Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдът прекрати делото срещу Ченалова – престъпление няма

Обвиняемата би била оправдана, дори и да нямаше функционален имунитет като съдия

5 коментара
Съдът прекрати делото срещу Ченалова – престъпление няма

Софийският градски съд (СГС) прекрати делото срещу бившата съдийка Румяна Ченалова. Причината е, че според съдията-докладчик Вера Чочкова в случая прокуратурата е повдигнала обвинения за нещо, което не представлява престъпление.

Освен това разследващите напълно са пренебрегнали факта, че Ченалова има функционален имунитет, елиминиращ възможността да ѝ бъде търсена наказателна отговорност за деянията, описани в обвинителния акт, който бе внесен в съда в началото на декември м.г.

Както е известно, делото срещу нея бе предхождано от появата на скандалните записи, добили популярност като аферата "Яневагейт", в която Ченалова имаше централна роля. Тя единствена потвърди публично, че записаните ѝ разговори с бившия председател на СГС Владимира Янева и адвокат Момчил Мондешки са автентични.

Делото срещу нея бе използвано от главния прокурор Сотир Цацаров и бившия премиер Бойко Борисов за дискредитиране на твърденията ѝ, като целия скандал неведнъж бе омаловажаван до разговор между "две каки".

Според обвиненията ѝ, Ченалова е извършила престъпление по служба и документно престъпление, докато е разглеждала дело между фирмата "ОЕТ - Обединени Енергийни търговци" и Националната електрическа компания (НЕК). Прокуратурата твърдеше, че тя е извършила цели 14 нарушения по казуса с цел да набави облага за частната фирма.

Описаната в обстоятелствената част на обвинителния акт предистория бе дълга и доста объркана. Посочваше се, че на 18 юли 2013 г. от ОЕТ са подали искова молба в СГС срещу НЕК за плащане на 6.46 милиона лева, като Ченалова е насрочила делото за разглеждане без фирмата да си плати държавната такса в размер на 258 396 лв.

Освен това според обвинението на ѝ, бившата съдийка бе издала обезпечителна заповед за сумата от 6.46 млн. лева в полза на ОЕТ, което довело до запориране на тази сума от сметките на НЕК. На 15 октомври същата година частната фирма е увеличила исковата си претенция към НЕК с 4.4 милиона лева, като отново не е платила дължимата държавна такса, която е била в размер на още 175 708 лв, сочеше прокуратурата.

"Според събраните доказателства целта на Ченалова е била от една страна да набави имуществена облага за ищеца по делото в размер на 434 105.14 лв., представляващи невнесени държавни такси за разглеждане на исковата претенция срещу НЕК", се казваше в съобщение на държавното обвинение от 2 декември м.г.

Ченалова бе обвинена и за нанесени поправки в протокола от едно от съдебните заседание, като прокуратурата твърдеше, че тя не е изслушала наличния звукозапис и обясненията на съдебния секретар, участвал в това съдебно заседание. Вместо това била отразила поправки в протокола безкритично, както това се е искало от "ОЕТ – Енергийни търговци" ООД.

"От деянието са настъпили и значителни вредни последици – още по-сериозно е разколебано дори и незначителното доверие на обществото в правилното осъществяване на правораздавателната функция на органите на съдебната власт, а във връзка с конкретното дело това се е отразило особено неблагоприятно и върху авторитета конкретно на Софийски градски съд", гласеше твърде абстрактното обяснение на прокуратурата за нанесените то Ченалова щети.

Посочваше се още, че Ченалова е съставила официален документ с невярно съдържание – протокол от проведено открито съдебно заседание по същото дело. Съдийката бе обвинена за това, че написала в протокола, че при проведено съдебно заседание пред съда са били представени три броя фактури с получател ищеца по делото (ОЕТ) и едно преводно нареждане.

