Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пореден опит за проучване на блок "Хан Тервел" за газ, Баку проявил интерес

9 коментара
Малинов и заместник-министърът на цифровото развитие и транспорта на Азербайджан Айдин Каримов подписват меморандум в областта на иновациите, сн. МЕ разбирателство

Служебното правителство смята да обяви за пореден път конкурс за търсене и проучване на нефт и природен газ в Блок 1-26 "Хан Тервел" в Черно море, а интерес към участие в процедурата е заявен от министъра на икономиката на Азербайджан Микаил Джаббаров. Това съобщиха от Министерството на енергетиката в сряда след среща на министър Владимир Малинов с Джаббаров и представители на азерската държавна газова компания СОКАР в рамките на визитата на българския президент Румен Радев в Баку. Малинов е част от делегацията.

Последният - четвърти, опит да се намери компания, която да направи 3D-сеизмечни изследвания и поне един проучвателен сондаж и да се види дали има достатъчно запаси за добив, бе миналия август. Явно обаче не е бил проявен интерес.

Сегашната нова процедура е в отговор на предизвикателствата, свързани с енергийната сигурност, става ясно от цитираните думи на Малинов..

"Разширяването на проучвателните дейности в Черно море ще има сериозен принос за гарантиране на енергийната ни независимост", изтъкнал българският енергиен министър. Джаббаров на свой ред е заявил, че след започнатия наскоро търговски добив на природен газ от находището "Абшерон" в Каспийско море страната му има интерес да продължи проучванията в бъдещи подобни проекти.

През август 2019 г. също бе открита процедура, но дори не се появи кандидат, който да купи конкурсните книжа за блока. Четири години по-рано блок "Хан Тервел" бе предложен за проучване заедно със съседния терен "Силистар". "Силистар" бе взет от консорциум с участието на "Шел", който обаче се оттегли от терена. "За "Хан Тервел" имаше осем кандидати, но нито един от тях не внесе оферта. за търсене на нефт и газ.

В периода 2002 - 2008 г. в блок "Хан Тервел" са били извършени ограничени проучвателни дейности.

Какъв ще е сегашният интерес към поредната процедура предстои да се види, както и дали наистина азерската СОКАР ще участва в него или приказките на Джаббаров са плод само на дипломация.

От прессъобщението на енергийното министерство стана ясно още, че отново е повдигната темата за осигуряване на допълнителни количества азерски природен газ за нашата страна и за региона. Такива бяха усърдно търсени от правителството на Кирил Петков през 2022 г. в разгара на кризата с газовите доставки в Европа и високите цени, но в крайна сметка не бе осигурено нищо над вече договорените 1 млрд. куб. м годишно, които започваха да влизат у нас едва през октомври 2022 г.

По думите на Владимир Малинов доставките от Баку имат съществен принос за гарантиране сигурността и конкуренцията на пазара на природен газ.

Миналия април СОКАР откри в София първия си официален офис за Югоизточна Европа. Тя също така получи лиценз за търговия с газ у нас и осъществява сериозен внос на синьо гориво в страната. Намеренията на компанията са да внася извън доставките за "Булгаргаз до 1.5 млрд. куб. м газ годишно, което е половината от вътрешното потребление на страната

"Благодарение на отлично развитата газопреносна инфраструктура в страната, която продължаваме да разширяваме, можем да приемем допълнителни доставки, които ще повишат енергийната сигурност не само в България, а и в целия регион на Югоизточна Европа", е казал Малинов по време на визитата в Баку.

Отделно той е обсъдил с азерския енергиен министър Парвиз Шахбазов развитието на проекта за изграждане на подводен електрически кабел в Черно море като част от енергийните споразумения между ЕС и Азербайджан. Намеренията са по него да се изнася енергията от възобновяеми източници в Каспийския регион.

По думите на Малинов този проект дава отлична възможност на България и на Югоизточна Европа да се възползват от разширените капацитети за търговия, които допринасят за укрепване на енергийната сигурност, развитие на сектора на възобновяемата енергия и увеличаване на транзитните възможности.

