Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сянката на фалита падна и върху гиганта в застраховането AIG

39 коментара
Сянката на фалита падна и върху гиганта в застраховането AIG

Сянката на фалита легна над най-големия американски застраховател и един от най-големите в света AIG (American International Group Inc). В понеделник стана ясно, че застрахователният гигант търси спешно многомилиардна помощ, за да отърве най-лошото. Вестта за тежкото състояние, в което е изпаднал, доведе до срив на акциите му с над 60% и пазарната капитализация на компанията спадна до 12 млрд. долара. В петък миналата седмица дружеството загуби други 30% от стойността си и с обща загуба от близо 92% е най-зле търгуваното дружество в индекса Дау Джоунс.

Във вторник международните рейтингови агенции Стандарт енд Пуърс (Standard & Poor's) и Муудис (Moody's Investors Service) понижиха кредитния рейтинг на компанията, предаде Блумбърг. Агенцията съобщи още, че застрахователят се е обърнал към големите инвестиционни банки Джей Пи Морган (JP Morgan) и Голдман Сакс (Goldman Sachs) да посредничат в намирането на 75 млрд. долара финансова инжекция.

Инвестиционно поделение на AIG е собственик на Българската телекомуникационна компания (БТК).

Анализаторите прогнозират, че фалитът на AIG може да доведе до много по-драматични последици от фалита на Лемън Брадърс или поглъщането на Мерил Линч от Банк ъв Америка. AIG е обвързана с всички големи американски банки и банкрутът ѝ може да се окаже по-голям проблем, отколкото повечето наблюдатели предвиждат.

Страховете се пораждат от мащабите в дейността на AIG, която оперира като застраховател във всички сфери на икономическия живот.

Стана ясно още, че AIG е разрешила на кредиторите си достъп до 20 млрд. долара в дъщерните ѝ компании, които пък трябва да набавят спешно ликвидни средства. Това би трябвало да спечели малко време на AIG, за да набере така нужния ѝ спасителен капитал.

Според председателя на Федералния резерв Бен Бърнанке AIG трябва да събере нужните ѝ помощи от частния сектор, а не от резерва, което означава, че застрахователят сам ще трябва да се справи с тежката криза.

Стана ясно още, че AIG ще трябва да покрие и щетите от урагана Айк, които само в Тексас могат да струват на компанията около 6-18 млрд. долара.

Британската банка Барклис може да купи активи на Лемън Брадърс

Британската банка Барклис (Barclays) може да купи час от обявилата фалит американска инвестиционна банка Лемън Брадърс. Става дума за брокерския отдел на Лемън, предаде Ройтерс във вторник.

Преговорите се водят за закупването само на американския брокерски бизнес на Лемън, в който работят между 8 и 10 хиляди служители.

Пазарите продължават надолу

Драматичната криза около Лемън Брадърс, Мерил Линч и надигащият се крах на AIG доведоха до най-силния спад на Уолстрийт от последните седем години. В понеделник индексът Дау Джоунс падна с 4.42%.

Във вторник в Азия продължи картината от предния ден. Фондовият пазар в Япония се срина с почти 5% - най-ниският показател за последните три години, а в Южна Корея – с почти 6%.

В Европа спадът е по-слаб, отколкото в понеделник. Борсите в Лондон и Франкфурт загубиха от котировките си около 1%.

Руската фондова борса реагира най-драматично на финансовия колапс, като към него се прибавиха и вътрешни проблеми, като кризата в Кавказ, спадът на цените на петрола и оттеглянето на крупни инвеститори.

Основният руски индекс РТС към 12 часа московско време олекна с 6.12% и застана на равнището от януари 2006 година. Индексът ММВБ слезе с близо 8% още в първите минути на търговията във вторник, а към 15.30 часа спадът бе вече 10%.

Така руската фондова борса се оказа най-засегната в света от срива на пазарите, след като от пика ѝ през май тази година досега сривът ѝ е с 50%.

