Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Стратегическият проблем пред БСП е застарелият електорат

Изглеждате демоде, разделени и скарани с всички, казаха експерти пред партийния актив

15 коментара
Корнелия Нинова гледа към данните, представени от Живко Георигев (от ляво). БГНЕС

Ако изборите бяха днес, ГЕРБ щеше да спечели със 150 хил. гласа преднина. Управляващите получават над 20%, социалистите - близо 17%. Това показва поръчано от социалистите социологическо проучване, представено в неделя на дискусията за идейните и организационните предизвикателства пред БСП, в която участва и лидерът Корнелия Нинова.

Основният стратегически проблем на БСП е застарелият електорат, което различава партията от сходните ѝ политически организации в ЕС, изтъкна социологът Живко Георгиев.

БСП се опитва да се променя, но тази промяна още не се възприема от младите и протестно настроени хора, които са основни поддръжници на левите в  Европа, допълни той.

Оценки на институциите и политиките

Георгиев уточни, че направеното през февруари изследване е да даде диагноза на обществените настроения.

От оценката на институциите се вижда, че парламентът и правителството имат нисък рейтинг. Радикално различна е ситуацията с президента. Докато НС и правителството разделят нацията, президентът има позитивен рейтинг в абсолютно всички електорални полета и е единственият сплотяващ нацията, сочи резултатът от изследването, каза Георгиев.

На първо място сред най-непопулярните решения на правителството е Истанбулската конвенция. Следват корупцията, ски строежите в Банско, показността, хвалбите без покритие, неадекватните решения за здравеопазването и др. При критерия "очаквания за икономическото положение и жизнения стандарт" прави впечатление, че само 25% очакват подобрение и това го твърдят богатите хора, коментира Живко Георгиев, цитиран от БГНЕС.

Областите, в които се очакват най-наложителни нови идеи и радикална промяна, са в полето на икономическата политика, борбата с монополите, в олигархичната тенденция, липсата на инвестиции, при пазара на труда, в здравеопазването, където оценката е най-катастрофална. България губи конкурентоспособност и това не вещае нищо добро. Образованието и здравеопазването най-много са посочвани спонтанно като области със съществуващ дефицит на идеи. Политик има шанс, ако предложи идеи в тези области, но е доста трудна задача, потвърди Георгиев.

БСП с предимство само сред хората над 60 години, които обаче вече са много

По отношение на емоционално-рационалните нагласи към ГЕРБ и БСП изследването показва, че ГЕРБ е в по- добра позиция, защото голяма част от малките десни формации са по-добре настроени към ГЕРБ, отколкото към БСП.

ГЕРБ има 150 000 гласа повече от БСП – или 21.1% срещу 20.1%, според изследването, което отчита стабилизиране на ДПС.

Живко Георгиев отчете симптоми за леко разколебаване на електората на "Обединени патриоти", част от който минава към БСП. Това обаче се балансира от десния електорат и "Воля".

Във възрастовите групи до 49 години ГЕРБ има преднина 4:1 пред БСП. Същото важи за възрастовата група 50-59 години, защото в нея навлиза ново поколение, каза социологът.

Така че БСП поддържа много добри позиции сред хората над 60 години, които поради демографските проблеми вече станаха много и съставляват 34% от електората, уточни той.

Какво харесват хората в ГЕРБ

Проучването представя силните и слабите страни на двете основни партии, според избирателите.

Какви качества приписват хората на ГЕРБ? Първо, една част отчитат, че те са създали нещо, което може да се види и пипне, и това частично действа. Второ - за друга част от хората партията има силен, харизматичен лидер. Силна външна политика - може би, това е единственото предимство, което ГЕРБ успя да постигне в този мандат - разбира се, с помощта и на различни пиар техники, политтехнологии и др. коментира Живко Георгиев.

Проевропейска ориентация, както гъвкава политика и мобилност - всички знаем как става това, но е факт. И това обяснява част от силата им, подчерта Живко Георгиев. Иначе ГЕРБ се припознават като корумпирани, с авторитарно управление, неефективна здравна политика, "калинки" и др. , белези на неприемливата им политика, показва проучването.

На БСП ѝ пречи, че изглежда разделена и в конфликт с всички

При БСП силните страни са социална чувствителност, нейната опозиционност, критичност към статуквото, подготвени кадри, опит, традиции, сплотени симпатизанти и др.

Недостатъците на социалистите са, че изглеждат разделени, конфликтуващи с всички, нямат съюзници; подозирани са, че не се борят ефективно срещу корупцията; че имат старомодно и тесногръдо мислене; целите им са неясни; има и спомени от предишни управленски мандати, които не особено успешни, изброи Живко Георгиев.

По думите му все повече изчезват проблемите от далечното минало за сметка на по-близкото.

Двете целеви групи с най-голям потенциал за БСП

Най-важният за БСП въпрос е какъв е потенциалът ѝ и възприема ли се като алтернатива на управляващите.

Живко Георгиев посочи две целеви групи с най-голям потенциал за БСП.

Първата група е около 7% от електората (или 420 хил. гласа), в която са хора над 50 години. В момента те са силно критични към управляващите и настроени по-позитивно към БСП, отколкото към ГЕРБ. Това са леви хора, които ще гласуват протестно, наказателно, смята Живко Георгиев.