"Засилването на националната и регионалната енергийна сигурност, диверсификацията на източниците на доставка, използването на потенциала за производство на енергия от възобновяеми източници са само част от перспективните сфери на сътрудничество между България и Азербайджан", казал Малинов при откриването на бизнес форум между двете държави. В него са участвали представители на водещите работодателски организации и фирми от различни сектори на българската икономика.

В рамките на визитата в Баку министър Малинов и заместник-министърът на цифровото развитие и транспорта на Азербайджан Айдин Каримов са подписали меморандум за разбирателство между Министерството на иновациите и растежа и Министерството на цифровото развитие и транспорта за сътрудничество в областта на технологичните иновации. Документът осигурява основа за задълбочаване на сътрудничеството в областта на зеления преход, микроелектрониката, космическите технологии, образованието, както и развитието на предприемаческите екосистеми, посочва се още в прессъобщението.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #9
    Отговор на коментар #4

    1. В лaтинckитe извopи пъpвитe бългapckи цape яcнo ca титулувaни “cana”, т.e. “kaнa“;

    2. Нaвpeмeтo пpoф. Aлekcaндъp Фoл дokaзa, чe cтapaтa бългapcka цapcka титлa „kaнa(c)“ e c тpakийckи пpoизxoд. Koгaтo дpeвният тpakийckи цap ce пpepaждaл пo пoдoбиe нa Cинa нa Вeлиkaтa бoгиня-мaйka (cъглacнo Opфизмa) в чoвekoбoг (нa eлинckи: „aнтpoпoдeмoн“, зa дa мe paзбepaт гpъkoмaнитe), тoй cтaвaл „kaнa(c)“, т.e. eднoвpeмeннo цap, чoвekoбoг и жpeц (3 в 1).

    Cъвceм ecтecтвeнo e, чe и пъpвитe бългapckи цape,

  2. Антон
    #8
    Отговор на коментар #7

    Само че, след придобиване и на 10% дял в "Шах Дениз" от Petronas, "Лукойл" вече е с 20% собствени акции в проекта... Няма ли руски келепир, Тиквата и Резидента не си хабят зад.ниците в разходки.

  3. Bлaдo
    #7

    на Малинов му е проличало, че си го е избирал гЭрб-авият тanok глАвчев... ;-))) ... Трябваше нЕкой да се сети, че точно азерският интерес е да ПРОВАЛИ евентуалния наш газов добив, за да може да ни продава техния газ... - елементарно е... .... ... Иначе - ако цената им е добра, нека коректно да си търгуваме с азерските газовици..., но!!! и там трябва да свети постоянна лампичка - да внимаваме, защото нема начин азерският газов бизнес да не е пробит (или поне - повлиян) от руския газово-шпионски-саботажен биZнЭс... ;-)

  4. Kaktus
    #6
    Отговор на коментар #4

    Неподкрепено от изворите е това, което си написал тук, без капка срам, и всеки може да го види. Какви са , викаш, "българите"? Че то по имената на хановете и по вида на повечето "българи" се вижда, че са тюрки. Титлата хан не е фентъзи, но страдащите от великобългарски комплекси не желаят истината да излезе наяве. "Българите" не са коренно население на Европа и, ако е вярно това за този Ганчо Некой-си, то той трябва да бъде изгонен от въпросния университет. За "историята" всеки може да лъже, ама

  5. Entdecken
    #5

    До 1 - ако мислиш че Радев и Герб-ДПС работят за азарбейджански а не за руски интереси - най вероятно се лъжеш ...

  6. Борис
    #4

    Това за проучването е добре, но защо някой още продължава да "ханосва" българските царе. Никъде в историческите извори няма посочена титла "хан" за български цар. Титлата е или "канесу боги" т.е. "божи княз/кнез" или "княз от бога", която някои историци "превеждат" от старобългарски на новобългарски като "кана ювиги" и съчиняват неподкрепена от изворите тюркска връзка в бългрските царе. Накратко използването на титла като "хан"

  7. ninevia
    #3

    Енергийният Вл.Малинов добре се е пречупил в кръста - просто му отива !

  8. Страната на лудите иска все някой от вън да ги "спасява" да "инвестира", да добива полезни изкопаеми и да ги "оправя"

  9. Безумно красив
    #1

    От къде накъде сега пък Азербайджан ще се разполага с българските ресурси !?Що за политически политическа проституция отново !?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.