Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Университетска стачка на 20 май заради неувеличени заплати

Висшите заведения затварят врати на 20 май, синдикатите на протест пред финансовото министерство

26 коментара
Протестните действия на университетите могат да продължат до края на семестъра, Сн. БГНЕС

Синдикатът за "Висше образование и наука" (ВОН) към Конфедерацията на независимите синдикати (КНСБ) ще излезе на протест заради неизпълнените ангажименти на правителството да увеличи заплатите на преподавателите в държавните висши училища и другите държавани научни институции като БАН, Селскостопанската академия и Национален институт по метеорология и хидрология (НИМХ).

Новината беше обявена от синдиката в отворено писмо до президента, премиера, финансовия министър, министъра на образованието, председателя на образователната комисия в НС и медиите.

Университетите затварят врати

Протестът ще се проведе на 20 май пред сградата на Министерството на финансите и се очаква да се включат учени, преподаватели, докторанти и други. Същия ден всички държавни български университети и част от частните висши заведения няма да отворят врати. Изключение ще има само за дейности със спешен и неотложен характер, става ясно от отворено писмо на Съвета на ректорите.

Това обаче е само началото на стачката. Протестни действия са планирани до края на семестъра (средата на юни), а дните, в които университетите не работят, може да се увеличат. В действията им може да бъде включено и реално блокиране на ключови пътища в страната.

Те изразяват пълна подкрепа към протестите, организирани от синдикатите, които имат идентични искания.

Да се спази законът

И синдикатите, и академичната общност искат държавата да изпълни поетите ангажименти за увеличение на възнаграждението на университетските преподаватели.

От "ВОН" към КНСБ припомнят, че в държавния бюджет за 2024 г. бяха заложени допълнително 39 млн. лв. за ръст на заплатите на академичния състав от 1 януари 2024 г. 

С промените в Закона за висшето образование (ЗВО), приети през март 2024 г., работна заплата за академичния състав в държавните вузове трябва да бъде не по-малка от 180 % от средната брутна работна заплата за страната за последните 12 месеца.

Тази на асистентите трябва да бъде 125% от средната брутна работна заплата за страната за последните 12 месеца, а стипендиите на докторантите, финансирани от държавния бюджет, да се определят от Министерския съвет. Техният размер не може да е по-малък от 150 на сто от минималната работна заплата за страната за последните 12 месеца, за които са публикувани официални данни на Националния статистически институт.

Липса на отговорност

"Във връзка с изпълнението на горепосочените политики по доходите от началото на годината бяха проведени множество срещи на държавно ниво, инициирани както от Национален браншов синдикат "Висше образование и наука" – КНСБ (ВОН – КНСБ), така и от ресорните министерства и комисии в Народното събрание, а допълнителните суми бяха договорени конкретно с финансовия екип в МОН.

След встъпването в длъжност на настоящия служебен кабинет обаче всички предстоящи действия се превърнаха в колективни бездействия, особено от страна на Министерство на финансите. Въпреки внесените документи и изчисления от МОН, договорени със социалните партньори, за съгласуване в МФ, все още не е публикувано Постановление на Министерски съвет (ПМС) (на основание чл. 92 от ЗВО), въпреки приключените законови процедури. От договорените допълнителни средства за тази година към бюджетите на ДВУ не е постъпил нито лев.", пишат от синдиката.

Организацията посочва, че на среща на 8 май със служебните министри на финансите Людмила Петкова и на образованието Галин Цоков, председателя на образователната комисия в НС Красимир Вълчев и представители на синдикатите Петкова е поискала допълнително време за верифициране на изчисленията за ръста на заплатите и осигуряване на парите за увеличението и нова среща на 10 май.

Такава обаче нямало "по вина на МФ, с което показаха, че категорично се дистанцират от поемането на отговорност за спазване на вече обявеното, договореното на държавно ниво и гласуваните изменения и допълнения на ЗВО в Народното събрание", поясняват от "ВОН".

Унизително отношение

Много сходна е и позицията на Съвета на ректорите.

"На фона на ангажиментите, които държавата официално декларира към академичната общност с изменението на Закона за висшето образование, последва мълчалив отказ да се изпълнят задълженията по него и да се осигурят необходимите средства", посочва се  в нея.

Ректорите отбелязват, че "подобно унизително отношение към знанието не е проявявано никога досега в най-новата българска история".

Протестите ще продължат и на 24 май, когато всички преподаватели, учени и изследователи, работещи в българските висши училища, ще се включат в шествията по повод празника с протестни ленти в израз на несъгласие с пълното разминаване между думите и делата на българските политици и държавници.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

26 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #26
    Отговор на коментар #16

    мазнЭйка, а твоичкият "бОко - доктор на нЕуките" участва ли в стачката за по-високи заплати на нАучните работници...? :-))) ... .... ... Щото..., ако не участва..., няма как да му броим милиционерското у-ще за ви'Ш'о... :-)))

  2. tanosos
    #25

    А качеството къде е или просто така, на каплпак? Освен това не е нужно за всички - много "икономисти", политолЬози и какви ли не, дето размахват дипломи за виСшу, а полза от тях никаква. Приоритет на точните и техническите науки. За другите само при уславие, че е налице пари-качество-пари' (прим), както казват някои икономисти, и само тогава увеличени заплати. Освен това не забравяйте парите взети от проекти, обученията зад граница, работата на 2-3 места, така че не са толкова бедни горките

  3. Коментарът е изтрит в 09:25 на 7 юни 2024 от автора.
    #24
  4. Мюнхен
    #23
    Отговор на коментар #22

    Академичната общност имала задължението...А права няма ли ? Тъй като университетските преподаватели си мълчат, а и защото са заобиколени от враждебна среда, предид простотията на населението- някой тук сполучливо бе отбелязал, че на тази земя живее най-простото население- затова държавата си прави, каквото си поиска: толерира и поощрява тези, които най-малко заслужават и така разделя обществото: съдии, прокурори, милиционери, кръчмари, "зърнопроизводители", чиновници и игнорира от край време скромните

  5. Коментарът е изтрит в 09:25 на 7 юни 2024 от автора.
    #22
  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #21
  7. Коментарът е изтрит в 12:46 на 15 май 2024 от автора.
    #20
  8. Den4o
    #19
    Отговор на коментар #18

    И тук идва дилемата - да се опитаме да изчегъртаме тея 5 % от преподавателите от миналото поколение или да отблъснем 90 % от сегашното. За жалост преподавателите-кърлежи, както аз ги наричам, вече си взимат големите пари, дреме им дали заплатите ще се качват. Но младежите, които сега встъпват в длъжност и взимат 2 пъти по-малко от средната заплата в големите градове ще бъдат най-ощетени. Кърлежите само едно не могат да преодолеят - времето. На всеки нов преподавател се пенсионират 3ма.

  9. Коментарът е изтрит в 09:25 на 7 юни 2024 от автора.
    #18
  10. Мюнхен
    #17
    Отговор на коментар #2

    Какви декари? 1.Десарите си създадоха частни училища,2.Преподавателите във ВУЗсе пенсионират на 65г., а от "промяната" са минали 35 години.,3.Законът трябва да се спазва измененията и допълненията бяха приети на 13.03.24.от НС, 4. 90% от преподавателите са електорат на ПП-ДБ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.