Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Най-сетне! България получава газ по връзката с Гърция

Лидерите на ЕК, пет балкански държави и Азербайджан очертаха значимостта на интерконектора в глобалната енергийна криза

43 коментара
Най-сетне! България получава газ по връзката с Гърция

Най-сетне! С тези думи българският президент Румен Радев започна заключителната реч на официалната церемония по въвеждане в търговска експлоатация на газовата връзка между България и Гърция, която се състоя в събота в София. На нея присъстваха председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, еврокомисарят по енергетиката Кадри Симсон, Илхам Алиев, президент на Азербайджан, чийто газ покрива една трета от капацитета на тръбата, както и гръцкият премиер Кириакос Мицотакис. Включиха се и президентите на Сърбия Александър Вучич, на Република Северна Македония Стево Пендаровски, а също така и премиерът на Румъния Николае Чука. Всички те отбелязаха значимостта на интерконектора, който макар и с неголям капацитет от 3 млрд. куб. м годишно и близо 13 години след замисъла му като проект, започва да работи във важен момент на криза с руските енергийни доставки и високи цени на природния газ.

Старт в 7 часа на 1 октомври

Всъщност интерконекторът реално заработи в 7 часа сутринта и вече азерските количества газ постъпват в България през дългия 183 километра газопровод между гръцкия град Комотини и Стара Загора, където влизат в българската газопреносна мрежа. Това директно се отразява върху цената на газа за българския пазар и по-късно през деня енергийният регулатор трябва да утвърди поевтиняване с 34 на сто до 233 лв./Мвтч от 1 октомври.

Всички официални гости отчетоха важността на интерконектора за разнообразяване на доставките на газ не само в България, но и на Балканите и Югоизточна Европа в момент, в който Русия става все по-ненадежден доставчик на природен газ. Азерският президент Илхам Алиев пък получи поредица от благодарности, че страната му допринася за стабилизирането на енергийния пазар на Европа и предложения бъдещите увеличения на производството на азерски газ да бъдат поети от балканските страни, както и транзитирани до Европа през България, Румъния, Унгария и Словакия.

По време на церемонията бяха отбелязани усилията на няколкото български и гръцки правителства за реализацията на проекта от 2009 година насам, както и финансовата и регулаторна подкрепа на ЕК. Реверанс бе направен към присъстващия на откриването бивш президент Георги Първанов за успешните му преговори с Алиев, както и към бившите премиери Бойко Борисов и Кирил Петков.

Азерският президент Илхам Алиев, който от лятото е ухажван от ЕК за увеличаване на доставките и с Урсула фон дер Лейн бе постигнато споразумение за удвояването им на 16 млрд. куб. м годишно до 2027 г., посочи, че интерконекторът между Гърция и България ще играе важна роля за сигурността и диверсификацията на газовите доставки в Европа като част от Южния газов коридор.

"Досега единственият източник на азерски газ в Европа е Каспийско море, но имаме и други газови полета, които ще започват да произвеждат и ще допринесат за увеличаване на обемите", каза Алиев. По думите му вече се провеждат консултации за разширяване на капацитета на два от сегментите на Южния газов коридор – "Трансанадолския газопровод (ТАНАП) през Турция от 16 на 32 млрд. куб. м и на "Трансадриатическиа (ТАП) през Гърция и Албания до Италия от 10 на 20 млрд. куб. м за да се осигурят допълнителните газови доставки за Европа.

Нова ера за България и ЮИЕ

"Бих казала, че днес започна нова ера за България и Югоизточна Европа", заяви председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен в приветственото си слово. Тя припомни, че проектът за газовата връзка започна през 2009 г., когато България бе тежко засегната от тогавашното спиране на руския газ за България заради спорове на "Газпром" в Украйна.

Фон дер Лайен приветства България, но използва присъствието си да говори и за европейската енергийна политика, сн. БГНЕС

"България получаваше над 80 процента от газовите си доставки от Русия, преди тя да започне ужасяващата война срещу Украйна и енергийната срещу Европа. Тази връзка е свобода от зависимостта на руския газ. В България и цяла Европа усещат последиците от войната, но благодарение на този проект България ще има газ тази зима", каза фон дер Лайен.

Тя не пропусна възможността да отбележи мерките на ЕК за справяне с енергийната криза като отбеляза, че " Европа има всичко необходимо да се освободи от хватката на Русия". "Изправени сме на критичен кръстопът... Без обща европейска решителност и решение рискуваме да бъдем разцепени", отбеляза тя по повод мерките на ЕК в областта на енергетиката.

