Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

София тества теоретично нов модел за такса смет

7 коментара

През следващите две години София теоретично ще тества нов модел за определяне на таксата за битови отпадъци, основан на принципа “замърсителят плаща”, съобщи зам.-кметът по екологията Мария Бояджийска.

Експериментът ще се проведе на територията на три типа столични зони – индивидуални жилища, комплекс и централна градска част в периода 2014 – 2016 г. Анализът на резултатите от него ще послужат за определяне на по-справедлив начин за плащане на таксата.

Това означава, че до 2016 г. методиката за изчисляване на таксата няма да се променя и остава определени промили от данъчната оценка на имота, уточни Бояджийска.

До изпробването на новия модел се стигна след като на първа инстанция съдът отмени наредбата на Столичната община за такса смет като незаконносъобразна. Сега новият модел изцяло е съобразен с решението на съда, стана ясно от обясненията на Мария Бояджийска.

Идеята на експерименталния проект е да се установи колко и какъв боклук изхвърлят хората в трите типа зони. За това по време на проучването общината ще задължи всички столичани, които имат индивидуални контейнери да ги вкарат в дворовете на къщите си. В момента практиката в София е контейнерите да са на улицата. Това трябва да бъде променено и кофите за боклук да бъдат прехвърлени в границите в съответния имот на дадения собственик, обясни за.-кметът по екологията.

Според нея трябва да се прецени по какъв начин е възможно да се отчита точното количество на отпадъци - чрез измерване или чрез оценка.

Бояджийска не се ангажира дали с въвеждането на нов модел такса смет ще поскъпне за столичани. “Във всеки случай таксите трябва да бъдат поносими за гражданите и не трябва да надвишават 1% от дохода на домакинството”, каза зам.-кметът Бояджийска.

В момента по-голяма част от такса смет е за сметка на бизнеса, от който идва около 70% или 110 млн. лв. от постъпленията за почистването на София. В същото време фирмите генерират под 30% от отпадъците на територията на Столична община, посочи Бояджийска.

Бизнесът има право да избере как да плати такса смет. Единият начин е 10 промила върху данъчната оценка на имота. Другата възможност е сключването на индивидуален договор с почистваща фирма, като промилите са по-малко.

Столичани плащат за отпадъците такса от 1.6 промила върху данъчната оценка на имота.

Данните за тази година показват, че към края на август са събрани около 60% от планираните приходи от такса "смет" или малко над 100 милиона лева, посочи Бояджийска.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #7

    Kои са заинтересовани и не желаещи решаване на въпроса за справедлива такса смет? Кой иска да преоткрива Америка ? Проблема е ясен. Има етнос/и/ от който общината неможе да си вземе парите.Но аз несъм съгласен да плащам за тях.Там където живеят 10 души ще плащат за 10 и където живее 1 ще плаща за един.Общината и МВР трябва да съгласуват обща дейност.Да,но идват избори......... Най-голяма отговорност носи кмета.Той не бива да забравя това.

  2. Анонимен
    #6

    Tакса смет трябва да се удържа на лице еднократно независимо от жилищата които притежава,тъй като това лице прави в годишен мащаб един боклук.Не разбира се на данъчна оценка.
    1.Парите,които се събират от хората до сега да се разделят на тяхния брой .Общината няма да бъде ощетена,но таксата ще бъде справедлива за народа,а общинските служители ще имат малко повече работа-да фиксират таксата по постоянна регистрация и да пренасочват част от събраните такси към общините,където някои граждани имат временна

  3. Анонимен
    #5

    Аз продължавам да си чакам завода за преработка на боклук, обещан от ББ преди 12 години ли беше! Явно все още никой не му е предложил достатъчно висока комисиона.

  4. Анонимен
    #4

    Тук го оправиха, но в анонса на главната страница още стои.

  5. Анонимен
    #3

    теорИтично, майна... :)

  6. Анонимен
    #2

    "теоритично" е нИграмотно...

  7. Анонимен
    #1

    ...теорЕтично

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.