Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Студената война, която никога не свършва

15 коментара

Две десетилетия след края на Студената война Мит Ромни продължава да смята Русия за "геополитически враг номер 1" на САЩ. Неговите коментари излагат на показ или пълна липса на познания по международни проблеми, или поведение на малодушен политик.

 

И в двата случая приказките му са безумни и недостойни за един от основните претенденти за президентския пост. Ромни не можа да се въздържи и се нахвърли върху президента
Барак Обама веднага след като той каза на руския президент Дмитрий Медведев - в разговор, чут от включен микрофон на срещата по проблемите на ядрената сигурност - че след изборите ще прояви повече гъвкавост по противоракетната отбрана и по други въпроси от военно естество.

 

Първо, от страна на Обама това беше искрено изразено становище - което ясно личи от реакцията на Ромни. Политическата атмосфера във Вашингтон е толкова отровна, че в момента е невъзможно да се очаква сътрудничество по какъвто и да било проблем. Ромни обвини Обама, че е дал да се разбере, че след изборите ще "отстъпи" по проблема с противоракетната отбрана.

 

Пред списание "Форин полиси" Ромни обвини президента, че отстъпва пред Русия по проблеми, свързани със съкращенията на ядрените арсенали и с Иран. Това не е вярно.

Преди две години президентът Обама подписа договор с Русия, който предвижда скромни съкращения в ядрените арсенали на двете страни и обеща още съкращения в бъдеще. Макар Ромни да се обяви срещу този договор, към демократите в Сената на САЩ се присъединиха и 13 сенатори републиканци за ратификацията на този договор. Всички президенти на САЩ от Роналд Рейгън насам са намалявали в значителна степен ядрения арсенал.

 

Ние просто нямаме нужда - и не можем да си ги позволим - от хилядите ядрени заряди, с които все още разполагаме.

 

Думите на Обама, че ще прояви гъвкавост по проблема с противоракетната отбрана, не означават, че той "ще отстъпи". Преди две години той взе обосновано стратегическо решение, като прекрати съмнителния план на своя предшественик Джордж Буш младши да разположи противоракетна отбрана с голям обсег в Полша и Чехия. Пентагонът разполага по-малко амбициозната - но по-смислена в икономически и военен аспект - система от ракети-прехващачи и средства за наблюдение - първо на кораби, а след това и на сушата.

 

Русия е против създаване на такава система в Европа и твърди че тя представлява заплаха за нейните ракети с голям обсег. А САЩ нямат такива намерения - целта е защита срещу Иран - и затова Барак Обама е прав да полага усилия в търсенето на компромис.

 

Що се отнася до Иран, президентът Обама и неговите дипломати успяха да убедят Русия да приеме гласуваните от Съвета за сигурност на ООН ограничени, но важни санкции. Правителството на Обама успя също така да заобиколи Москва, като наложи едностранни санкции на Техеран, които са много по-строги от всичко, което бе наложил президентът Буш.

 

Русия сътрудничи продуктивно със САЩ по проблеми, свързани с Либия и Афганистан.
Русия играе "мръсно". През декември партията на Владимир Путин се опита да открадне парламентарните избори; този месец той трябваше да преглътне обвиненията в измама, отправени му от международните наблюдатели, след като бе преизбран за президент.

Той подложи на репресии своите критици и ограничи демокрацията. А подкрепата му за сирийския президент Башар ал Асад не може да бъде аргументирана с разумни доводи.

Но Русия не може да бъде подмината или отхвърлена. На Русия трябва да бъде отправено предизвикателство и към връзките с нея да се проявява бдителност и скептицизъм.

 

Правителството имаше право да изрази загриженост във връзка с откраднатите избори -
което предизвика устни нападки срещу държавния секретар Хилари Клинтън - и да се опита публично да засрами Кремъл заради Сирия. Освен това Барак Обама трябва по-решително да подкрепи демокрацията в Русия и да напомни на Путин, че много от препятствията пред сътрудничеството между двете страни са издигнати от самия него.

 

Реални заплахи наистина има: например Ал Каида и нейните имитатори, Иран, Северна Корея, напрежението в икономиката. Мит Ромни дължи на американците разговор за истинските предизвикателства пред страната и какви решения предлага.

 

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #15

    Прокремълски издания у нас цитират ИТАР-ТАСС, че Русия е разположила най-новите си ракети С-400 на позиции край Калининград. Това било отговор на "американските амбиции" да изградят противоракетен щит над Полша, Литва, Латвия и Естония. Рицарите на Путлеровата пропаганда прилагат изтъркан трик: разменят местата на причина и следствие. Намеренията на САЩ да откликнат на молбите на съюзници от НАТО да бъдат защитени срещу възможна руска агресия са представени като „заплаха” за руската национална сигурност

  2. Анонимен
    #14

    8 ti,ako ne si bil ziganin, a intelegenten chovek, niamashe da napishesh tazi tapotia i prostotia Prost idiot!

  3. Анонимен
    #13

    №12, не си прав.Какво стана със съветска Русия, когато пред нея се изправи силен враг като Рейгън?Разпадна се на съставните си части.Така ще бъде и сега при Ромни.Росия ще се доразпадне и ще престане да съществува като империя.

  4. Анонимен
    #12

    И друг път съм го споделял:на Русия и е нужен силен и яростен противник ,за да могат мужиците да се стегнат и изправят пред силен враг-справка Наполеон,Хитлер.Точно тогава,пред лицето на общият и силен враг Русия става силна и не се подава на пиянските истории на Елцин или грубото и безсрамно предателство на оня колхозен счетоводител Горбачов,затова с две ръце бих гласувал за Ромни а не за тоя лигав либерал, афроамериканският негър ..... как му беше името че го забравих?

  5. Анонимен
    #11

    http://www.washingtonpost.com/opinions/the-flexibility-doctrine/2012/03/29/gIQA9ZMtjS_story.html Тъпите левичари от Медиапул разбира се ще публикуват левичарите от НЙТ, които естествено оправдават Обама. Простите медиапулски левичари никога няма да преведат и издадат горната дясна критика на огромниоя гаф на левия радикал Обама. Жалката истина: "десните" тук са леви. Друг пример: левичарския "Дневник".

  6. шаривари
    #10

    Браво № 9 - отдавна не бях чел "работническо дело"!!!!

  7. Анонимен
    #9

    Едно са приказките, друго е действителността. Русия и САЩ са осъдени да бъдат съюзници когато нещата загрубеят. Всички глобални конфликти са били "тези които имат срещу тези които нямат" някакъв ресурс (Бразилия, Русия и САЩ имат, Китай, Индия, Европа, Япония нямат). Локално Русия и САЩ може да са съперници кой да грабне повече - води до локални конфликти (Корея, Виетнам,Ангола, Афганистан), но накрая всеки воден от интересите си стига до правилните съюзници (Първа и Втора световна война). Съюзниците се сменят(Сталин-Хитлер), интересите винаги побеждават и Русия и САЩ се оказват заедно.

  8. Анонимен
    #8

    Руснаците имат същата психика като на циганите в България или черните в Америка, все праваят за бой и когато им покажат пет-пет, вземат че ореват орталъка.

  9. Анонимен
    #7

    Не знам от къде са го изкопали този Мит Рони, но съм съгласен с неговите тези.

  10. Анонимен
    #6

    Заглавието на статията казва голямата истина.А тя е че Студената война изобщо не е свършила!А и не може да свърши след като Путин прави всичко възможно да реанимира "Империята на злото"Точно в този аспект,ако бях американски избирател,с двете ръце щях да гласувам за Мит Ромни.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.