Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обама осъди руските "тъмни маневри" и подкрепи страните от Източна Европа

Путин обяви, че е готов на диалог със САЩ

7 коментара
Обама осъди руските "тъмни маневри" и подкрепи страните от Източна Европа

Президентът на САЩ Барак Обама осъди "тъмните маневри" и агресията на Русия в Украйна и подкрепи новия украински президент Петро Порошенко.

"Нашите свободни нации ще останат единни, за да може нови руски провокации да означават само по-голяма изолация и по-скъпа цена за Русия", заяви президентът на САЩ в реч на площада пред Кралския дворец във Варшава.

Той, заяви, че руската окупация на Крим и нарушенията на суверенитета на Украйна никога няма да бъдат приети.

"След като изразходвахме толкова кръв и средства, за да обединим Европа, отказваме да позволим на тъмните тактики на 20-и век да определят 21-и век", каза Обама.

След като във вторник анонсира, че САЩ ще изразходват 1 млрд. долара за засилване на военното присъствие в Източна Европа, в сряда той потвърди ангажиментите към съюзниците от НАТО и изрази солидарност с източноевропейските страни след руската намеса в Украйна.

"Като съюзници имаме официално задължение - обвързващо ни договорно задължение - да защитаваме вашата териториална цялост. И ще го направим. Полша никога няма да остане сама. Естония никога няма да остане сама. Латвия никога няма да остане сама. Литва никога няма да остане сама. Румъния никога няма да остане сама", каза Обама.

Обама подкрепи Порошенко

Преди това президентът на САЩ подкрепи новоизбрания украински президент Петро Порошенко и обсъди с него плана му за възстановяване на мира, засилване на
икономическия растеж и намаляване на енергийната зависимост на Киев от Русия, съобщи Ройтерс.

След срещата във Варшава Обама каза пред журналисти, че двамата са говорили и за това как САЩ могат да помогнат за обучение на украинската армия и полиция.

Американският президент е уведомил Порошенко, чието избиране смята за "мъдро", че военната помощ от САЩ може да включва предоставяне на уреди за нощно виждане. Украинците настояват за повече помощ заради опасенията от руска интервенция в Украйна.

Президентът на САЩ заяви също, че ще е важно предстоящата среща на Г-7 в Брюксел да покаже, че международната общност стои зад Порошенко.

Вчера вечерта Порошенко приветства солидарната позиция на Запада по конфликта между Украйна и Русия, предаде ДПА.

"Виждаме, че в този момент цял свят е на наша страна. Агресорът е осъден на изолация", каза той.

След разговора си с Обама Порошенко обяви, че ще представи мирен план за уреждане на конфликта в източната част на страната скоро след като заеме поста в събота.

"Много бързо след встъпването ми в длъжност като президент ще сме готови да представим нашия план за мирно разрешаване на ситуацията на изток", каза Порошенко, но не разкри подробности.

Представители на украинските власти вече изразиха готовност да преговарят с проруските сепаратисти, но се оплакаха, че не могат да намерят подходящи партньори за диалог.

Г-7 изолира Русия

По-късно в сряда водещите промишлено развити страни в света се събират без Русия за първи път от 17 години, изолирайки президента Владимир Путин от разговорите заради анексирането на Крим и руското участие в дестабилизирането на Източна Украйна.

На двудневната среща на Г-7 ще се обсъждат ключови въпроси от външната политиката, икономиката, търговията и енергийната сигурност.

Последната тема е особено деликатна за Европа след месеци на напрежение с Москва, която осигурява близо една трета от петрола и газа за стария континент.

Срещата ще започне с вечеря, на която ще бъде обсъдена външната политика, включително Русия и помощта на ЕС за Украйна, както и Сирия, Афганистан, Мали, Централноафриканската република и Северна Корея, съобщиха представители.

Преди срещата германският канцлер Ангела Меркел заяви, че няма да се поколебае да наложи икономически санкции на Русия, ако ситуацията в Украйна се дестабилизира още повече, предаде Ройтерс. Меркел призова руския президент Владимир Путин да упражни влиянието си върху проруските сепаратисти и да помогне по този начин за намаляване на напрежението в Украйна.

"От решаващо значение е президентът Путин да използва влиянието си, за да накара сепаратистите да се въздържат от насилие и от сплашване, да предат оръжията си и да спрат
окупацията. Ако това не се случи, няма да се въздържим да наложим допълнителни санкции", каза Меркел.

