Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Споразумението със САЩ за трансфера на банкови данни не било идеално, но е необходимо

2 коментара

Споразумението между ЕС и САЩ за прехвърляне на банкови данни на европейски граждани към ЕС в рамките на борбата с тероризма не е идеално, но е необходимо, заяви еврокомисарката за правосъдието Вивиан Рединг, цитирана в събота от Франс прес.

Във Вашингтон тяобсъди с министъра на правосъдието Ерик Холдър и министърката на вътрешната сигурност Джанет Наполитано бъдещо рамково споразумение за трансфера на банкови данни.

"Бихме искали рамково споразумение, от което да произтичат други споразумения" за трансфер на данни, каза Рединг и изрази оптимизъм такова рамково споразумение да стане факт до края на 2011 г. Очаква се преговорите по него да започнат през октомври.

Споразумението за трансфер на банкови данни бе одобрено в четвъртък от Европейския парламент за срок от пет години. То предвижда исканите от САЩ данни да бъдат пресявани от европейската организация за полицейско сътрудничество Европол.

След това назначен от Европейската комисия наблюдател ще присъства в американското финансово министерство, където се обработват тези данни, за да се увери, че всичко се извършва по правилата. Ако европейски гражданин има проблем с това, той има право да бъде информиран за анализа на данните му и да получи обезщетение, ако е имало злоупотреба.

Относно съхраняването на данните на самолетните пътници, Рединг предупреди, че сегашното временно споразумение, което предвижда американците да могат да съхраняват тези данни в продължение на 15 години не се подкрепя от Европейския парламент.

"Парламентът не го е гласувал и ако днес имаше гласуване, мисля, че то щеше да е отрицателно. Този период от 15 години е много дълъг", каза еврокомисарят по правосъдието.

"Парламентът би искал да води едновременно преговори по рамковото споразумение и по окончателно споразумение за данните на пътниците", отбеляза Вивиан Рединг.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Гицка
    #2

    Но, баронеса Айше /или Кунева/ командировъчно щяла да защищава интересите на европейскиите потребители.Данните за политикономическия Пазар станаха по-ценни от данни за тероризъм...Ако въобще са били нещо различно. От друга страна, някои социално безсилни но Будни другари ще се сетят за нов вид Печеливша лотария."След това назначен от Европейската комисия наблюдател ще присъства в американското финансово министерство, където се обработват тези данни, за да се увери, че всичко се извършва по правилата. Ако европейски гражданин има проблем с това, той има право да бъде информиран за анализа на данните му и да получи обезщетение, ако е имало злоупотреба."

  2. fdre
    #1

    Явно понятието "банкова тайна" е отживелица.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.