Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Данък върху финансовите транзакции може да се окаже ключов фактор за растеж

15 коментара
Данък върху финансовите транзакции може да се окаже ключов фактор за растеж

Финансовата консолидация отдавна е в действие в ЕС. Много е постигнато, но предстои и още много работа. Дългосрочната икономическа стабилност зависи от усилията ни да приложим двустранен подход за съчетаване на бюджетната дисциплина с мерки за насърчаване на растежа. Работата по съкращаване на бюджетните дефицити трябва да се допълни от бъдещи инициативи за задвижване на икономиката на по-високи обороти. От данъчна гледна точка това налага ново мислене. Трябва тежестта да бъде насочена към данъци, които не само водят до събиране на приходи, но служат за по-широка цел: данъци, които поддържат устойчива икономика и стимулират стопанско поведение, благоприятстващо растежа. Затова, когато се търсят източници на растеж, трябва да се обсъди данъкът върху финансовите транзакции (ДФТ).

Първо, данъкът върху финансовите транзакции предлага съществени нови приходи от отрасъл, който определено може да си го позволи. Предложението на Комисията би довело до приходи от 57 млрд. евро годишно, ако облигациите и акциите бъдат обложени с данък от само 0.1 %, а дивидентите ― с 0.01%. Без да се отразява на обикновените граждани, които като цяло са предпазени от ДФТ, държавите членки биха получили допълнителни приходи, за да разширят фискалното си пространство и да ги насочат към целеви инвестиции. И обратно, ДФТ би могъл да допринесе за данъчните реформи, стимулиращи растежа, които националните правителства трябва да предприемат сега. Ако ДФТ бъде използван за намаляване на други данъци, които влияят отрицателно, най-вече върху пазара на труда, той може да помогне за повишаване на заетостта и съвкупното търсене – две ключови изисквания за постигане на растеж.

Второ, не трябва да се подценяват положителните ефекти, които един по-отговорен финансов сектор може да окаже върху растежа. Видяхме щетите, до които хазартното банкиране може да доведе – трябва да гарантираме, че това няма никога да се повтори. Затова финансовите институции трябва да пренасочат дейностите си и да дадат своя дял при възстановяването на здравето на икономиката. Това означава да се отделя повече внимание на финансирането на малките и големите предприятия и на подкрепата за устойчиви инвестиции. ДФТ определено ще служи като стимул в това отношение. Тъй като е пазарен инструмент, които насърчава стабилна финансова дейност пред високо рискови спекулации, този данък следва да спомогне за улесняване на кредитирането, да възстанови доверието в дългосрочни инвестиции и да повиши заетостта.

И накрая възниква въпросът за доверието на потребителите, което е ключов фактор за растеж. Настроенията на потребителите зависят наред с друго от доверието в политиката за обществения ред и в общото чувство, че се „прави необходимото”. По този начин справедливото данъчно облагане е предпоставка за жизнена икономика. Към момента трудно може да се твърди, че данъчното бреме е справедливо разпределено. Финансовият сектор плаща около 20 млрд. евро по-малко данъци, докато все още раздава щедри бонуси на служителите си. В същото време обикновените данъкоплатци все още плащат за спасяването на този сектор. Нищо чудно, че обществените нагласи са толкова отрицателни. Затова справедливостта трябва да бъде възстановена. ДФТ ще отстрани неравновесията, като гарантира че финансовият сектор плаща своя дял. По този начин той може да повиши доверието на потребителите и да помогне да се възстанови доброто взаимоотношение между финансовите институция и обикновения гражданин.

В следващите седмици и месеци държавите членки ще търсят нови начини за стимулиране на растежа, които могат да се съчетаят с бюджетната консолидация Бих ги призовал да не пропуснат да разгледат ДФТ, нито да подценяват положителните резултати, до които може да доведе. Комисията предложи добре структуриран и справедлив данък върху финансовия сектор, ползите от който не се ограничават до повишаването на приходите. Мнозинството от европейските граждани, както и Европейския парламент изразиха вече твърдата си подкрепа за него. Сега е ред на министрите на финансите да сторят същото.

*Алгирдас Шемета e еврокомисар по въпросите на данъчното облагане, митническия съюз и борбата с измамите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #15

    Умиращият онкоболен плаща данък, когато си купува лекарство. Той мисли дали и как да си купи лекарството. А спекулантът, който не знае какво да прави с парите си, е освободен от данъци, когато си купува неща, които не му му трябват, но с тях може да спечели още пари, без да мисли.

  2. Анонимен
    #14

    Муха ги охапала спекулантите с 0.1% върху транзакциите и 0.01% върху дивидентите. И от всичкото шмекер и спекулант ще придобият приходи от 57 млрд. евро, а само за спасяването на Гърция им трябват 800 млрд. На кой ги разправят тия приказки? На децата от детската ли градина?

  3. Анонимен
    #13

    Така е, това е данък срещу спекулантите - високо скоростното търгуване ще го отнесе най-много и ще се изнесе от европа. Който иска да си го търпи на неговия пазар, хехе.

  4. Анонимен
    #12

    Това, че банките ще натоварят клиентите си с ДФТ не е аргумент. Има значение това, че спекулантите ще участват наред с всички останали в плащането на данъци, поемайки полагаемият им се дял данъчна тежест. А клиентите на банките ще получат своята изгода, така да се каже, от другата страна, от подобряване условията за развитие.

  5. Анонимен
    #11

    В края на миналата година на среща на лидерите на Еврозоната започна дебат по този въпрос, но Английския премиер се изказа против и напусна. За него това е естествено, защото най-много от този данък ще пострадат финансистите от Лондон. Справедливостта обаче изисква според мен всички да си плащат. Неприятно е, че всичко в крайна сметка остава за крайния потребител, т.е. всеки от нас.

  6. Анонимен
    #10

    Няма да има краен ефект. Всеки нов данък ще се плаща под различна форма, но в крайна сметка от всички нас и получените пари ще се крадат от раздаваните европейски субсидии, които нарушават пазарното стопанство и са инкубатор за мошеници.

  7. Анонимен
    #9

    Това, че подобен материал излиза от устата на официален еврократ говори, че масовите протести на хората в много европейски и няколко американски държави май хващат дикиш. Разбира се, банкстерско-спекулантската мафия няма да клекне толкова лесно, но примерът с Исландия е пред очите на всички, които се интересуват какво точно става в света през последните няколко десетилетия. А аз не мога да разбера защо трябва да се говори за тая такса като някакъв специален и едва ли не брутален данък - аз като си

  8. Хем
    #8

    А сега няма ли?Когато правиш `трансакция`през картата си плащаш такса,тази такса влиза в актива на банката-банката данък плаща. Щом е `транс`,прехвърлрянета на акции трябва ли да се облага?А роенето на `дъщерни`компании?А смяната на собственоста?А този т.н.`лизинг`? Има нужда от предефиниранене на понятието `данък`.

  9. Анонимен
    #7

    "Много е постигнато, но предстой и още много работа." Защо 95% от пишещите онлайн не правят разлика между "И", "Й", "...ИИ" и т.н., особено жалко е, ако някой взима заплата за списване...

  10. Анонимен
    #6

    Каква е таси - меко казано, безумна пропаганда? Как може данък да бъде фактор за растеж?! Един данък е винаги спирачка към всякаква активност.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.