Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Г-7 обеща по-голямо финансиране за справяне с миграционната криза

Лидерите са загрижени за рисковете пред световната икономика и решени да работят за силен и устойчив растеж

1 коментар

Лидерите на седемте най-развити индустриални страни (Г-7) се ангажираха да предоставят по-голямо финансиране за справяне с миграционната криза, както и за осигуряване на легални канали за миграция. Това се посочва в заключителната декларация от двудневната среща в Япония на лидерите на Великобритания, Германия, Италия, Канада, САЩ, Франция и Япония, в която участваха и председателите на Европейския съвет и на Европейската комисия Доналд Туск и Жан-Клод Юнкер. Г-7 се събира на най-високо равнище веднъж годишно, за да установи глобалните приоритети и да търси общ подход към ключови проблеми.

В документа от сегашната среща в Исе Шима се изразява загриженост относно рисковете пред световната икономика и решителност за постигането на силен и устойчив растеж. Посочва още, че държавите от седморката са обезпокоени от ситуацията в Южнокитайско море и настояват споровете за контрола върху акваторията да бъде решен по мирен път съгласно международното право. Необходимо е да се търси път към постигане на мир по света е създаване на условия за свят без ядрени оръжия, пише още в комюникето. В него се отправя препоръка за "по-нататъшни колективни и координирани действия" срещу тероризма и финансирането му, осъждат се ядрените и ракетните опити в Северна Корея и се отбелязва, че санкциите срещу Русия ще бъдат отменени, когато тя изпълни ангажиментите си от Минските споразумения. Засегнат и въпросът за вредите от евентуален Брекзит.

Миграцията – глобален проблем

"Г-7 признава, че продължаващите големи придвижвания на мигранти и бежанци представляват глобално предизвикателство, изискващо глобален отговор. В декларацията си лидерите добавиха, че "се ангажират да увеличат глобалната помощ за посрещане на най-належащите и по-дългосрочните нужди на бежанците, както и на техните приемни общности".

В документа се отправя призив към международните финансови институции и донори да увеличат помощта си, като в частност от Световната банка се иска да разработи механизми в помощ на приемните страни и същевременно се приветстват усилията на Европейската инвестиционна банка по въпроса.

Лидерите обещаха да мобилизират помощ в размер на 3,6 милиарда долара за Ирак. Тя ще бъде предназначена да подпомогне на Багдад в борбата с тероризма, както и в справянето с първопричините за миграцията, заяви германският канцлер Ангела Меркел.

Тя добави, че средствата основно ще отидат за посрещане бюджетните предизвикателства и извършването на икономическите реформи в Ирак, като в тях е включен и вече обещан от Германия заем в размер на 500 милиона евро.

Най-спорният въпрос – как да бъде даден тласък на икономиката

Глобалната икономическа стабилност беше официалната водеща тема на срещата, като премиерът на Япония Шиндзо Абе поиска подкрепа за провежданите от него вътрешни реформи, чиято цел е да дадат тласък на отслабената японска икономика чрез бюджетни стимули. Германия особено се противопоставя на такъв подход. Именно общият текст за това как да бъде даден тласък на икономиката се е оказал най-спорен, както заяви източник от ЕС, пожелал анонимност. В крайна сметка те са решили да потвърдят важната роля на общите усилия за укрепване на фискалната, валутната и структурна политика.

Г-7 изрази загриженост относно рисковете пред световната икономика и реши да работи за постигането на силен и устойчив растеж, предаде Ройтерс. В документа се посочва същевременно, че лидерите се ангажират да не допускат "конкурентна девалвация" на своите валути, и се отправя предупреждение срещу въвеждането на резки промени в обменните курсове. Това е израз на компромис между Япония, която е заплашила да се намеси, за да спре внезапното покачване на йената, и САЩ, които по принцип са против интервенцията в пазарите.

"Глобалният растеж остава умерен и под потенциалния, а рискът от слаб растеж се запазва", се казва в комюникето от форума, след което се подчертава, че глобалният растеж е "спешен приоритет" на държавите от седморката.

Високопоставен служител в японското правителство каза, че лидерите са се съгласили да положат усилия Парижкото споразумение за климата да влезе в сила до края на годината и да започне да се прилага. През декември във френската столица представители на близо 200 държави договориха план за прекратяване на глобалната зависимост от изкопаеми горива с цел да се ограничи затоплянето на планетата, припомни Ройтерс.

Евентуален Брекзит ще постави под "сериозна заплаха" глобалния растеж


Лидерите на седемте най-развити индустриални страни предупредиха, че излизането на Великобритания от ЕС (Брекзит) е заплаха за глобалната икономика.

"Излизането на Обединеното кралство от ЕС ще преобърне тенденцията към по-активна глобална търговия и инвестиции, а оттук и тенденцията към увеличаване на заетостта, която се дължи на тези два фактора. Това е още една заплаха за растежа (в света)", се казва в изявлението на лидерите.

Този текст изглежда е бил добавен в последния момент, защото не присъстваше в частта за глобалната икономика, записан в проекта на заключителния документ, който беше разпространен снощи, отбелязва британският вестник "Гардиън".

Някои лидери разкриха, че на заседанията на страните от Г-7 излизането на Обединеното кралство от ЕС не е било обсъждано. "Брекзитът не беше сред темите. Но имаше сигнал, че всички, които бяха тук на масата за преговори, искат Великобритания да остане в ЕС", заяви германският канцлер Ангела Меркел.

Британският премиер Дейвид Камерън вероятно ще започне да изтъква в своите изказвания включения в заключителната декларация на Г-7 текст за Брекзита, коментира "Гардиън".

Твърди за санкциите срещу Русия

Обсъден бе и конфликтът в Източна Украйна. Лидерите останаха твърди по отношение на санкциите срещу Русия, като отбелязаха, че отмяната им е свързана с пълното прилагане на Минското споразумение за мир в Източна Украйна и предупредиха, че режимът на наказателните мерки може да бъдат затегнат, ако Москва не изпълни своята част от договореностите.

Лидерите от Г-7 излязоха и с план за противодействие на екстремизма. В него се призовава за засилване на обмена на информация между страните от Г-7, както и с Интерпол, предаде Асошиейтед прес.

В тази посока бяха подкрепени и мерки за подобряване на сигурността по границите, както и във въздухоплаването, а също и за затягане на контрола върху финансовите източници на екстремизма. Това включва строги действия по отношение на търговията с антики и други произведения на изкуството, която понякога се използва за финансиране на въоръжени групировки.

Г-7 представи също план за гарантиране на сигурността в киберпространството. Той предвижда при определени обстоятелства киберпрестъпленията да се третират наравно с извършването на въоръжено нападение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    На масата за преговори са си пращали някакви особени сигнали, които по-късно високопоставен служител на японското правителство, член на ЕС и Меркел са се опитали да дефинират като "разискван проблем". Как може такива срещи да са секретни и медиите да гадаят какво лидерите имат предвид?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.