Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Българката ражда най-рано в ЕС и преди да сключи брак

Средното тегло на жените у нас се повишава

7 коментара
Българката ражда най-рано в ЕС и преди да сключи брак

През последните години се очертава тенденция раждането на първо дете да предхожда сключването на брак. Това сочат данни на Националния статистически институт, публикувани по повод Международния ден на жената – 8 март.

Делът на т.нар. извънбрачни раждания е 58.7% през 2015 година и бележи сериозен ръст спрямо 42% през 2001 година и 25.4% през 1995 година.

От 1995 година до 2015 година средната възраст за сключване на първи брак при жените у нас се е увеличила от 24.1 на 27.8 години. Средната възраст за раждане на първо дете също е нараснала в този период от 22.2 години на 26.9 години. Въпреки това българките раждат първото си дете най-рано спрямо останалите европейки, сочат данните на Евростат. По този показател се нареждаме заедно с румънките и латвийките. На около 27-28 години раждат първото си дете във Великобритания, Франция, Чехия, Унгария, а над 30 години раждат за първи път италианките, испанките, гъркините.

Жените са 51.4% от населението на страната или над 3.6 млн. души и живеят средно със седем години повече от мъжете – до 78 години. За сравнение средната продължителност на живота в ЕС е 80.9 години и 83.6 години за жените.

Най-разпространените женски имена са Мария, Иванка и Елена, а сред новородените – Виктория, Мария, Никол.

Сред дамите се открояват повече висшисти (39.9%) спрямо мъжете (24.8%), но пък мъжете се радват на по-добра заетост (70.4%) при (63.8%) сред жените. Освен това нежният пол е по-ниско платен спрямо силния.

Българката е станала по-пълна

Средното тегло на българката се е увеличило с килограм и половина в периода 2008-2014 година и от 65.5 килограма е станало 67 килограма, като средният ръст се запазва на 163 сантиметра. 50% от българските са с нормално тегло, 32% са с наднормено, а 14% страдат от затлъстяване. Делът на най-дебелите жени се е увеличил с три пункта за шест години.

Увеличава се тютюнопушенето и консумацията на алкохол сред жените. Докато през 2008 година 18.9% от жените са пушили ежедневно, то през 2014 година делът им вече е 20.7% В същото време делът на непушачките също е нараснал от 71.8% на 73.2%.

Делът на жените, които признават, че всеки ден употребяват алкохол, е 3.6% през 2014 година и бележи ръст спрямо 2008 година, когато са били 2.1%. Дамите, които през последната година не са употребявали изобщо алкохол, също нарастват – от 42.9% през 2008 година на 44.9% през 2014 година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dt.bg35_deactivated_1494262508
    #7

    Какво ще значи българката, арменката, германката или рускинята ражда най-рано или най-късно?
    Това е ЛИЧНО право на избор за всяка жена и не подлежи на етнически принципи.

    Колкото до извънбрачните деца... Медиите наложиха тази нова идеология: т.нар. "свободна любов", при която не е необходимо любовта да се узаконява и бракът се възприема само като формален документ, без никакво символично, религиозно или нравствено съдържание.
    Истината е, че хората просто се страхуват от по-сериозно обвързване

  2. jivka65
    #6

    не точно българката. не съм расист, но в случая става дума за определен етнос

  3. анита хегерланд
    #5

    Тази статистика показва, че жените в България нямат достатъчно възможности за кариерно развитие и в по-малките градове да родят дете е единствената им алтернатива в целокупното понятие: СМИСЪЛ НА ЖИВОТА. Социалните придобивки са насочени към вече родените деца и ако искаме да променим картината, трябва да измислим начин за стимулиране на браковете и раждаемостта, чрез различни програми, насочени към студентите, гимназистите-абитуриенти и младите хора - целеви програми за решаването на конкретните им проблеми.

  4. dimitardi100
    #4

    Без ценностна система момите са неориентирани , а и не само те !

  5. dimitardi100
    #3

    На Запад хората са по-вярващи ! И в България е било така и тогава сме били добре ! Агресивният комунизъм унищожи истинската, християнската ценностна система и я замени с фалшива и за това сега страдаме !

  6. so what_deactivated_1521205049
    #2

    НАЙ-ИЗОСТАНАЛАТА ДЪРЖАВА В ЕС най-рано раждат ТО ВСИЧКО Е СВЪРЗАНО

  7. Dr. Johnson
    #1

    Демокрацията през тези 20 години няма как да не се отрази на хората.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.