"Вече имаме физически измерения на интерконектора, не беше лесно – няколко български и гръцки правителства бяха сериозно ангажирани с този проект. Имаше много бюрократични пречки за отстраняване", заяви българският държавен глава Румен Радев в словото си на финала.

"Най-сетне имаме реален газов поток от Азербайджан. Връзката е и символ за увеличаване потенциала на нашия регион и за устойчивото му развитие. България разраства капацитета нагазохранилището си в Чирен, за да подкрепим нашите съседи за по-добър баланс на техните газови мрежи", допълни Радев и припомни строежа на газова връзка и със Срабия и за успешната работа на изградената от няколко години връзка с Румъния.

Президентът на България отбеляза и солидарността на съседните ни държави за осигуряване на достъп до техните газови мрежи и специално до турските газови терминали след спирането на руския газ за страната ни в края на април.

Радев излезе извън газовата тема, сн. БГНЕС

"Ключът към успеха е в съвместни проекти, свързаност, интеграция във всички измерения. Да мислим съвместно, да имам обща визия, да осигуряваме ресурсите си заедно, да имаме технологии заедно, да балансираме системите си. да се възползваме от благоприятните условия на региона за производство на електроенергия от ВЕИ", посочи още Радев.

Проект за алтернативен транзит на азерски газ към Европа

Той информира, че е връчил на председателката на ЕК официално писмо от газопреносните компании на България, Румъния, Унгария и Словакия с предложение договорените бъдещи допълнителни количества газ от Азербайджан до Европа да се пренасят през техните мрежи. "Това ще е по-евтино, по-гъвкаво и по-сигурно.. Видяхме какво се случва, ако има само една тръба (визирайки инцидентите с газовата система "Северен поток" през Балтийско море – б.а.), тук става въпрос за мрежи от национално свързани газопроводи", каза държавният глава.

"Войната променя глобалните вериги за доставки и единственият надежден газова път по земя от Азия към Европа е през Турция и Балканите към Европа. Трябва да консолидираме нашите усилия за трансгранична дигитална инфраструктура, която да предава най-важната стока на бъдещето – данни и информация", допълни той.

"От 2021 г. всички се сблъскваме с енергийната криза в региона, ЕС и света. Ситуацията бе утежнена от военния конфликт между Русия и Украйна. Съзнателното нарушаване на газовите връзки в Балтика е още едно сериозно предупреждение, че сигурността на газовите доставки в Европа може да бъде много бързо компрометирана", коментира и българският служебен премиер Гълъб Донев в откриващото церемонията слово.

По-малко уязвими

"Съществуването на газовата връзка с Гърция прави страната ни по-малко уязвима и подобрява възможностите за водене на преговори. Икономическите ползи са по-големи от тези на стандартно търговско предприятие. Това е доказателство за отговорността и солидарността отвън непосредствените ни интереси в региона. Значимостта на интерконектора надхвърля границите на България и отношенията ни с Гърция и ще се осигури диверсификация в региона към Румъния, Молдова Украйна и Централна Европа", каза още Донев.

"Нашата работа не свършва тук, догодина ще бъде увеличен капацитетът на 5 млрд. куб. в синергия с проекта за терминала за регазификация на втечнен газ край Александруполис", заяви българският изпълнителен директор на компанията оператор на съоръжението "Ай Си Джи Би" Теодора Георгиева, която определи проекта като своя лична кауза.

Не просто енергийна линия, а връзка между държави

"Това не само една енергийна линия, а връзка между държави, споделящи еднакви ценности и е израз на нашата увереност, че ще се справяме с предизвикателствата, които са значителни. Щом можем да се справим съвместно с Ковид, значи може и с тази криза. Европейската солидарност ще бъде поставена над националните интереси", заяви гръцкият премиер Кириякос Мицотакис.

Румънският му колега Николае Чука отбеляза, че "всички празнуваме днес, но трябва да признаем, че диверсификацията на доставки и маршрути трябва да се ускори, за да се освободи Европа от зависимостта си от руски горива". "Трябва да продължим ангажимента си за увеличаване на производството на енергийни ресурси и за свързаност и солидарно диверсифициране на доставките. Украйна, Молдова, Западните Балкани разчитат на това", каза Чука.

