Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Драмата с отстраняването на Дилма Русеф навлиза в последно действие

0 коментара
Драмата с отстраняването на Дилма Русеф навлиза в последно действие

Олимпийското примирие приключи и Бразилия се завърна към разделенията си, за да изживее последното действие от спорната процедура по импийчмънт на лявата президентка Дилма Русеф от един затънал в корупционния скандал с "Петробраз" Сенат.

Утре Сенатът, който по този повод ще се превърне в трибунал под ръководството на председателя на Федералния върховен съд, ще започне процеса, чийто резултат ще стане известен около 31 август.

Неколкодневното заседание ще реши съдбата на лявата лидерка, която на 12 май бе временно отстранена от длъжност с първи исторически вот на сенаторите.
Ако Дилма Русеф, първата жена президент на Бразилия, бъде призната за виновна в подправяне на държавния бюджет и подписване на декрети за неразчетени разходи без съгласието на парламента, тя незабавно ще изгуби мандата си.

Това решение би сложило край на 13 години управление на Партията на трудещите се начело на водещата икономика в Латинска Америка, белязани от впечатляващ социално-икономически възход през мандатите на президента Луис Инасиу Лула да Силва (2003-2010 г.).

Ако бъде обявена за невинна, 68-годишната Русеф веднага ще си върне президентските функции до приключването на своя втори и последен мандат в края на 2018 г.
Този сценарий обаче изглежда слабо вероятен. Според преброявания на бразилски вестници между 58 и 61 сенатори подкрепят импийчмънт на президентката, което е повече от необходимите две трети от гласовете - 54.

В понеделник самата Русеф ще държи 30-минутна защитна реч във враждебно настроения Сенат.

"От Сената очаквам справедливост. В Сената ще говоря не за демокрацията, за уважаването на прекия вот на бразилския народ, но и за справедливостта", заяви тя неотдавна на среща с чуждестранни кореспонденти.

Бившата партизанка марксистка, която е била изтезавана при управлението на военната диктатура, настоява, че е невинна.

Тя от месеци повтаря, че е жертва на парламентарен преврат, организиран от бившия ѝ вицепрезидент десноцентрист и сегашен и.д. президент и неин съперник, 75-годишния Мишел Темер, който е непопулярен колкото нея.

"Това ще е последната ѝ възможност да се защити. Ще се държим уважително, но това ще зависи и от нейното поведение - ако е агресивна и провокационна, ще има реакции", предупреди сенаторът Касио Куня Лима от главната опозиционна сила - Бразилската социалдемократическа партия.

"След две седмици ще имаме нов президент на Бразилия", увери той.

От строго юридическа гледна точка обвинението изглежда твърде крехко да оправдае свалянето на държавен глава в президентска република.

Още повече, че прокурор от столицата Бразилия заяви през май, че бюджетните хватки, за които е упреквана Русеф, не са престъпление, "макар и те безспорно да са навредили на надеждността на бразилските статистики и да са допринесли за понижаването на кредитната ѝ оценка от международните рейтингови агенции".

Както обаче припомни неотдавна Темер, окончателното решение ще зависи в голяма степен и от "политическата оценка" на сенаторите.

След трудното си преизбиране през 2014 г. Дилма Русеф се сблъсква с враждебността на един силно консервативен парламент, с най-тежката икономическа рецесия от десетилетия и с огромния корупционен скандал с държавния петролен гигант "Петробраз", който разтърсва почти целия политически елит на страната.

Наставникът ѝ Лула бе застигнат от правосъдието. Той е обвинен в препятстване на разследването за "Петробраз", където присвоените средства са били отчасти използвани за финансирането на предизборните кампании на Партията на трудещите се и на партиите от бившата ѝ коалиция, сред които Бразилското демократично движение на Темер.

Ако бъде утвърден като държавен глава на Бразилия, Мишел Темер ще се изправи пред същите проблеми като Дилма Русеф - нисък рейтинг, обвинена в корупция партия и необходимостта да предприеме непопулярни мерки за излизане от рецесията.

Засега обаче той може да разчита на достатъчно голямо парламентарно мнозинство.

Обратно, изоставената от бившите си съюзници Русеф е изгубила всякакъв управленски капацитет. Тя освен това обеща, ако сенаторите я върнат на поста, да се допита с референдум до бразилците за свикване на предсрочни избори, което ще наложи преди това да се измени конституцията.

От три месеца Дилма Русеф живее в полуотшелничество в официалната си резиденция в столицата Бразилия. Поне външно тя отказва да се признае за победена. "Ако си убеден в нещо, трябва да се бориш докрай", казва тя.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.