Утре сутрин на икономическите дискусии се очаква да преобладава темата за търговията, включително водените преговори за свободна търговия ЕС-САЩ, ЕС-Канада и ЕС-Япония, сътрудничеството в борбата срещу укриването на данъци и усилията за поддържане на световното икономическо възстановяване.

"Подкрепянето на растежа и заетостта остава ключов приоритетза членките на Г-7 и възстановяването започва да се усеща", се отбелязва в документ за срещата.

Решението за изключване на Русия бе взето от останалите членки в групата - САЩ, Германия, Франция, Великобритания, Канада, Япония и Италия - през март, след като Москва завзе Крим и го анексира, а това е международно непризнато действие, отбелязва Ройтерс.

Путин: Русия е готова за диалог със САЩ

В същото време руският президент Барака Обама каза, че Москва е готова за диалог със САЩ, смятайки, че това е най-добрият път да се постигне взаимно разбирателство.

"Нямам основания да вярвам, че американският президент не желае да разговаря с президента на Русия, но в края на краищата това е негов избор", посочи Путин в в интервю за френския тв канал ТФ-1 и радиостанция "Юроп-1", цитирано от ИТАР-ТАСС.

"Винаги съм готов за диалог и смятам, че това е най-добрият начин да създадем мостове. Досега ние с него само си звъняхме по телефона и общувахме", допълни той.

В същото време руският президент подчерта, че Вашингтон продължава да действа на външнополитическата арена по крайно агресивен начин.

"Практически няма руски войски извън нашите граници, а американските войски са навсякъде, по целия свят има американски военни бази и те навсякъде участват в решаването на съдбите на други народи, намирайки се на хиляди километри от своята собствена граница", напомни Путин.

В Югоизточна Украйна няма никакви руски военни специалисти или армейски части, казва още той в интервюто, чиито първи откъси бяха публикувани тази сутрин. Путин отхвърли и предположенията, че Русия има намерения да анексира или да дестабилизира Югоизточна Украйна.

"Сегашните украински власти трябва да започнат диалог със собственото си население, и то не с помощта на оръжие, танкове и самолети, а чрез преговори", подчерта руският президент.

Според Путин украинската криза не трябва да стане нов етап от Студената война, а да бъде решена чрез мирен диалог.

"Първо, надявам се, че ние не навлизаме в някаква нова фаза на Студената война. Второ, и аз настоявам на това, хората, където и да живеят, да имат определени права и да имат възможност да ги отстояват", отбеляза Путин, цитиран от БТА.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Stanimir Petrov
    #7

    Какво е американска подкрепа познаваме много добре. Накараха ни да опростим 2 млрд. дълг на Ирак и не допуснаха там нито една наша фирма да участва във възстановяването на Ирак. А ние имахме там даже и военен контингент, който участва в сражения и даде жертви. Има и други подобни примери. Вместо да обещава подкрепа и да плаши с годзили и змейове идващи от Изток, да вземе да разкаже по-подробно за ония момчета от \"Блекуотър\" и \"Грейстоун\", известни със своята бруталност и че стрелят по всичко

  2. pavel pavlov
    #6
  3. 59european
    #5

    Путин бил готов на разговори с Обама. Егати наглеца - окупира Крим и сега му се говори, па и мостове ще създава /за къде не се знае/. Да си ги гради със Северна Корея - там със сигурност ще са във възторг от него.

  4. chingis
    #4

    Още едно време да не си бяхте избирали Труман за президент, нещата можеше да са други сега!

  5. andrei_deactivated_1414012191
    #3

    Важното е, че Обама каза в речта си"нападение срещу един, е нападение срещу всички, вашата свобода е и наша свобода",големи държави не може да си играят с малки държави, така препотвърди,че член 5 на Северноатлантическия договор е в сила, и че всички източноевропейски държави са под неговия чадър-така че никой няма да позволи на Русия след Крим да анексира и други територии и да плаши държавите от някогашния съветски блок.

  6. П. Стоянов
    #2

    Не само Путинчо, а и мужиците, барабар с нашите рубладжии ще гледат свободния свят през ключалката. Не ги наближавайте - прокажени са.

  7. P15Petar
    #1

    ЛЪСНА ПРЕД СВЕТА ХИЩНОТО ЛИЦЕ НА РУСИЯ, КОЯТО ВИНАГИ СИ Е БИЛА ИМПЕРИЯ НА ЗЛОТО, И ПРИ ЦАРИЗМА, И ПРИ КОМУНИЗМА, И ПРИ ПУТИЗМА!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.