Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Иракските сили напредват към Мосул, но операцията вероятно ще продължи седмици

Битката за края на халифата отваря въпроса „Какво следва?“

2 коментара
Иракските сили напредват към Мосул, но операцията вероятно ще продължи седмици

Операцията срещу "Ислямска държава" в иракския град Мосул засега изпреварва графика, но се очаква да бъде продължителна и мъчителна. Битката за Мосул - втория по големина иракски град и последен голям бастион на ИД в страната - започна в понеделник. Възможно е настъплението да продължи седмици и дори месеци, отбелязва АП.

От Пентагона съобщиха, че иракските правителствени сили успешно изпълняват набелязаните цели, а американските военни засега не играят съществена нова роля в тази битка.

"През първия ден иракските сили изпреварват графика", каза говорителят на Пентагона Питър Кук, цитиран от Ройтерс.

Иракската армия и кюрдското опълчение пешмерга вече са освободили около 200 кв. км територия, която досега бе под контрола на джихадистите от ИД. Te са поели контрола върху стратегически райони източно, южно и югоизточно от Мосул и фронтовата линия вече е на 30 километра от града. След ожесточени боеве иракското знаме бе издигнато и над град Нимруд, който се намира в покрайнините на Мосул.

Освен това кюрдските милиции съобщиха, че са освободили важна отсечка от 80-километровия път между Ербил, главен град на Иракски Кюрдистан, и Мосул.

"За първи път кръвта на пешмерга и на иракската армия се смеси на бойното поле. Надявам се това да е добро предзнаменование за бъдещето", каза на пресконференция президентът на Иракски Кюрдистан Масуд Барзани.

Той изрази увереност, че при превземането на Мосул ще бъдат избегнати атаки за отмъщение и че кюрдските и иракските сили ще се стараят "Мосул да не се превърне в нов Алепо".

Той припомни, че в кюрдските райони в Северен Ирак вече има около 1.8 млн. души, прокудени от родните им места, и предупреди, че територията не може да се справи с повече бежанци в резултат на сраженията за Мосул.

Международната правозащитна организация "Амнести интернешънъл", цитирана от Франс прес, съобщи обаче, че иракските сили за сигурност и милиции са задържали незаконно, измъчвали и екзекутирали хиляди цивилни, бягащи от териториите под контрола на ИД.

Иракските кюрди спират настъплението

В същото време иракските кюрдски сили съобщиха, че временно преустановяват своето настъпление към Мосул, след като си върнаха няколко села източно от северния град.

Те ще изчакат иракската армия да проведе следващия етап от операцията за отвоюване на Мосул и ще укрепят позициите си.

Прекъсването идва след дни на интензивни боеве, включващи въздушни удари, използване на тежка артилерия, както и атентати с коли бомби от страна на ИД.

Джихадистите бягат към Ракка

Още в началото на офанзивата много от бойците на "Ислямска държава" започнаха да напускат Мосул и се отправиха към сирийския Ракка. Има данни, че и главатарят на групировката Абу Бакр ал Багдади планира да се прехвърли в Ракка или вече може да го е направил.

Общата численост на наземните сили достига до около 60 хиляди души. Освен правителствени войски в нея участват още антитерористични подразделения, части на иракската местна и федерална полиция, кюрдските отряди Пешмерга, "Ал Хашд аш Шааби", както и милиции от местните сунитски племена. Подкрепа им оказват военновъздушните сили на международната антитерористична коалиция начело със САЩ, правителствената бойна авиация, както и артилерия.

Телевизия "Ас Сумария" съобщи, че на иракско-сирийската граница е била унищожена автоколона, в която е имало чуждестранни бойци на "Ислямска държава".

Телевизията посочва, че те са се опитали да излязат от Мосул след заповеди на лидерите на групировката да напуснат града и да се прехвърлят в Ракка.

Краят на халифата и какво следва

Британският вестник "Гардиън" отбелязва, че битката почти сигурно ще означава края на териториалните владения на ИД в Ирак и смъртта на т.нар. халифат.

Вестникът обаче си задава въпроса какво би означавало падането на последната крепост на ИД за самия Ирак. Според автора правителството в Багдад няма ресурс и капацитет да възстанови градовете, унищожени в хода на започналата преди две години военна кампания срещу ИД.

"Ирак е крехка, ако не и провалила се държава, и в някои райони, включително такива, които са извън контрола на ИД, тя вече не е основен доставчик на базисни услуги и сигурност за населението", пише всекидневникът.

Ирак продължава да страда от корупцията, религиозното разделение и практически нефункциониращото управление, както и от многото шиитски милиции и пълната липса на сигурност, пише вестникът, цитиран от БТА.

Според автора малко вероятно е ИД да тръгне на челен сблъсък с иракските сили за сигурност и е почти сигурно, че ще прибегне до партизански действия и саботажи в такава силно урбанизирана територия като Мосул. Това означава, че джихадистите ще се смесят с местното сунитско население и ще са трудно различими сред обикновените граждани.

Критично изпитание за Обама

Авторитетният финансов всекидневник "Файненшъл таймс" коментира от своя страна, че операцията е не само най-голямото изпитание за създадената наново иракска армия, но и критичен момент за американския президент Барак Обама в самия край на мандата му.

Вестникът припомня как Обама оцени скептично възможностите на ИД, когато тя завзе Мосул през 2014 г. Падането на Мосул, разбира се, ще бъде мощен удар срещу ИД, но ще стане и част от противоречивото наследство на президентството на Обама, който си навлече много критики и обвинения, че е "проспал" възхода на "Ислямска държава", отбелязва авторът на "Файненшъл таймс".

Друг автор в същия вестник предрича, че следващите три месеца, започващи с офанзивата срещу Мосул, ще бъдат крайно рисков период в световната политика - с нарастващо напрежение в Близкия изток, между Русия и Запада, и с редица други очертаващи се остри конфликти в различни точки на света. И всичко това на фона на разиграващата се в САЩ предизборна мелодрама Клинтън-Тръмп, която отвлича вниманието на Америка от тези опасни явление и тенденции в света.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #2

    Тук пише-"фронтовата линия вече е на 30 километра от града." РИА Новости съобщава ,че вече са на 10 Километра! и се води битка за някогашния християнски град Хемданийе!

  2. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Zdravka Rusenova в Фейсбук:
    Следя освобождаването на Мосул от ДАЕШ в туитър. Действията се развиват мълниеностно. Между 240 -330 туита за половин час при хаштаг #Mosul , което ще рече, че наблюдаваме военно действие почти онлайн. Първото нещо, което прави впечатление е, че лицата на войниците и командирите от съюжническите сили не са скрити с кърпи, маски и т. н. като при идилските нинджи. Лицата и на иракчани, кюрди, пешмерги, турци, сирийци, американци, австралийци, французи, канадци са открити,

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.