Според него завръщането на проекта за Вертикалния газов коридор за потоци на газ от Юг на Север към Европа е част от решенията за девирсификация на газовите потоци. Връзката между Гърция и България като част от Южния газов коридор ще позволи разширен достъп до нови източници, смята още румънският премиер.

Възможност за интерграция на Западните Балкани

"Малко се усещах като черната овца в компанията", пошегува се сръбският президент Александър Вучич, явно имайки предвид позициите си спрямо руските доставки на газ. Призна обаче, че фон дер Лайне се държала учтиво с него и президента на Северна Македония Стево Пендаровски и били обсъдени и газовите връзки на България със Сърбия и Северна Македония. "Това означава възможност да се разклоним към западна ориентация", каза Вучич.

Вучич се определи като черната овца, сн. БГНЕС

"Новият интерконектор тръгва в много важен момент на идваща зима, растяща инфлация", коментира от трибуната Пендаровски. По думите му Скопие е готово да предприеме всички стъпки за по-широка европейска солидарност. "Това може да намали евроскептицизма. Очакваме по-малко говорени и повече дейности. Най-добрият начин за облекчаване на последиците от сегашните кризи е засилване на механизмите за евроинтеграция. Сега е моментът да не се съсредоточаваме върху тесните национални интереси, а да търсим общи решения под лозунга "Заедно сме по-силни", заяви президентът на Северна Македония.

За връзката

Реализацията на 183-километровия газопровод от гръцкия град Комотини до Стара Загора продължи близо 13 години. Проектът стартира с 45 млн. евро безвъзмездно финансиране от Европейската комисия, предоставено през 2009 г., но реалното му изграждане започна едва през пролетта на 2019 г. и се забави заради пандемията от коронавирус. Общата стойност на проекта е 240 млн. евро, от които ЕК предостави още 35 млн. евро, 110 млн. евро са държавно гарантиран от България заем от Европейската инвестиционна банка, а акционерите в "Ай Си Джи Би" внесоха 42 млн. лв. собствено финансиране. След две отлагания и под натиска на предишното правителство на Кирил Петков и особено на сегашното служебно на Гълъб Донев изпълнителят – гръцката "Авакс", приключи напълно строежа, но забавянето ѝ костваше санкция от 14.4 млн. евро.

След форсиране интерконекторът получи преди дни акт 16 в България и съответното разрешително за експлоатация и в Гърция, а в петък на оператора ѝ "Ай Си Джи Би" бяха предоставени и последните регулаторни разрешителни, с което документално проектът е приключен. Все пак остават дребни дейности за довършване, които бяха отделени в паралелна фаза, за да не се бави въвеждането в експлоатация, за да може газопроводът да започне от 1 октомври да внася пълните количества азерски газ. Това директно ще се отрази върху цената на природния газ за българския пазар, тъй като една трета от консумацията ще е осигурена с евтиния азерски газ, ценово вързан изцяло към петрола.

Капацитетът на интерконектора е 3 млрд. куб. м годишно, от които са резервирани 1.57 млрд. куб. м, а свободният капацитет ще се предлага на две европейски борси. Освен азерските 1 млрд. куб. м по тръбата ще внасят газ и двама от акционерите в "Ай Си Джи Би" – гръцката ДЕПА и италианската "Посейдон", които държат 50 процента от оператора, а останалият дял е на "Българския енергиен холдинг".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

43 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #43

    Съвременната политика е много по-динамична се променя с бясно темпо и това вече не работи. Гърция не е центърът на търговията с газ. Оказва се, че италианците се опитват да изместят Германия от центъра на ЕС, като участват все по-активно в оформянето на политическия ред в съюза. Италия е преговаряла с африканските страни, износители на газ, и е готова да стане газов хъб за Европа. Тази връзка за нас е по-важна, защото Гърция е координатор на доставки, а Италия - вносител с неограничени възможности.

  2. Entdecken
    #42

    Леле - голям резил - Не е за вярване че сикаджийския макак на Меркел не на първа линия да резне лентичката след като 12 години бавеше връзката за да помага на Путин и Газпром?! Защо нямаше митинг на обидени герберастии пред Ндк да си искат макака пред Фон дер Лайен която сигурно дори не познава историята на проекта ?!

  3. ирис
    #41

    Няма ли кой да пусне речта на Радев за разрухата в енергетиката и за кошмара на зимните месеци.За мин.мичман даже няма да споменавам,ъой още чака отговор на едно писмо,което даже не е писал.

  4. bachvarofff
    #40

    Ауу, пуснаха го с 15 г. по-рано . А Винету е поел ангажименти . Сега ще трябва да връща пари .

