проститутки, минават ли задължително през лекар, който да следи за здравословното състояние на рисковия контингент? Какво правят хората без личен лекар? Защо не са задължителни някои профилактични медицински прегледи?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.