Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Скок в кредитирането в разгара на стрес тестовете

Влоговете растат с над 120 млн. лв. на месец

4 коментара
Снимка: БГНЕС

Чувствително раздвижване на кредитирането през юни, в разгара на провеждането на прегледа на активите и стрес тестовете, засича паричната статистика на Българската народна банка (БНБ).

Само за месец заемите за бизнеса са нараснали с близо 300 млн. лв., а тези за домакинствата – със 100 млн. лв., сочат данните.

По график прегледът на активите трябваше да приключи към края на май или началото на юни, а през юли да се проведат стрес тестовете. Те приключват в петък, като от 1 август БНБ ще прави анализ на ситуацията и ще предприема корективни действия. На 13 август се очаква обявяването на резултатите за всяка от банките.

Кредитите за фирмите са скочили от 30,017 млрд. лв. в края на май до 30,315 млрд. лв. към 30 юни, отчита БНБ. При домакинствата пък нарастването е от 18,078 млрд. лв. на 18,174 млрд. лв. Увеличението е сравнително поравно между жилищните и потребителските заеми.

По принцип юни е силен месец за инвестиционните кредити. Възможно е тази година нарастването да се дължи и на няколко по-големи сделки с еднократен характер, коментираха финансови анализатори пред Mediapool.

Погледнато ретроспективно за последните шест месеца обаче, обемът на кредитирането почти не е помръднал, става ясно от статистиката на централната банка. Заемите за фирмите дори са паднали със 159 млн. лв. до 30,315 млрд. лв. за периода 1 януари – 30 юни 2016 г.

При заемите за населението се засича минимален ръст от 34 млн. лв.

Експерти от банковия сектор твърдят, че не може да се говори за замръзване на кредитирането, тъй като обемът на новите договори е от времето преди кризата. Застоят в общия обем според тях се дължи на нарасналите погашения по стари заеми заради по-големия размер на пазара и на по-лесната смяна на банката след отпадането на таксата за предсрочно погасяване след изтичане на първите 12 месеца от договора. Освен това секторът очевидно успешно компенсира значителните по обем продажби на кредитни портфейли на фирмите за събиране на проблемни вземания.

Главният изпълнителен директор на "Ти Би Ай Банк" (TBI Bank) Цветан Петринин коментира в понеделник, че очаква нарастване на кредитирането.

„При ръст от 3% на БВП през първото тримесечие на годината и очаквания за повишаване на потреблението на домакинствата, сме оптимисти и за увеличаване на кредитирането. Хората вече не отлагат големите разходи, а напротив – купуват жилища, ремонтират, подменят обзавеждане и т.н.“, обясни Петринин.

Според него сред факторите, които стоят зад тази тенденция, е не само ръстът на БВП, но и повишението на потреблението, увеличението на реално разполагаемия доход на населението, както и ръстът в потребителските разходи.

Според анализ на "Ти Би Ай" през последните три години се увеличава обемът и средният размер на изтеглените заеми. Оформя се тенденция да се търсят повече кредити за почивки, образование и лечение.

БНБ отчита още, че спестяванията на домакинствата продължават да се увеличават въпреки рекордно ниските лихви. За последните шест месеца те са нараснали със 741 млн. лв., което прави средно над 120 млн. лв. месечно.

Общо депозитите на домакинствата в банките към края на първото шестмесечие възлизат на 43,33 млрд. лв. при 42,59 млрд. лв. в края на 2015 г. Само през юни влоговете са се увеличили с нови 135 млн. лв.

На годишна база спестяванията на домакинствата са нараснали с 6,8%, отчита още статистиката на централната банка.

В същото време спестяванията на бизнеса са спаднали от началото на годината - от 18,23 млрд. лв. на 17,90 млрд. лв., което е намаление с 325 млн. лв. На годишна база обаче показателят отбелязва ръст от 13%, сочат данните на БНБ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #4

    В България все още има дефлация, парите запазват покупателната си стойност и 2% лихва си е чист кяр. Добре ,че не сме като Венецуела /1500% инфлация/ и русия! Рашките нямат пари. "Разпадането на търговията дребно в Русия продължава без прекъсване от 18-ти пореден месец. Както беше съобщено в понеделник спадът на оборота на дребно отново превиши прогнозите - той се ускори от 4,9% до 6,4%. Падат продажбите на хранителни продукти с 6% (6 месеца 4.9%); Нехранителни - 6.4% (за първите шест месеца, 6,6%). Целият спад се дължи на инфлацията, която яде доходите на руснаците.

  2. Не се подвеждайте по заблуждаващите съвети на всезнайкото мони! Колкото по-висока лихва дава дадена банка, толкова по-на зор е тя, и толкова по-вероятно е да фалира като КаТеБе, ПеЧеБе и мнозина други! Банка, която финансира своята агресивна експанзия само с влогонабиране е в по-рискова позиция! Внимание! Когато нещо не е написано на руски, мони нищо не разбира! Кой знае на кой червен бизнесмен, син на офицер от УБО е цитираната от мони банка! Пази далеч парите от червените!

  3. Мони_deactivated_1480055728
    #2

    Чудесно. Търсенето на кредити означава оживление на бизнеса и домакинствата. От друга страна като свършат наличните, ще вдигнат лихвите по влоговете ,което ме интересува. Точно "Ти Би Ай Банк" наскоро пусна промоциален лихвен процент.

  4. Едни ядат свинско, други ядат зеле! Но средно аритметичното НЕ Е свинско със зеле! За малцина влоговете растат с милиони, а мнозина намаляват и без това скромните си влоговете! При положение че мнозинството българи въобще нямат влогове! А нарастването на депозитите може да се дължи на изтегляне пари от реалнта икономика, поради липса на печеливши алтернативи(свиване на бизнеси)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.