Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ изпреварват Русия по добив и на газ, и на нефт

19 коментара
САЩ изпреварват Русия по добив и на газ, и на нефт

САЩ изпреварват Русия като най-голям световен производител на нефт и природен газ – поразителен поврат, който преоформя пазарите и подкопава влиянието на традиционно богатите на енергия държави, пише "Уолстрийт джърнал".

Енергийното производство в САЩ нараства бурно през последните години, подпомагано от разработването на шистови находища на нефт и газ, което само преди десетилетие изглеждаше немислимо.

Анализ на "Уолстрийт джърнал" на глобални данни показва, че САЩ са на път да изпреварят Русия като най-голям световен производител едновременно на нефт и газ през тази година, а е възможно това да е станало още през юли.

Възходът на САЩ става в момент, когато Русия се опитва да поддържа енергийното си производство и ѝ предстои да въведе технологии като хидравличния фракинг, които успешно се прилагат в Америка.

Това е забележителен обрат, коментира Адам Симински, шеф на Администрацията за енергийна информация на САЩ. "Това е нова ера в мисленето за пазарните условия и възможностите, създавани от тези условия, за които по-рано не сте и мечтали", казва той.

По данни на неговото управление и Международната енергийна агенция, през юли ежедневното производство в САЩ на петрол, природен газ и свързани с тях горива ще в количества, еквивалентни на 22 млн. барела петрол. Нито една от двете институции е успяла да се добере до данни за добива на газ в Русия през тази година, но официалните прогнози на страната за производството на нефт и газ през 2013 г. са за около 21.8 млн. барела на ден.

Американският внос на природен газ и суров петрол е паднал съответно с 32% и 15% за последните пет години, намалявайки търговския дефицит на САЩ. Тъй като страната е голям консуматор на енергия, откакто тя започна да произвежда по-голямата част от нужните ѝ количества, значими обеми горива останаха на разположение за други купувачи.

Държави, които традиционно разчитат на добива и износа на горива като източник на своята икономическа мощ и политическо влияние, могат да се сблъскат с отслабване на пазарните им позиции, пише "Уолстрийт джърнал".

Изданието отбелязва, че цените на петрола до момента остават високи – пазарите в сряда са затворили на 104.10 долара за барел, което с 18% повече в сравнение с миналата година.

Много анализатори на енергийните пазари гледат само суровия петрол. Но Русия и САЩ са също така сериозни играчи на газовите пазари, където далеч изпреварват страни като Саудитска Арабия, която е най-големият световен производител на петрол.

За пръв път от 1982 г. насам, през 2012 г. добивът на природен газ в САЩ надмина този на Русия. Руският износ бе намален заради нарастващата конкуренция и икономическия спад в Европа. Русия прогнозира леко повишение на производството на природен газ в следващите години, но прогнозите ѝ за тази година са под настоящото производство на САЩ.

Русия е произвеждала средно 10.8 млн. барела нефт и еквивалентно гориво дневно през първото полугодие на тази година. Това я нарежда на второ място след Саудитска Арабия, който вади по 11.7 млн. барела дневно. Трети са САЩ с добив от 10.3 млн. барела, по данни на Международната енергийна агенция към юли. Така Щатите стопяват значително разликата в добивите с Русия, която до преди няколко години 3 млн. барела.

Изданието посочва, че добивите от две от най-горещите американски находища – петролното "Бекън Фийлд" в Северна Дакота и на шистов газ "Ийгъл Форд" в Южен Тексас, ще продължават да растат рязко, докато руската продукция се е увеличила слабо през последните три години. Това поражда притесненията на Москва, че може да бъде изтласкана от пазара на горива.

"Русия изглежда е основният губещ на световния пазар", коментира Татяна Митрова от Института за енергийни изследвания на Руската академия на науките. Тя припомня, че 40 процента от руския бюджет се формира от свързани с нефта и природния газ данъци и такси. Нейният институт прогнозира, че износът на руски петрол може да падне от 25 до 30 процента след 2015 г., което ще намали местния брутен продукт с над 100 млрд. долара.

