Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Слънчеви централи поискаха международен борд за енергетиката ни

3 коментара
Слънчеви централи поискаха международен борд за енергетиката ни

Обезпокоена от протичащите в последните дни процеси в енергийния отрасъл у нас, Българската фотоволтаична асоциация (БФА) предложи да се въведе международен борд за сектора. Според организацията в него може да участват Европейската комисия, Световната банка, Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) и Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), които да осигурят необходимото финансиране за преструктурирането, финансовото оздравяване и модернизирането на сектора при спазване и съхраняване на легитимните права и отчитайки интересите на всички участници в енергийния отрасъл.

"Считаме за спешно необходимо привличането на авторитетни международни институции, които да подкрепят реформите в сектора и гарантират спазването на принципите на Третия енергиен пакет, осигурявайки прозрачност и дългосрочна финансова стабилност на системата", пише в съобщение на БФА, разпространено в понеделник. Същия ден министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев се закани държавата да отнеме лицензите и да си вземе електроразпределителните предприятия (ЕРП), ако не спрат да прихващат от своите плащания към НЕК дължимите от държавната компания към тях пари.

През миналата седмица пък Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) въведе със задна дата от септември 2012 г. цена от 2.45 лв. за мегаватчас, плащана от слънчеви и вятърни централи за достъп до мрежата на държавния "Електроенергиен системен оператор"(ЕСО). Тя трябва да замести определената по онова време подобна такса, плащана обаче от всички възобновяеми енергийни източници към ЕСО и ЕРП-ата, но отменена от Върховния административен съд като незаконна. По премахнатите такси са събрани 195 млн. лв., за които сега регулаторът реши, че ще се върнат парите за централите на биомаса, а за слънчевите ще се пресметне разликата от сега въведената цена и вече платеното. При нужда ще се връщат пари, или ще се доплащат.

Асоциацията е недоволна и от въведената в началото на годината такса от 20 процента върху приходите на слънчевите и вятърните централи.

Заради всички тези решения, организацията смята, че са нужни реформи в управлението на енергетиката, допълнителна гаранция за които би било осигуряването на външна техническа помощ за ДКЕВР и назначаването на външен мениджмънт, който да управлява "Българския енергиен холдинг" (БЕХ) и дъщерната му "Национална електрическа компания" (НЕК) в условията на публична отчетност и конкурентна среда.

"Буди недоумение последователният отказ от реформа в сектора, както и забавеното с почти година въвеждане на пазарни инструменти съгласно европейските ангажименти на България, които могат да допринесат за законно финансово стабилизиране на енергийната система", пише в становището на БФА.

"Напротив, постъпателно се приемат решения, които са незаконосъобразни, дискриминационни и целят заобикаляне на европейските задължения, които има България. С целенасочена пропаганда представители на държавни органи, които носят отговорността за неадекватните решения в сектора, настройват едни електроенергийни производители срещу други", продължава организацията. Според нея намаляването на цените на тока за крайните потребители е било необосновано и е довело до хронични дефицити и декапитализиране на енергийните предприятия.

В същото време редица оперативни разходи в системата бяха увеличени, като всички стари неефективности се запазиха, смята още организацията. В позицията ѝ се посочва, че без ясна финансова обосновка бяха поети ангажименти за нови крупни инвестиционни проекти, които допълнително влошават финансовата позиция на държавните дружества в енергетиката.

От БФА очакват "действия в унисон с европейската политика и в изпълнение на българското законодателство, за да се предотврати фалитът на НЕК, което ще доведе до верижна реакция и масови фалити на енергийни дружества, включително и БЕХ и да се оздрави и реформира енергийният сектор".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Крали крали разни приближени на тези или онези управляващи-собственици на ВЕИ-та! И кгато сметнките почнали да не зилизат заради огромните свръхпечалби на гърба на потребителя, тея вика, ощеее, ощее! Във ФРГ намалиха цената на ВЕИ енергията от 17 на 12 евро! Преди около 2 месеца! Тук ли? Тук се услушват! Същите тея, които раздаваха на себе си и свои приближени лицензи за ВЕИ-та! В нарушение на закона! Като по парвило!

  2. Valentin Dimitrov
    #2

    Тогава със сигурност ЕС ще се сети, че първата Национална програма по ВЕИ е изготвена още преди 15 години в рамките на АЕЕ, с конкретни проекти от всички общини, изцяло преведена на английски, готова за пакетно банково финансиране !!!!!!!!

  3. Himler
    #1

    Ами да не им искат такси, но те да си излязат на свободния пазар и каквото спечелят -- тяхно си е след заплащане на данъцита, както ги плащат всички други! Като са толкова недоволни да изнасят тока в Турция, Гърция, Сърбия, Македония... Пазар за ток бол!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.