Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдът конфискува имущество на Юзеир Юзеиров за над 1 млн. лв.

Отнет е и имотът, на който с брат му построиха незаконен паметник

1 коментар
Съдът конфискува имущество на Юзеир Юзеиров за над 1 млн. лв.

Варненският апелативен съд потвърди изцяло искът, който Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество (КОНПИ) заведе срещу Юзеир Юзеиров (Росен Йорданов по паспорт – бел.ред.), след като бе обвинен в пране на пари през 2011 г.

В края на октомври 2010 г. той бе осъден на една година условно и глоба от 4000 лева за опит за създаване на партия на религиозна основа и провеждане на нереглементиран митинг в село Славяново.

Юзеир и брат му Али Юзеиров (Асен Йорданов по паспорт – бел.ред.) станаха известни покрай издигането на незаконен паметник на турския незнаен воин в с. Славяново и неуспешното учредяване на етническата партия ОТОМАН. Юзеир Юзеиров бе разследван в Белгия за нарушаване на трудовото законодателство и наемане на нередовни работници. Имаше и обвинение за трафик на хора.

От комисията за конфискация съобщават, че магистратите са постановили отнемането на негово имущество за общо 1.022 млн. лева – предимно земеделски земи в Добруджа. Сред тях е и теренът, на който двамата братя построиха паметник на турския незнаен воин, който впоследствие бе разрушен по предписание на ДНСК.

Делото, заведено от КОНПИ срещу Юзеиров и съпругата му, стана първото по реда на новия Закон за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество (ЗОПДНПИ), според който не е необходимо да се доказва връзка между обвиненията, станали повод за завеждането на иска, и средствата, с които е придобито имуществото.

По тази причина Варненският апелативен съд е обезсилил постановеното преди това от Търговищкият окръжен съд решение, с което претенциите на комисията са били частично уважени заради търсена причинно-следствена връзка между престъплението и имуществото.

"В настоящото съдебно производство, започнало по искова молба на комисията по новия закон (ЗОПДНПИ), не подлежи на установяване връзката (пряка или косвена) между придобитото имущество и извършеното престъпление от проверявания", мотивира се втората инстанция.

В решението се припомня още, че след влизането в сила на новия закон "престъпната дейност е само повод за образуване на проверката от комисията (за да не е проверката произволна), като впоследствие подлежащите на изследване от комисията предпоставки за отнемането на имущество са откъснати от наказателното производство и неговият изход няма значение за изхода на производството по отнемане на незаконно придобито имущество".

"Разликата в двата закона ясно личи и от заглавията им, като на отнемане по стария закон подлежи имущество, придобито от престъпна дейност, а по новия – незаконно придобито имущество", заключват апелативните съдии.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Стефанов
    #1

    БРАВО !!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.