Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Единният публичен регистър създава повече бумащина

Санкцията за нарушение е между 5 000 и 10 000 лева

0 коментара

Създаденият в Изборния кодекс с претенцията, че ще гарантира прозрачно финансиране на предизборната кампания, единният публичен регистър на партиите практически няма да изпълни тази си функция.

Това се дължи на поредицата непрецизирани текстове и механизми, както разбира се и на минималната санкция, която трябва да заплати съответната партия, коалиция или инициативен комитет при неспазването на разпоредбите в Изборния кодекс, регламентиращи именно частта с единния публичен регистър.

Според чл. 158 от нормативния акт, регламентиращ вота всяко политическо формирование трябва да декларира в единния публичен регистър по време на предизборната кампания приходите и разходите си веднага след каквото и да е било движение на финанси.

217 000 лв. за регистъра със съмнителна стойност

Софтуерът, който ще отчита даренията, както и останалите приходи и разходи на дадена формация заедно с декларациите за произход на сумите, ще бъде пуснат точно на 23 септември, когато по закон започва предизборната кампания.

От началото на идния месец дотогава в периода от около 20 дни програмата ще се тества за грешки, обясни пред Mediapool Иво Иванов, директор на дирекция "Специфични одити" в Сметната палата.

Сметната палата, която според Изборния кодекс има ангажимент към поддържането и следенето на регистъра, е възложила изработването му на Информационно обслужване, които пък от своя страна са оценили труда си на 217 000 лева.

ОИК ще информира Сметната палата за всички регистрирани за вота

След като софтуерът бъде тестван, от Общинските избирателни комисии (ОИК) ще изпратят на Сметната списъци на всички местни формации, които ще участват в кметските избори. “По този начин ще имаме пълен списък на всички, които ще участват на вота, и ще можем да проследим дали ни подават информация”, обясни още Иванов.

Подаването на информация пък ще става по образци, които почти сме изготвили, допълни директорът “Специфично одитиране” към Сметната палата.

Образците до края на месец август ще бъдат качени на сайта на институцията, а впоследствие ще могат да бъдат изпращани както на електронен, така и на хартиен носител.

Засичането на злоупотреби – чак след изборите

Въпреки че идеята на управляващите беше с единния регистър финансирането на кампанията да става едва ли не пред очите на избирателите, се оказва, че преди края на ноември няма да бъде ясно дали някоя формация не е подала некоректна информация.

“За да засечем злоупотреби, трябва да изчакаме вота, и отброявайки един месец след него, да изчакаме, докато коалициите и инициативните комитети и партиите представят пред нас задължителния си отчет. Тогава ще сравним данните, които са ни подавали през кампанията с окончателните, които сме получили”, обясни механизма Иванов.

Минимални санкции и слаб контрол

По закон обаче, ако дадено политическо формирование не подаде въпросния си отчет, санкцията е между 5 и 10 000 лева. На фона на 8 000 000 лв., които партиите могат да ползват за кампания, тази сума обаче е пренебрежимо малка.

Същата е и санкцията, ако Сметната палата открие разминаване в крайния отчет на дадената формация и подаваната информация за единния регистър по време на предизборната кампания.

С тези минимални финансови рестрикции Изборният кодекс не променя съществуващото положение, нито внася кой знае каква яснота за финансирането на кампаниите, а само създава условия за повече бюрокрация.

Според доклада на GRECO за миналите местни избори, проведени през 2007 година, съществуващите санкции са неефективни .

За пример са дадени местните избори през 2007 г., когато 70% от инициативните комитети и кандидатите и 40% от коалициите не са внесли финансови отчети в Сметната палата. Повечето от нарушенията, които са били докладвани, не са санкционирани.

За сравнение в изборното законодателство на Франция, Великобритания, Белгия, Естония, Финландия, Словакия, Латвия, Исландия и др. освен предвидените административни наказания нарушаването на някои от правилата за финансиране е инкриминирано.

В Германия е предвидена наказателна отговорност до 3 години лишаване от свобода или глоба за нарушения, целящи да се прикрие получаването или използването на средства в предизборната кампания.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.