Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Как "Булгаргаз" "изгоря" с цена от 2.5 евро/МВтч в Гърция

14 коментара
Как "Булгаргаз" "изгоря" с цена от 2.5 евро/МВтч в Гърция

На фона на високите борсови цени на природния газ в Европа от около 200 евро/Мвтч в началото на миналата седмица, българският газов доставчик "Булгаргаз" е бил принуден да продава свои количества в Гърция за 2.5 евро/МВтч. Причината е била ремонтът на гръцката газоизмервателна станция на връзката на мрежата на ДЕСФА с българската при Кулата-Сидирокастро на 26 и 27 септември, заради което дружеството не е успяло да внесе всички свои количества азерски газ и те са останали в Гърция като дисбаланс на безбожно ниска цена.

Запознати с казуса търговци на газ коментираха пред Mediapool, че загубата за "Булгаргаз" е била около 5 млн. евро на ден. Изпълнителният директор на дружеството Деница Златева потвърди пред Mediapool, че в този период е имало проблеми с вноса на азерския газ и част от него е останал в Гърция, но определи като твърде гръмки оценките за понесените от "Булгаргаз" щети.

"Ще има финансов аспект заради част от азерските количества, които не е можело да се прехвърлят през Кулата-Сидирокастро, но трябва да се направи балансът, защото ден за ден се нетират количествата (на положителните и отрицателните дисбаланси в гръцката газова мрежа, които имат различни цени – б.а). Не мога да кажа какво е финансовото измерение, стойности от 5 млн. евро са много гръмки, трябва да се изчака балансът. Но физически е нямало как да ги пренесем, заради нулевия капацитет на връзката (Кулата-Сидирокастро)", коментира тя.

Какво се случва

За периода 26 и 27 септември е обявен планов ремонт на газоизмервателната станция (ГИС) Сидирокастро в Гърция, което означава спиране на физическите потоци през връзката с Кулата. За целия септември "Булгаргаз" има да получава два танкера с втечнен газ на терминала Ревитуса, но те не съвпадат с ремонтните дейности на ГИС Сидирокастро. Проблемът е с азерския газ, който до края на септември влизаше през тази връзка, но от 1 октомври вече се внася през въведената в този ден газова връзка Комотини-Стара Загора.

Дневните количества азерски газ са 29 хил. МВтч и за да ги замени "Булгаргаз" в края на август обявява търгове за закупуване на газ на хъб "Балкан" и в четири аукциона купува по 24 хил. МВтч за двата дни, каза Златева. В допълнение е сключена суапова сделка за 9 хил. МВтч с гръцки търговец, който оставил свои количества, заявени на българска виртуална търговска точка, за ползване от "Булгаргаз", а българският доставчик му оставил свои количества от азерския газ в Гърция. Същевременно е било спряно нагнетяването на природен газ в хранилището в Чирен, за да не излезе "Булгаргаз" на отрицателен дисбаланс и да трябва да плаща висока цена за това, обясни още шефката на газовата компания..

Така физическите доставки са осигурени, но цените са различни и от това идват загубите на "Булгаргаз".

Тук недостиг, там излишък

Нарушенията на физическия поток през Кулата-Сидирокастро заради ремонта довеждат до това, че доставчикът има, макар и неголям заради компенсацията със суапа, недостиг спрямо заявените количества в мрежата на българския газов оператор "Булгартрансгаз" (БТГ), за който дължи високи такси. В същото време обаче "Булгаргаз" прави доста сериозен положителен дисбаланс в гръцката мрежа, където остават азерските количества и се купуват от гръцкия газов оператор ДЕСФА на ниски цени, които на 27 септември са паднали до 2.5 евро/МВтч. Според играчи на гръцкия газов пазар ДЕСФА на свой ред е изтъргувала излишните за системата количества и местни фирми са напазарували предназначения за България азерски газ, чиято цена е около 30-35 евро/МВтч, а е заменен с борсов газ на десет пъти по-висока цена.

Златева обаче увери, че каквито и да са финансовите измерения за дружеството от тези сделки, те няма да влязат в цената на природния газ и няма да бъдат натоварени потребителите, а остават за сметка на доставчика. На колко ще възлезе тя обаче още не е ясно.

Директорката на "Булгаргаз" обясни, че на 26 септември дружеството получило потвърждение за използването на едва половината си резервиран капацитет от Кулата-Сидирокастро, а на следващия ден той е бил нулев. Тя отбеляза, че купените от хъб "Балкан" количества газ са покрили свитото с поне една трета в последните месеци потребление на промишлените им клиенти.

Дяволът е в цените

"Това стана на по-изгодна цена, отколкото ако бяхме платили цената за отрицателен дисбаланс на "Булгратрансгаз". Когато на 26 септември ни се потвърди половината капацитет, не успяхме да спрем навреме нагнетяването в Чирен и се получи малък отрицателен дисбаланс в българската мрежа. Той бе нетиран от газовия оператор "Булгартрансгаз" (БТГ), който всеки ден следи за положителните или отрицателните дисбаланси и в края на месеца издава данните за дисбаланса", посочи Златева.

