Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Университетските преподаватели с голяма ножица в заплатите

Подготвящите търсените на пазара инженерни кадри са с най-ниски заплати, в медицинските университети са най-добре платени

2 коментара
Университетските преподаватели с голяма ножица в заплатите

Разликата в заплащането на университетските преподаватели в отделните висши училища е голяма, като парадоксално най-зле платени се оказват преподаващите в едни от най-качествените университети и специалности. Това стана ясно във вторник на конференция за предизвикателствата пред държавните висши училища, организирана от КНСБ.

Четирите университета с най-ниски средни заплати под 1000 лева са Минно-геоложкият университет - 860 лева, Химикотехнологичният и металургичен университет (ХТМУ) - 892 лева, Университетът за архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) - 966 лева и Висшето строително училище (ВСУ) "Любен Каравелов" - 980 лева. Парадоксално се оказва, че преподавателите, които подготвят толкова търсените инженерни кадри на пазара на труда, са с едни от най-ниските възнаграждения.

Същевременно министърът на образованието Красимир Вълчев за пореден път декларира, че държавата ще стимулира увеличаването на приема на студенти в техническите и инженерните професионални направления, сред които са и компютърните специалности, както иэв аграрните и в педагогическите науки.

От няколко години държавата следва политика да финансира приритетно качествените и търсените на пазара на труда професионални направления в университетите, каквито са инженерните специалности и съответно залага по-голям план-прием в тях.

С ниски заплати са и преподавателите в Софийския университет “Климент Охридски“, който е лидер по качество на образованието и реализация на студентите според рейтинга на висшите училища. Там средната заплата е 1193 лева, което поставя СУ на 16-то място по възнаграждения сред общо 33-те държавни университета. За сравнение УНСС е на осмо място със средна заплата 1342 лева.

Като цяло най-добре платени са преподавателите в медицинските университи, където средната заплата е между 1600 и 1900 лева. Първенец по заплащане е Икономическият университет във Варна със средна заплата от 2061 лева.

Съотношението на преподавателски към непреподавателски състав в университетите през тази година е 57% към 43%.

Около две трети от държавните висши училища плащат допълнителни възнаграждения за придобитата образователно-научна степен "доктор". На първо място по този показател е УНСС с 550 лева за докторска степен, следван от Стопанската академия в Свищов с 400 лева. На последното място по допълнителни възнаграждения за степента "доктор" са Националната художествена академия и Тракийският университет - със 180 лева. В Софийския университет за степента "доктор" се получават допълнително 240 лева.

За по-високата степен “доктор на науките“ университети плащат средно около 500 лева отгоре, като отново УНСС е лидер с 850 лева допълнително, следван от Стопанската академия в Свищов с 650 лева, университетът "Проф. Асен Златаров" дава 630 лева. В "дъното" на класацията отново са Висшето строително училище "Любен Каравелов" с 310 лева, както ХТМУ и УАСГ с 300 лева.

Анализът на КНСБ откроява четири типа университета.

Първият са университети с относително малко преподаватели, но обучаващи голям брой студенти срещу високо заплащане. В тази категория са УНСС, Пловдивският университет, Югозападният университет и Икономическият университет във Варна.

Вторият тип висши държавни училища се характеризират с относително много студенти, обучавани от голям брой преподаватели, но с относително ниско заплащане. Сред тях са Софийският университет и Техническият университет в София.

Третият "тип" са държавните висши училища с малко студенти, обучавани от малко преподаватели, но при високо заплащане. В тази категория попадат Медицинските университети в България.

Всички останали държавни университети са в четвъртия "тип" висши училища, които са с малко студенти и с малко преподаватели, но те са с относително средно или ниско ниво за заплащането, сочи анализът на КНСБ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivancho ivanov
    #2

    УНСС е еталон с преподавател като професорДоковска! Има и други подобни "университети", които ако съдебно се докаже, че работят като случаят Доковска трябва да бъдат разпуснати! Учителят не само дава знания, той е и пример на честен човек с призвание, вечен пример по-нататък в живота! Имало студенти, които защитават Доковска, нещо съвсем за очакване "плащам, минавам"!

  2. daskal
    #1

    Пак повтарям - така наречените университети са търговски дружества! Останалото е пунт и пластика. Огромните разлики в заплатите на преподавателите го доказват. Абсурдното разрастване на висшите училища и филиалите им - също. Някога имаше показателен лаф: "Като знам какъв инженер съм аз - страх ме е да отида на лекар!"

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.