Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Над 40 000 протестираха в Лондон с искане за оставане в ЕС

Кралицата Елизабет II с първа реч в Шотландия след "Брекзит"

5 коментара

Над 40 000 британци излязоха по улиците на Лондон в знак на протест срещу решението за излизане на Обединеното кралство от Европейския съюз. Те настояваха за провеждането на нов референдум по въпроса, предадоха агенциите.

Демонстрантите, които се включиха в организираната в социалните мрежи инициатива "Марш за Европа", носеха плакати с надписи "Бримейн" и "Обичаме Европа". Те потеглиха в почти 3-километрова колона от Хайд парк към парламента.

Общо 52 % от гражданите на Великобритания подкрепиха "Брекзита" в референдума, проведен на 23 юни. Против бяха 48 %.

Мнозинството от протестиращите бяха младежи. Някои от тях бяха увити в европейското знаме, а други развяваха плакати с надписи: "Аз съм с ЕС".

Протестиращите скандираха "Какво искаме ние? Да останем в ЕС".

"Бях наистина шашнат сутринта след гласуването", каза Натаниъл Самсън на 25 години, от северен Лондон, участник в протеста.

Марк Томас, един от организаторите на протеста заяви пред АП, че депутатите могат спокойно да откажат да подкрепят резултатите от референдума, тъй като те се дължат на "лъжите, преувеличенията и изопаченията" на водещите кампанията срещу ЕС по въпроси като имиграцията и разходите на ЕС. "Щяхме да приемем тези резултати, ако кампанията се водеше честно, но тя беше пълна с дезинформация", добави Томас.

Над 60 на сто от жителите на Лондон гласуваха за оставане в ЕС на референдума на 23 юни, като най-младите гласоподаватели подкрепиха оставането почти единодушно, припомня Ройтерс.

Хилядите поискаха да се анулира референдумът и да се обяви нов, този път за оставане.

Министрите на вътрешните работи Тереза Мей и на правосъдието Майкъл Гоув  - съперници за премиерския пост след оставката на Дейвид Камерън, обявиха, че няма да стартират процедурата по "Брекзит" преди края на 2016 г. и дори през 2017 г., с което предизвикаха раздразнението на френския президент Франсоа Оланд.

Решението за "Брекзит" е взето и то не може да бъде отложено или анулирано, заяви Оланд. Европейските ръководители се обявиха за възможно най-бързо активиране на член 50 от Лисабонския договор, за да се сложи край на несигурността.

Междувременно британската кралица Елизабет II произнесе кратка реч при откриването на сесията на шотландския парламент в Единбург. Това беше първото ѝ обръщение след референдума от 23 юни във Великобритания.

Тя призова депутатите и занапред да се трудят за благото на жителите на района, запазвайки спокойствие в условията на постоянно променящия се свят.

Призивът ѝ идва на фона на недоволството на шотландците, които заедно със Северна Ирландия и Лондон, гласуваха за оставане в ЕС. Шотландия дори е решена да преговаря с ЕС за оставането ѝ в Общността. 

Елизабет II се обърна към депутатите внимателно и безпристрастно да обмислят предизвикателствата и възможностите, които се откриват сега пред Шотландия. 

"Живеем и работим в условия на все по-сложен свят, изискващ от нас все нови усилия, където събитията и промените се извършват с удивителна скорост. Безусловно не е лесно човек да остане спокоен и уравновесен", каза британската кралица.

Тя нито веднъж не спомена референдума, но анализатори изтълкуваха думите ѝ като коментар на допитването. 

Шотландският премиер Никола Стърджън ѝ отвърна, че Шотландия няма да се уплаши пред предизвикателството, пред което е изправена. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. larry
    #5
  2. Дедо Генчо
    #4
  3. Pentscho Christow Pentschew
    #3

    Няма как без Великобритания! Всички го знаят. Нито без Гърция. Трябва да се вслушаме повече в техния глас. Тези, които не искат Великобритания и Гърция в ЕС, вече ги чухме... Сега да чуем и по - разумните хора.

  4. larry
    #2
  5. Дони Тръмпушката
    #1

    Прав е президентът г-н Плевнелиев: Няма до сега успял популистки проект довел до дълготраен прогрес на човечеството. Дейвид Камерън си поигра (неуспешно) с огъня и се опари. Смяташе че ще спечели този референдум (макар и с малко), който сам предизвика за да може да продължи да извива ръцете на ЕС. Накрая - "Хитрата сврака - с двата крака". Вярвам, че Великобритания, една от най-старите демокрации в Европа има достатъчно защитни сили (гражданско общество) за да преодолее последствията от популисткото цунами и рано или късно отново ще бъде част от обединена Европа.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.