За 27 септември обаче нямало никакъв капацитет. В българската мрежа дружеството е минимизирало дисбаланса си със суаповата сделка.

"Големият проблем бе, че заради доставките втечнен газ от големите гръцки търговци, те си намалиха рязко заявките за доставките по правия поток на "Балкански поток" и количествата, които трябваше да влязат от България към Гърция бяха по-малки от количествата, които трябваше да влязат по твърд и прекъсваем капацитет от Гърция към България и това не ни даде възможност да направим суап за цялото количество", обясни Златева пред Mediapool.

По думите ѝ ремонтът на ГИС Сидирокастро приключил по-рано, което намалило дисбаланса в гръцката мрежа, но за 27 септември всички търговци с прекъсваем или твърд капацитет от Гърция към България са били на дисбаланс в гръцката мрежа.

От 100 на 2.5 евро

Останалите в Гърция количества като положителен дисбаланс са били купени за 2.5 евро/МВтч. "Предишната вечер цената бе 100 евро, после започна да пада и всички количества на търговците останаха в Гърция. Ние до следобед очаквахме да ни кажат какво ще е количеството за суапа, за да си направи контрагентът сметката. "Изгоряха" всички фирми заради безобразно ниската цена на положителния дисбаланс, но ние нямаме влияние върху това", коментира Златева.

По думите ѝ част от проблема с използването на гръцката преносна мрежа е, че няма хранилище и за фирмите с положителни дисбаланси това не е добре. "При нас БТГ ги изкупува на разумна цена и или ги нагнетява в Чирен, или ги продава. А в Гърция няма хранилище, дори част от гръцките търговци купиха капацитете в Чирен и съхраняват там газ", посочи тя.

Златева съобщи, че за решаване на бъдещи подобни проблеми дружеството кандидатства за регистрация на гръцката борса за търговия с газ, където би могло да продава излишните си количества, за да не се превръщат в евтини положителен дисбаланси. "Булгаргаз" също така кандидатства за лицензи и на словашкия, и на румънския газов пазар като целта на дружеството е да получи правото да играе на всички свои съседни пазари.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. В и К
    #14
    Отговор на коментар #10

    Отчаянието на копейкаджиите показва колко е пропаднала путинската кoчина. Умолявам модераторите да не трият вашите безутешни клетви!

  2. Danko
    #13
    Отговор на коментар #11

    Глyпaкo, ако Украина бъде приета в НАТО сега, по чл. 5 ние сме длъжни да идем да се бием, защото е нападнат член на пакта. === Ние не сме ДЛЪЖНИ, ако това противоречи на нашите собствени интереси. Пише го и в устава на натото. Стига сте плодили глупости в тоя форум.

  3. Entdecken
    #12

    Суперекспертите на Радев от Славяново толкова си могат - да плюят по непутинистите да поматан на путинистите и да дремат на високи заплати и газпромски далавери. Не трябва никой да се съмнява че така наречените "търгове" за десетгодишни доставки на газ (думата е в мъжки под) ще бъдат спечелени от поставени юридически лица на Газпром благодарение на русофилистика Радев кото е вреден за държавата и още в първия ден на новото народно събрание това раково образование трябва да бъде иZZрЭзано... Така освен това ще блаесне и кой кой е сред "евроатлантиците" ...

  4. Sgt. Pepper
    #11
    Отговор на коментар #1

    Глyпaкo, ако Украина бъде приета в НАТО сега, по чл. 5 ние сме длъжни да идем да се бием, защото е нападнат член на пакта. Ти това ли искаш? Ами какво чакаш, заминавай, прав ти път!

  5. Sgt. Pepper
    #10
    Отговор на коментар #8

    да пукнеш дано!

  6. обикновен
    #9

    Загубите да ги платят Румен Радев, енергийният палячо и "експертът" Деница Златева! Бял ден да не видите, газпромаджийски под.метки!

  7. Десен бесен
    #8

    Надявам се парламента да успее да направи четири неща преди да се разпусне. Оръжие за Украйна, приемане на бюджет '23, неотложните закони за получаване на пари от Плана за възстановяване и ИМПИЙЧМЪНТ на редник Рундьо!

  8. roser
    #7

    Не. Не изгоря Булгаргаз. Изгоряхме всички ние като данъкоплатци, защото Булгаргаз е 100% държавно предприятие и се храни с нашите данъци. Така че, потърпевшите сме всички ние, а не държавната фирма.

  9. Име1234
    #6

    Те в булгаргаз са само 'правилните експерти', назначавани 'отгоре' или 'отвън'. Никаква изненада, че губят пари.

  10. The Rock
    #5

    Коалицията "Газпром" в действие!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.