Другата, по-голяма група, съставлява 11.5% или над 450 хил. гласа. Те са силно критични към правителството, не правят никаква разлика между БСП и ГЕРБ и не са решили за себе си кое е по-малкото зло. По логиката на наказателния вот, 25% от тях ще гласуват срещу ГЕРБ, каза Живко Георгиев. И уточни, че в тази група попадат и по-млади хора, които са по-важни от стратегическа гледна точка.

И двете групи изобщо не се интересуват от времето преди 1989 годена - от този период няма токсични активи за БСП, техните токсични активи са в годините на прехода, отбеляза Живко Георгиев. Тези хора искат да видят БСП като говорител на своите групи - професионални, поколенчески и др.

Социологът избори и какви бариери трябва да преодолее БСП, посочвайки, че партията изглежда твърде самотна, изолирана, без партньори и съюзници. Освен това ѝ тежат неубедителни управленски мандати.

Друг проблем е, че на местно равнище БСП е минала в нелегалност, няма ярко присъствие на нейни представители, а гражданското недоволство по места е предвождано от други хора.

Защо БСП не е фаворит сред работниците, безработните и младите

БСП явно не е фаворит сред избирателите, които трябва да са целевата група на партията - работниците и безработните, изтъкна социологът Стефан Георгиев в коментар на изнесените данни.

Какво пречи БСП да бъде припозната като социална партия от тези социални групи, запита той.

По думите му БСП се разпознава като партия, която е във вътрешни противоречия и караници, докато за ГЕРБ се смята, че е обединена и сплотена. За публиката е важно това, което се вижда, а не това, което е в действителност - вижда се, че БСП се разединява, а хората в нея се карат, констатира социологът.

Освен това БСП впечатление за консервативна партия, а не прогресивна, което ѝ пречи да бъде припозната от младите хора.

В последните няколко години партията търпи еволюция, но трябва да предложи и активни политики. Ключът към обръщането им към младите хора няма да стане с думи, а с конкретни действия и политики – например да предложи закон за младежта, закон за доброволчеството, допълни Стефан Георгиев.

В дискусията, организирана от националния политически институт "Димитър Благоев", участваха Корнелия Нинова, както и политолози, анализатори, членове на ръководството на БСП, социологът Стефан Георгиев, политолозите Борис Попиванов, Страхил Делийски, Александър Димитров, членовете на НС на БСП Крум Зарков, Галин Дурев, Боян Балев и др.

Нинова: Да има ляво и дясно е не само необходимо, а и задължително

Да има ляво и дясно не само е необходимо, то е задължително, както е задължително много ясно да ги отграничим едно от друго, каза Нинова в началото на форума. Практиката и в Европа показва в последните години, че когато лявото и дясното се слеят, и двете губят, но най-вече губят народите в тези случаи, допълни тя.
Според нея днес в България всеки ден има примери за несправедливост, по-слабите, възрастните хора, са изоставени, липсват възможностите за "равен старт" в българското общество. Нинова попита колко хора в България днес се чувстват свободни да имат мнение, да го отстояват, да не се страхуват, че го отстояват, че няма да има последици за тях?

Ето пред какви големи предизвикателства сме поставени, ние левицата, БСП и цялото ни общество, каза Нинова и призова да "върнем тези основни, изконни ценности в България, да ги възстановим, да се борим за тях и да ги наложим". За това много разчитаме и на младите хора, защото на вас ви е присъщо най-вече да изповядвате тези ценности, отбеляза председателят на БСП.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. olele
    #15
  2. Gracata
    #14

    От къде да дойдат младите да не би да се интересуват как ги гонят от работа или назначават само послушни.Борисов обикаля и събира младите(беше в Благоевград)-обещава и назначава.

  3. trezwomislesht
    #13

    При несъстоялият се социализъм БКП имаше над милион членска маса. Защо? Заради облаги. Сега ГЕРБ разчита на почти същия брой гласоподаватели. В България който е на власт традиционно привлича гласовете на всички държавни и общински служители заради зависимости в служебното и обществено положение. И заради обществени поръчки... Само в екстремни ситуации като в 2013г. електоратът може да смени предпочитанията си.

  4. trezwomislesht
    #12
  5. Ангелов
    #11
  6. Ангелов
    #10

    Стратегическият проблем за БСП е липсата на идея, а не електорат. Има ли идеи, има електорат. Няма идеи, електоратът живее с идеите, които някога са били отстоявани и реализирани.

  7. марко василев
    #9

    За една демодирана и скарана с всички партия 17% са мечтан рубеж и още повече 3% по-малко от управляващата коалиция.Живко Г. винаги дава каквото може на партията-баба.

  8. анита хегерланд
    #8

    По исторически причини на българина му е близко негативното отношение към живота, към промените в него, предизвикателствата и несигурността. Това е електората на БСП - мразим да мислим, мразим да ме управляват, искам да си стоя пред телевизора и държавата да се грижи за мене.

  9. edin.drug
    #7
  10. dimotimo
    #6

    Не дочетох всичко, признавам. Но нека направя една много груба статистика. 34% от избирателите са от БСП(пенсионери, върли привърженици на режима на БКП(дядо ми е от тях(и аз съм замесен(за критиците)))), другите 66% са другите с право на глас. По принцип в БГ гласуват мааалко над 50% от всички имащи право на глас, да речем 60% от всички, които имат право да упражнят своя глас. Това, не успях да намеря официални данни, но, по догадки, са 66% от населението на БГ, което от 7 000 000 е 4 700 000. На

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.