Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Четвърти опит да се проучи за нефт и газ морският блок "Хан Тервел"

5 коментара
Четвърти опит да се проучи за нефт и газ морският блок "Хан Тервел"

Правителството предприема пореден – четвърти, опит да се намерят желаещи за проучване на морския блок "Хан Тервел" за наличие на нефт и природен газ. На заседанието си в сряда Министерският съвет е решил да открие нов конкурс за издаване на разрешително за проучвателни дейности в територията с размер 4032 кв. км, разположена в най-южната част на българското Черноморие.

От правителствената пресслужба не посочват дали конкурсът се обявява, заради наличие на интерес или за да пробва дали такъв има. От потенциалните кандидати да получат петгодишно разрешително за търсене на енергийните ресурси, с право на две удължавания от по две години, се очаква да платят депозит за участие от 15 хил. лв.

От тях се изисква да извършан нови 3D сеизмични изследвания, да се изготви геоложки модел с цел оконтуряване на перспективни обекти за сондиране, оценка на петролния потенциал и евентуално прокарване на един търсещ сондаж.

Кандидатите трябва да са имали поне 150 млн. евро нетни приходи от продажби общо за последните три финансови години. Те трябва да разполагат със софтуер за интерпретация на събраните сеизмични данни, както и с необходимия експертен състав, необходим за извършване на дейностите по разрешението, информират от Министерския съвет.

Предложенията на кандидатите в конкурса ще бъдат оценявани въз основа на работните програми, средствата за опазване на околната среда и предлаганите бонуси на държавата.

Предишният опит да се проучи теренът приключи през 2021 г. Тогавашната процедура бе обявена през август 2019 г., но в определения срок не се появи дори кандидат, който да купи конкурсните книжа за блока.

Неуспешен бе и търгът през 2015 г , когато правителството предложи блок "Хан Тервел" заедно с терена "Силистар" за търсене на нефт и газ. Двете потенциални находища реално са едно зад друго.

За "Силистар" тогава разрешително взе консорциум между "Шел", "Уудсайд Енерджи" и "Репсол", като блокът бе прекръстен на "Хан Кубрат", но компанията се оттегли от терена и в момента и там не се правят проучвания.

През 2015 г. към "Хан Тервел" интерес проявиха осем кандидати, сред които пет от най-големите европейски компании, американска и дори руска, но нито една от тях не внесе оферти и конкурсът бе прекратен през 2017 г. Сред причините за отказа на фирмите бяха и тежките критерии, поставени от държавата, включително размер на банкови гаранции за работната програма на проучванията и пр.

През 2021 г. пък може да се смята, че провалът на конкурса се дължи на развихрилата се пандемия от Covid-19, която блокира голяма част от инвестиционните намерения в този бизнес. Освен това блокът е слабо изучен и геоложките и геофизичните данни за него са силно ограничени.

"Блок 1-26 Тервел" е част от по-голям предишен терен за проучване за нефт и природен газ "Бургас - дълбоко море". В периода 2002 - 2008 г. там е било предоставено разрешение за търсене и проучване на "Винтидж Петролеум Интернешънъл инк.", който е провел ограничен обем проучвателни дейности.

В обсега на площта не е прокарван сондаж, какъвто сега ще е се изиска да бъде извършен, ако се намерят кандидати за проучване и бъде издадено разрешително.

В момента единственият блок в дълбоките български води на Черно море, който има разрешително за проучване, е "Хан Аспарух", който се намира в северната част но икономическата ни морска зона. Там са направени три сондажа от консорциум между френската компания "Тотал" и австрийската "О Ем Ви" (OMV). Разрешителното за търсене изтича през есента на следващата година и повече не може да бъде удължавано, а консорциумът иска да прави четвърти сондаж.

В средата на юли депутатите взеха решение, с което задължиха енергийният министър да преговаря за придобиване от държавата до 20 процента от "Тотал Е&П България", която проучва за нефт и газ блока "Хан Аспарух". На министъра Румен Радев бяха дадени 60 дни за преговори за влизането на "Българския енергиен холдинг" в дружеството за проучване, половината от които минаха. По информация на Mediapool все още обаче изобщо не са започнали разговори с френската и австрийската компании.

Надеждите на правителството за намиране на газ в българските води на Черно море са породени от откритите залежи в турски и румънски води в находища в близост до българските проучвани терени.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Slavka Peneva
    #5

    Изследванията могат да създадат нови икономически възможности за страната чрез привличане на инвестиции в енергийния сектор, разработване на инфраструктура и създаване на работни места.

  2. Младен Младенов
    #4

    Здравейте , според мен не трябва да пипаме никакви национални ресурси ,до като все още ги има тези крадци ,обирджии ,предатели ,продажници ,доносници и лицемери ! Който са се навъдили от 1986 г насам и разсипаха държавата целата и народа и ! Защо да даваме ресурсите си на други да ги работят ,и да печелят вместо нашата държава да го прави това , с което ще има пари за покриване на нуждите на народа ! Та засега не трябва да се пипат Ресурсите ,няма нито една партия и нито един политик ,който да мисли за народа и държавата от 1986 г насам ! М.М.

  3. Александър Борисов
    #3

    Това национално богатство трябва да бъде цел № 1 за развитие на икономиката. Думата "руско" трябва да бъде изтрита от всякаква възможна сделка,след като в 40 години ни изсмукаха минералните залежи,селскостопанската продукция,а измислената от тях "тежка индустрия" ни закопа икономиката до ниво просешка тояга!

  4. .text
    #2

    Вие не разбирате - просто е трудно да се намерят компании които отговарят на условията да имат издадени УП-2 и УП-3, деклараця образец 7, ЕЗОК, УПФ, ХМПР, УЪАСОДБП и ДИАОЕДО. Толкова е просто! Другите държави постъпват нечестно като пускат компаниите да работят, вместо да ги накарат да си попълнят декларациите!!!1!

  5. anton nikolov
    #1

    България не прави сериозни проучвания, а само имитира дейност.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.