"В конкретния случай обвиненията по чл. 282, ал. 1 НК (престъпление по служба) и чл. 311 НК (документно престъпление) са такива, че и без наличие на функционален имунитет съдът следва да оправдае подсъдимата за неумишлено осъществяване на състав на престъпление по служба и за документно престъпление, защото съставомерността им поначало изисква умисъл", пише обаче в разпореждането си за прекратяването на делото съдия Чочкова, подчертавайки, че "прокуратурата не е посочила в обвинителния акт такива фактически твърдения, които да позволяват да бъде формиран изводът, че действията на обвиняемата са извън обхвата на функционалния ѝ имунитет".

Според аргументите на СГС, за да може да докаже умисъл за престъпление, обвинението трябва първо да твърди, че Ченалова е била в някакви нерегламентирани отношения с ищеца, за когото е написано, че искала да набави облага. Това обаче липсва по делото.

"На първо място – в обвинителния акт липсват каквито и да било твърдения, че обвиняемата Ченалова е в такива отношения с една от страните, от които да се извеждат възведените като общо формулирана декларация в обвинителния акт нейни цели – за съществуване на намерение за набавяне на облага с имуществен и неимуществен характер за ищеца или на намерение за увреждане на ответника", приема СГС.

Съдия Чочкова посочва, че единственото изречение в обвинителния акт, "отнасящо се до извънпроцесуални отношения с корупционен характер, засяга разговор между други лица, в който се обсъжда обвиняемата". Става въпрос за разговор между трима души през пролетта на 2013 г., един от които твърдял, че Ченалова била поела ангажимент да реши делото в полза на ОЕТ.

"Това, че трима души обсъждат подобно обещание обаче, само по себе си не представлява твърдение, че такова действително е било поето. След като прокуратурата преразказва разговор, в който обвиняемата не участва, а не заявява недвусмислено като част от фактологията, в контекста на която са извършени деянията, изявление или друго поведение на обвиняемата в насока на споменатото обещание, това означава, че прокуратурата приема, че не е в състояние да заяви подобно твърдение, защото то не се извежда от доказателствата", категоричен е съдът.

Като несъставомерни са отхвърлени и останалите пунктове от обвинението: "възведените инкриминирани деяния не съставляват престъпления по чл. 282 НК и чл. 311 НК, нито такива, по които съдът би могъл да се произнесе без съществено изменение на обстоятелствената част на обвинението с прилагането на закон за същото, еднакво или по-леко наказуемо престъпление".

Вера Чочкова е третият съдия, който бе определен да разгледа делото срещу Ченалова, след като първите двама – Николай Младенов и Атанас Атанасов, си направиха отвод. Разпореждането за прекратяване на делото на окончателно и прокуратурата може да го протестира пред Софийския апелативен съд в 15-дневен срок.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. memento
    #5

    моля внимателно да се прочетат мотивите..защото независимо дали обществото предварително е осъдило ченалова, за да бъде призната за виновна от съда се искат доказателства.
    твърденията не са доказателства, а интерпретация на факти.
    след като и ако прокуратурата не е представила доказателства за връзка на ченалова с фирмата, в полза на която се твърди че е действала - ченалова е невинна. такива доказателства например биха могли да бъдат промени в имущественото състояние на нея или нейни близки

  2. [email protected]
    #4

    Мисля че българския СЪД,трябва да бъде закрит.Така и така не върши работа,и хората нямат вярва в решенията издадени от него,че не са на принципа на корупцията. Вчера гледа как цялата съдебна система е обрала една жена с 35 хиляди лева,и я задължила с още 38 хиляди,без жената да дължи пари на някой,само с хвърчащ лист,на Записна заповед.Съдии,адвокати,Нотариуси,са престъпници,по големи от тези които съдят.На първо място са по корупция!

  3. Nikola Nikolov
    #3

    А пък аз мислех, че най-отвратителния и гнусен в тези среди е ник.филч. ....Да, ама-не! Имало и по-гадни от него!

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #2
  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.