  5. Филка Русофилка
    #39

    Азербайджанският газ сега пристига през Трансанадолския газопровод (ТАНАП), който на 21.11.2018 г. се свърза на турско-гръцката граница при р. Марица с Трансадриатическия газопровод (ТАП), който пък достави първия газ за Италия на 30.12.2020 г. Ако интерконекторът с Гърция беше направен преди „12 години“, щеше да хване паяжина от чакане. По тази причина гърците съобразяваха негласно сроковете му за изграждане със строителството на газовия терминал при Дедеагач, който още не е готов.

  6. Филка Русофилка
    #38

    Енергетиците често пъти дават природния газ в различни количествени или енергийни мерни единици – кубически метри или футове, киловатчаса или мегаватчаса, британски термални единици или джаули – но никога едновременно във всичките. Различните числа за едно и също нещо направо шашардисва „широкото обществено мнение“. Само „за протокола“ - транзитирането през българската газопреносна мрежа на количество 20 млрд.куб.м годишно отговаря на пренос на енергия между 206 и 216 милиарда kWh, респ. милиона MWh или хиляди GWh годишно. Разликата идва главно от различното качество (калоричност) на природния газ, но и от точността (закръгленията) на съотношенията между параметрите при конверсията.

  7. Мица
    #37

    Не съм специалист... Как азерският газ стига до Комотини? Едва ли става дума за втечнен газ, нали отказахме шест контейнера, защото нямало къде да се регазифицират? Ако някой знае да напише. От нашите журналисти нищо не става! Цяла статия без основната, базова информация!

  8. Филка Русофилка
    #36

    Вaжнa инфopмaция e, чe пo cъщoтo вpeмe тaзи cутpин, ocвeн aзepбaйджaнcкият гaз пpeз интeкoнeктopa c Гъpция, oт Туpция диpeктнo в Бългapия тpъгнa и гaзът oт aмepикaнcкия тaнкep. Пo-cкъп е, нo вaжнoтo e, чe гo имaшe. Кaтo ce нaпpaвят тъpгoвe, щe дoйдe и пo-eвтин. Нaй-гoлямoтo финaнcиpaнe зa тoзи интepкoнeктop e oт Бългapия – 110 млн.€ бaнкoви гapaнции. И тo cлeд pуcoфилcкия мeтeж Peшeтникoв-1 (2013-2014) c фaлшивитe cмeтки зa тoкa и Кocтинбpoдcкaтa инcинуaция вa Мaя̀ми и Бюpѐкoв, кoйтo пpoвaли гoтoвия зa пoдпиcвaнe дoгoвop зa F-16 и пopъчa pуcкитe peaктopи зa милиapди. Бoгaтa дъpжaвa!

  9. Филка Русофилка
    #35

    Cъбитиeтo e вaжнo. Зacлужaвaшe тъpжecтвeнoтo oтбeлязвaнe. Зaщo xeйтъpитe пaк злoбeят? Интepкoнeктopът e c кaпaцитeт 3 млpд.куб.м. C eдин кoмпpecop щe гo увeличи нa 5 млpд. Бaлкaнcки пoтoк e зa 15 млpд. Oбщo cтaвaт 20 млpд.куб.м. Гaзoпpeнocнaтa мpeжa нa Бългapия e cтpaтeгичecки вaжнa зa Eвpoпa. Щe тpaнзитиpa гaз (cpeщу зaплaщaнe) зa З.Бaлкaни – Cъpбия, Мaкeдoния, Бocнa и Xepцeгoвинa и т.н., нo и зa Aвcтpия, Унгapия, Cлoвaкия, Мoлдoвa и Укpaйнa. Eвpoaтлaнтичecкaтa кoaлиция дa пpиeмe oфepтaтa зa „100% дивepcификaция“ oт Путлep и вcички щe пoлучaвaт caмo нepуcки „мoлeкули“, кaктo кaзвa Киpeтo.:)

  10. Велислав
    #34

    Ако не бяха ПП, двамата руски генерали (руски са, кви да са) братята близнаци Бойко и Румен щяха да влачат интерконектора още 12 години за радост на руската мафия. Двамата комедийни генерали ни осигуряваха хаос, скъпотия и зависимост от тъпи северни племена. Да благодарим все пак на ПП, че някак си биха шута на двамата готованци, които никога не са работили нещо в полза роду, а са били на котлова храна и на чужди заповеди.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.