Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Осем евробанки се провалиха на стрес тестовете

“Фич” понижи с една степен оценката на пет гръцки финансови институции

0 коментара
Осем евробанки се провалиха на стрес тестовете

Осем европейски банки се провалиха на тестовете за способността им да издържат на продължителна рецесия, съобщиха от Европейската банкова асоциация в петък, предаде Ройтерс.

Надзорният орган проведе стрес тестовете, които накараха 90 кредитни институции да разкрият за пръв път прогнозите си за печалби, разбивка на притежаваните облигации, разходи по финансирането. Проверката установи, че провалилите се банки се нуждаят от по 2.5 млн. евро свежи капитали, което по -малко от очакваното от повечето анализатори.

Пет банки от Испания, две от Гърция и една австрийска не издържаха теста, докато очакванията бяха за провал на 15 банки, които да се нуждаят от увеличение с поне 10 млн. евро на капиталите им.

В същото време рейтинговата агенция “Фич” обяви, че е понижила с една степен – до “B-“, оценката на пет гръцки банки заради натиск върху техните “ликвидност, консолидация и активи” в контекста на тежката криза в страната.

Понижаването на рейтинга на петте банки е полуавтоматичен резултат от занижаването на суверенния рейтинг на Гърция от B+ на CCC, което “Фич“ обяви в сряда.

Банките, чийто рейтинг е намален, са “Националната банка на Гърция“ (собственик на Обединена българска банка), “Юробанк“ (собственик на Пощенска банка и ДЗИ), “Алфа банк“ (с клонова мрежа у нас), “Пиреос“ (също представена в България) и земеделската “Ате“. Петте банки фигурират в списъка на 91 финансови институции, чиито резултати от стрес -тестовете ще бъдат обявени в петък от Европейския банков орган.

Публикуването на резултатите може да доведе до вълна от принудителни облигационни сделки, считат инвестиционни експерти, цитирани от “Файненшъл таймс“.

Първоначалните данни сочат, че около 10 от проверяваните 91 банки ще са се провалили при изискването за минимум 5% капитал по първи стълб. В това число влизат четири средно големи испански банки и три гръцки банки.

Резултатите от стрес-тестовете се очакват с огромен интерес от инвестиционните банкери и фондовите мениджъри, от корпоративните и ипотечните кредитори.

Възможно е специализирани купувачи да отправят и своите оферти по придобиване на част от банковите кредитни портфейли. Възможност дава и “географското разкритие“, тоест кои национални банки от активите на какви държави се интересуват.

Други пазарни участници допълват, че информацията от банковите стрес - тестове ще е безценна, особено за банки, които не са публични и съответно нямат изисквания за разкриване на информация. Липсата на прозрачност може да е изиграла лоша шега на банките, тъй като в желанието си да скрият проблемните си активи те са отблъснали портфейлни инвеститори с потенциален интерес.

Асоциацията на германските банки обаче заяви, че разкриването на банковата информация може да доведе до “насочена спекулация“ около някои банки.

Европейският банков надзорен орган, който осъществява стрес тестовете, вчера е имал продължително заседание и запознати посочват, че един от разглежданите въпроси е бил именно какво да се прави с надзорните органи в страните, които не са се придържали към спуснатата методология.

Известно е за подобни проблеми в пет страни, включително Германия и Испания.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.