Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Рестарт на AES-проекта за ТЕЦ “Марица Изток 1”

9 коментара
Рестарт на AES-проекта за ТЕЦ “Марица Изток 1”
С подписване на финансово споразумение за строежа на две заместващи мощности в ТЕЦ “Марица Изток 1” и на два 15-годишни договора за изкупуване на ток и на въглища бе официално рестартиран проектът на американската компания AES в сряда.

Седемгодишната сага около реализацията на проекта за изграждане на двата нови енергоблока министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров коментира, перифразирайки българската поговорка с думите “Дано седемгодишното мерене да ни позволи да отрежем лентата на първия блок на AES в средата на 2008 г., както е по план”.

През 2001 г. с AES бяха подписани подобни документи, но проектът не тръгна заради временни финансови затруднения на американската компания и последвали допълнителни искания за гарантиране на държавната подкрепа за проекта. Сега рестартираме процеса с актуализирани договори, които се налагат заради променените условия, каза Овчаров.

Финансовото споразумение бе парафирано в присъствието на министър-председателя Сергей Станишев от изпълнителния директор на AES Марица Изток 1 Матю Бартли и представители на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), на групата CALYON, ING Bank и BNP Paribas, които осигуряват 70 на сто от средствата за двете мощности. Общата стойност на проекта е над 1 млрд. евро, от които 790 млн. евро е дълговата част. От тях 105 млн. евро са пряко кредитиране от ЕБВР и гаранци за 225 млн. евро, 665 млн. евро са от другите три финансови институции. Има средства за експортно застраховане, предоставени от френската и германската агенции за оборудването, което ще се достави за блоковете. Други 45 млн. евро са оставени за български банки, които да покрият финансовия риск.

AES ще вложи собствени средства в размер на 30 на сто от стойността на двете 670 МВ мощности.

Дългосрочните договори за изкупуване на произвеждания в ТЕЦ “Марица Изток 1” ток и за лигнитни въглища от мини “Марица Изток” гарантират старта на проекта, който започва веднага. Известие за започване на предварителните работи по инженеринга и доставките на оборудването бе връчен от френската компания “Алстом Пауър”, която е главен изпълнител на проекта. Реалният строеж обаче ще започне напролет.

AES вече има разрешително за строежа, откупена е част от земята за площадката на двете мощности, която е била собственост на НЕК, каза Пол Ханрахан, главен изпълнителен директор на корпорацията AES. Постигната е и договорка за придобиване на част от терените на брикетната фабрика “Брикел”, собственост на бизнесмена Христо Ковачки, която създаваше проблеми за старта на проекта.

На церемонията Овчаров връчи на американците и сертификат за първокласен инвеститор AES 3C "Марица Изток 1", българското дружество на щатската корпорация. Това е първата инвестиция за над 1 млрд. евро, която Българската агенция за инвестиции сертифицира от влизането в сила на Закона за насърчаване на инвестициите, посочи икономическият министър и допълни, че тази инвестиция е най-голяма в страните от Югоизточна Европа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ха,честито
    #10

    Ха,честито другари и другарки...Най-накрая успяхте да ни наредите наред с държави като Уганда...то има и едно явление дето му викат износ на лоши практики(абе корупция)ама то си е хубаво,нали сме номер 1 по това.Ама не разбрах защо пак ни изработихте с най-скъпия в света конвенционален проект ?Ама нищо,евала...няма мутри като вас.

  2. Станишев и Костов
    #9

    Костов започна проекта, който не дава възможност за конкуренция на енергийния пазар.Станишев довърши проекта.Сиамски близнаци

  3. Генерал Кобалт
    #8

    ХАТ ТАКА! НАПРАВО СЕНЗАЦИЯ! ПОНЕ ЗА МЕН! ДОПРЕДИ МАЛКО ТОВА НЕ ГО БЯХ ЗНАЕЛ! ДОСИЕТО НА МАДРИДСКИЯ Е ЧЕТЕНО ОТ ЧОВЕК ИЗВЪН СПЕЦИАЛНИТЕ СЛУЖБИ:http://ide.li/article852.html"Гордея се с факта, че за първи път успях да надникна в досието на цар Симеон и семейството му, които са били разработвани от Държавна сигурност под кодовото название "Паразити" и "Пепелянка". Просто бях достатъчно находчива да се сетя да го поискам преди законът да забранява това"ХАТ ТАКА! ХАТ ТАКА! ХАТ ТАКА!

  4. Петър
    #7

    Не разбирам какво не ви харесва този път. Ще се изгради модерна, отговаряща на европейските норми за екологичност, ефективна централа, работеща с местна суровина без държавата, т.е. ние, да плати стотинка. За информация само: планираното строителство на АЕЦ "Белене" ще струва от два до три пъти по-скъпо без включването на разходите за бъдещо ликвидиране на централата и хранилищата за отработено гориво. За капак оставаме зависими от Русия за доставките на гориво, а във всички случаи то ще ни коства валута.

  5. хммм
    #6

    построи, което да произвежда нещо.Такива проекти трябваше да ги има и преди 10 години, че сега трябва здраво да наваксваме.Единственото което не е казано е предполагаемата цена на ел. енергията, но кой знае каква ще е цената ан въглищата през 2008 и нататък.Петър, за сега се очертава АЕЦ "Белене" да се строи от частници и те да я експлотират 20 или 30 години и после да я предадат на държавата. Предимствата на ТЕЦ-а спрямо АЕЦ - по-ниска цена на строежа, но пък ТЕЦ-а е много зависим от цената на въглищата

  6. Петър
    #4

    Не възразявам частни фирми да строят атомни централи. При условие, че държавата контролира спазването на еконормите и нормите за безопасност, не поема гаранции за заеми и не гарантира изкупуването и цените на произвежданата енергия. И, разбира се, отвори енергийния пазар за свободна конкуренция. И също без последващо "предаване на държавата". Зощото то ще означава, че скъпите процедури по погребване на реактори и други съоръжения, рекултивация на площи и поддържане на хранилища с отработено гориво

  7. хммм
    #3

    само че предаването на държавата според мен е един доста дохдоносен вариант. След предаването АЕЦ-ът може да се експотира още поне 15-20 години (при модернизации срокът може да се увеличи), при което "погребването" ще бъде изплатено, както и ще останат доста пари и за държавата.Колкото до държавата- тя и така ще се наложи да участва поне от гледна точнка на защитата на АЕЦ - дори само ПВО да трябва не може частна фирма да се занимава с това.

  8. Петър
    #2

    Не знам какво имате предвид за изгодно за държавата. Единственото, което държавата получава от фирмите е данъка, който те плащат. Частните и държавните фирми плащат еднакви като процент данъци. Следователно за държавата частната фирма е по-изгодна. От нея има постъпления без да има рискове и задължения. Ако фирмата стане държавна, приходите в бюджета няма да нарастнат, но рисковете ще се прехвърлят за държавна сметка. Заедно с потенциалната корупция, разграбване и шуробаджанащина.

  9. хммм
    #1

    АЕЦ-а , да почнат да изкарват пари и за държавата, а после можем да си спорим как можеше да се изкарат още повече.Аз се радвам, че почват да строят нещо което произвежда, и то не текстил, в каквато област станашме регионален лидер, а в промишлеността, с големи обороти.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.