Американската администрация в опит да успокои духовете

В понеделник вечерта министър на финансите на САЩ Хенри Полсън обяви на специална пресконференция в Белия дом, че сериозните проблеми на световните финансови пазари в крайна сметка ще доведат до подобряване на ситуацията, предаде ББС.

Според Полсън спадът на акциите в понеделник се е оказал не толкова силен, колкото се очаквало, и преминал в “относителен ред”. По-рано през деня същото каза и президентът Джордж Буш, който изрази увереност в дългосрочната устойчивост и гъвкавост на капиталовите пазари.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

39 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 17
    #40

    Автор: 17Получено на: 10 Март 2008 17:20Относно: откровение (имотно!)Знаем кой има най-голяма полза от подобни (уж непредвидими) трусове... (подсказвам - длъжниците...)Ха сега, в по-международен план да ПРОГЛЕДНЕМ...Тресе се светът от някаква (уж стихийна ли?) ипотечна криза, тръгнала от САЩ...(1) изчезнаха някакви трилиони... (т.е. един печели друг губи)...(2) най-големият длъжник в СВЕТОВЕН МАЩАБ е държавата ???...Познайте от един път КОЙ ИМА НАЙ-ГОЛЯМА ПОЛЗА...17

  2. 17
    #39

    заб.* - имам едно налудно виждане - че тази уж стихийна ипотечна криза в дългосрочен план по-скоро ще повиши цените на недвижимите имоти, отколкото да ги намали... Щото, тез трилиони дет уж изчезнаха, след като обезценят дълга на най-големите световни длъжници, рано или късно ще се появят... извод - дали не спретнаха една световна стихийна (квази ли?) хиперинфлация...17

  3. 17
    #38

    Те ще се оправят, ма доста народ по цял свят ще изгори..И същите тези учат също цял свят как се банкира, застрахова, как се прави пазарна политика и т.н. и т.н. Егати престъпниците и гьонсуратите...И директорите им получават многомилионни заплати, консултират ги се Нобелови лауреати, големи учени, големи специалисти... Няма що!Вервайте им!Преди време често пишех, че пирамидите не са измъдрени от нашенци... И лудото админ4е (то и животно) се скъса да ми трие съобщенията...17заб. по изключение!

  4. ridiculous
    #37

    Не работят ли и на тукашния застрахователен пазар? Интересно ли е, ако фалират какво очаква хората, които са сключили договори за застраховка.

  5. Pitasht
    #36

    .

  6. wute
    #35

    кой да ни у4и на банкиране,твоите таварищи ли?

  7. 17
    #34

    не е чело МОЙТЕ ФУНДАМЕНТАЛНИ ЛЕКЦИИ, които предизвикаха БУРНО ОБСЪЖДАНЕ във форума...Тогава поставих въпроса философски: след като някой губи - тогава друг печели... И порицах животните като теб, кудучето и лудото админ4е - да не леят сълзи за тези престъпници...Моралът беше: Защо да плача за тях, след като не са делили печалбите с мен...Имаше и други изводи - че в САЩ печатат долари като луди и цялата работа е измайсторена така, че (както е ВИНАГИ при такива "кризи") да спечели НАЙ-ГОЛЕМИЯТ ДЛЪЖНИК В СВЕТА (т.е. САЩ)...Наистина си животно...17заб. по изключение!

  8. 17
    #33

    17

  9. кънчо
    #32

    един икономист каза че когато САЩ кихне света го хваща грип.и някои се радват.странно?

  10. aha
    #31

    i shte chakat kompensacii prez sledvashtite 20 godini.Ne zabraviaite, che takava goliama finansova kriza predizvikva golemi finansovi krizi v cial sviat - t.e potarpevshi sme vsichki ili bogatite stavat po-malko bogati, a bednite prodaljavat da oceliavat. Nai strashno e zaradi falitite da ne im zakriat rabotnite mesta, che togava oceliavaneto stava samnitelno.Dobrata novina za dnes e, che petrolat poevtiniava.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.