Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Такса смет ще се вдигне за домакинствата, ако се смята според количеството отпадъци

15 коментара
Такса смет ще се вдигне за домакинствата, ако се смята според количеството отпадъци

Ако се промени методиката за изчисляване на такса смет, ще се стигне до повишаването ѝ за домакинствата и намаляване за фирмите. Това стана ясно на поредната дискусия за промяна на методиката, проведена във вторник при омбудсмана на републиката Константин Пенчев с участието на представители на общините, на бизнеса и на депутати.

Промяната е наложителна, за да стане таксата по-справедлива според това колко отпадъци се генерират от потребителите. В момента таксата се изчислява на базата на данъчната оценка на имота и е значително по-голяма за бизнеса, отколкото за домакинствата. И спрямо домакинствата тя не е справедлива, защото на един имот и една и съща данъчна оценка могат да живеят многобройни или малобройни домакинства, които генерират различно количество отпадъци.

Промяната в определянето на такса смет трябва да мине преди това през сериозен обществен дебат, отбеляза председателят на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова:

″Ако ние преминем към плащане на таксата на база количество произведен от потребителя битов отпадък, това означава да се смени разпределението на тежестта, която в момента се поема от фирмите към населението, което е основният производител на битов отпадък″, отбеляза тя.

″Между 300 и 3 000 лева на заето лице годишно плащат фирмите под формата на такса смет, като същевременно генерират минимални количества отпадъци. Новата методика трябва да е прозрачна и да е ясно кой за какво плаща″, заяви омбудсманът Константин Пенчев.

"Цената на услугата (събиране и извозване на боклук) занапред ще расте, затова и справедливото ѝ разпределение става все по-актуално", заяви Гинка Чавдарова от Националното сдружение на общините. Според изчисленията на сдружението догодина ще има ръст от 25-30%, което се дължи на инвестициите, нужни за покриване на европейските изисквания. Основен разход е изграждането на регионални депа, които, според Чавдарова, са твърде скъп вариант, но вече са залегнали в националната програма.

Според БСК в подготвяните промени в Закона за управление на отпадъците трябва да залегне определянето на таксата според количеството изхвърлени отпадъци, чието определяне ще стане възможно след въвеждането на такса за депониране на отпадъци.

Още през 2009 г. общинският съветник в София от БСП Георги Кадиев при поредното обсъждане на размера на такса смет в столицата предложи въвеждането на индивидуално таксуване на потребителите. Той даде идеята гражданите да си купуват торби за боклук с бандероли според нуждите си. Торбите се изхвърлят в контейнери само за входа, блока или имота, които след това се почистват от сметосъбиращите фирми.

Според Кадиев купуването на торбите с бандерол е начин на заплащане на таксата от гражданите.

Цената на сметосъбирането тепърва ще расте заради европейските изисквания

Трябва да се въведат нови методи за изчисляване на такса смет, така че да се постигне по-справедливото ѝ разпределение и тежестта да не пада основно върху бизнеса. Това са основните изводи от кръгла маса, организирана по инициатива на националния омбудсман Константин Печнев. В обсъждането участваха представители на парламентарните комисии по бюджет и регионално развитие, на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ), на Българската стопанска камара и представители на местната власт. Като основен проблем беше набелязан изчисляването на таксата на основа данъчната оценка на имотите. "С малки изключения общините се ориентираха към този вариант като най-лесен, но така такса смет се превръща във втори данък сгради. Това е проблем за всички български граждани и най-вече за бизнеса", заяви Константин Пенчев.

"Бизнесът поема по-голямата част от такса смет, независимо, че замърсява по-малко. Тежестта трябва да се прехрърли към гражданите, които генерират голямата част от битовите отпадъци", коментира председателят на парламентарната комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова. Според нея в законодателството трябва да залегнат такива промени, които да принудят местните власти да избират такава основа за такса смет, която да отчита реално изхвърлените количества боклук.

От БСК изтъкнаха, че камарата се занимава с проблема повече от 10 години и го е поставяла пред различни институции, но досега не е имало резултат. Според проучване на БСК в цялата страна плащаната от работодателите такса смет варира от 300 до 3000 лв. на заето лице.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Космополит
    #15
  2. западняк2
    #14
  3. западняк2
    #13
  4. Хари
    #12
  5. Колев
    #11
  6. Иван
    #10
  7. реалист
    #9
  8. konfucius
    #8
  9. @@@
    #7
  10. Западняк
    #6

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.