Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Токът от слънце и вятър поевтинява, а от биомаса поскъпва

5 коментара

Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) предлага цената на електрическата енергия, произведена от вода, вятър и слънце да намалее средно с 1.3% от април, а токът получен от биомаса да поскъпне с 90 на сто.

 

В момента у нас няма нито една централа на биомаса. Последният опит да получи лиценз беше на португалска фирма, която обаче се отказа заради юридически спънки. Централа за биомаса прави и холандско дружество край Етрополе, като инвестицията се свързва с депутата от региона Емил Димитров. Той обаче категорично отрича да има нещо общо с това.

 

Междувременно в сряда минаха и поправки в Закона за горите, с които се разреши в централите с биомаса да се гори всякаква дървесина с изключение на строителна. До сега те можеха да използват само отпадъчна.

 

Предложението на енергийния регулатор е било дискутирано на обществено обсъждане на преференциалните цени на тока, произведен от фотоволтаични електрически централи. Цените се определят веднъж годишно и влизат в сметките на потребителите. Те са преференциални спрямо общата стойност на електроенергията, произведена от традиционни горива.

 

Според последните поправки в Закона за възобновяемите енергийни източници цената на зеления ток може да бъде намалявана ежегодно. Това обаче не важи за вече въведени в експлоатация зелени енергопаркове. Отклонение от правилото ще се допуска, когато нова мощност, дори и в стар парк, се включва в системата поетапно.

 

Мотивът да се намали цената на тока от вода, вятър и слънце е да се избегне ново шоково поскъпване на електроенергията за потребителите. Не стана ясно обаче, защото трябва да се вдигне с 90% цената на тока от биомаса.

 

В началото на юли изкупната цена на “зеления ток” беше намалена с над 50 на сто, а само три седмици по-късно регулаторът обявява желание да се възползва от новата възможност в закона, която позволява по-честа от веднъж годишно промяна в преференциалните цени на вече сключените договори за изкупуване на възобновяема енергия за 20-годишен период. Според новите разчети на регулатора предстои намаление с от 25 до 37%, съобщи БНР.

 

Според председателя на ДКЕВР Ангел Семерджиев това може да стане чрез въвеждане на допълнителен данък или такси за тези централи.

"Фактът, че подобна възможност вече се коментира публично, означава, че най-вероятно тя се обсъжда и на по-високо ниво", коментира председателят на Българската фотоволтаична асоциация Никола Газдов.

Той предупреди, че поредното намаляване на изкупната цена на зелената енергия ще убие сектора и ще остави без работа 7000 души.

Намаляването на изкупната цена на зелената енергия е провокирано от поевтиняването на фотоволтаичните панели, поясни председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев. "Не можем да оставим само интереса на инвеститорите. Интересът и на потребителите, възможностите на системата трябва да се вземат предвид. Както цялата енергетика минимизира цените, за да не товари крайните потребители, така и възобновяемите ще работят при минимални разходи", посочи той.

Най-засегнати от предложените цени, които бяха публикувани на сайта на ДКЕВР, са покривните инсталации до 30 и до 200 киловата, се казва в публикация на Капитал дейли.

За разлика от вратичката, която ДКЕВР си издейства, за да намалява цените на зелената енергия, такава няма за електроенергията, плащана от потребителите. Това означава, че в крайна сметка от новото намаление на тарифите ще се възползва НЕК, която ще калкулира в сметките зелена надбавка за 11.10 лв. на мегаватчас, а реално ще има много по-малки разходи за изкупуването на тази енергия, коментира изданието.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #5
  2. Анонимен
    #4

    Тези са идиоти! След 20години ще превърнат България в пустиня.

  3. Анонимен
    #3

    Г-жа Цветелина Бориславова вече е посадила т.н. ,,слонска трева" и вероятно ще инвестира в производство но енергия от биомаса , та затова са всички те тези гимнастики и фалиране но много фирми давали пари за проекти за ВЕИ.Нищо ново под слънцето... на родината България...

  4. Анонимен
    #2

    Това означава ли, че ще има поголовна сеч за производство на 90% по-скъпата еленергия от биомаса?

  5. Анонимен
    #1

    ДА ВИ СВЕТНА: най-големият инвеститор ще се окаже Цветелина Бориславова /Кюмюрджиева/. Много скоро. Ха на бас.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.