Смята се обаче, че Русия притежава едни от най-големите находища на шистов петрол, което създава потенциал за нарастване на нефтения добив, посочва още "Уолстрийт джърнъл" и допълва, че не всички в Русия виждат заплаха в американските шистови постижения. Изданието цитира думите на шефа на "Газпром" Алексей Милер, който описва шистовия добив като "балон, който скоро ще се спука".

Сходна гледна точка изрази в сряда и председателят на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) Абдула Салем ел-Бадри, който каза в интервю, че бумът на добив на шистов петрол ще започне да издиша до края на десетилетието.

Дори оптимистите в САЩ обаче се съгласяват, че продължителността на шистовия бум зависи от цените на енергоносителите, от държавните регулации и от общественото мнение, като последното може да е проблем. Проучване на изследователския център Pew показва, че противниците на използването на фракинга при добива на газ и петрол нарастват на 49 на сто спрямо 38 в предишните шест месеца.

Друг рисков фактор е възможно падане на цените на петрола и газа в резултат на световни икономически трусове, а този тип сондажи са по-скъпи от конвенционалните, което принуждава компаниите в този бизнес да продават дялове и активи или да теглят заеми в опитите да балансират между разходите и приходите си. По оценка на "Барклис" нуждите на основните 50 американски компании за търсене на нефт и газ са нараснали с 50.3 млрд. долара през последната година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #19

    Няколко десетилетия добив на шистов газ, а след това необратимо замърсяване на водите, екологична катастрофа, болести. Дори и да има някаква икономическа изгода в краткосрочен план, в дългосрочен план фракингът ще струва скъпо и прескъпо, защото унищожава най-ценния ресурс - водата, а с това и човешкото здраве и живот. След нас и потоп!

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #18
  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #17
  4. Анонимен
    #16

    15, нeщo нe cи paзбpaл. Нe cтaвa въпpoc гъpцитe дa cтpoят зa нac тepминaл, зa дa cи внacямe шиcтoв гaз oт CAЩ. Cтaвa въпpoc ниe дa cи пocтpoим тepминaл зa изнoc нa бългapcки шиcтoв гaз. Щe пpoдaвaмe и нa гъpцитe. Бъpкaш и дaтиpaнeтo нa 2-тe нaциoнaлни кaтacтpoфи. Тe ca cлeд 9-ти ceптeмвpи, a нe пpeди 9-ти ceптeмвpи, кaктo твъpдят pуcoфилcкитe учoнъйe. Нo тe нe ca бългapи и нe пoзнaвaт бългapcкaтa иcтopия.

  5. Анонимен
    #15

    Боже колко глупости са се изписали. За сведение на русофобите, шистов газ още не се изнася от САЩ, щото чакат правителството да разреши строеж на газови терминали. Въпрос - каква е тази отворена и пазарна икономика дето чака Обонго да удари палец?
    Второ дори да има супер много износ на шистов газ с кораби, нас пак няма да ни огрее щото много "кадърния" ни елит преди 9-ти септември направи 2 национални катастрофи и загуби излаза на Бяло море. Сега нито гърците ще строят заради нас терминал, нито турците

  6. Анонимен
    #14

    Така е, зщото в огромните сибирски полета няма грам шистови въглеводороди.

  7. Анонимен
    #13

    и кво от това?

  8. Анонимен
    #12

    Ебхать - Сосать! А теперь куда?!? Мужики голодом пахнеть!

  9. Анонимен
    #11

    Айде фалиралите янки да издумкат и природните си ресурси, че после искат или не искат, ще трябва да си дръпнат очичките и да приемат конфуцианството.

  10. RSB
    #10

    9,едно от нещата които ме вадят от равновесие и не мога да говоря спокойно са цените на горивата.Алчност в отвартителни мащаби!От арабина на който `му извира в двора`,през държавата му,през големите компании,до бензиностанцията.Как пък успяват да се договорят?!Една от причините за бедноста по света(където я има)е точно тази алчност.Трябва да се намери начин да се противодеиства.Обидно е ако щеш така да те грабят!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.